Zavřít reklamu

Že jsou ceny iPhonů vysoké není již řadu let nic nového pod sluncem. Zatímco však v některých zemích nepředstavují pro tamní obyvatele díky výši jejich příjmů žádný velký problém, jinde jsou naopak téměř nedostupné. Tuto skutečnost si ale podle svých slov Apple uvědomuje a chce jí v budoucnu alespoň částečně vyřešit. 

Když se včera večer stočil rozhovor Tima Cooka s investory na prodeje iPhonů a jejich ceny, netajil se šéf Applu tím, že si je společnost vědoma toho, že může být cena telefonů na některých rozvojových trzích problém. Přestože je přesvědčen o tom, že ceny, které Apple nastavil u svých iPhonů, jejich hodnotě skutečně odpovídají, jelikož jsou vyráběny velmi kvalitně, bude se Apple snažit na některých menších rozvíjejících se trzích ceny jeho produktů uzpůsobovat tamní finanční situaci. Zjednodušeně by se tak dalo říci, že v chudší zemi by mohl stát iPhone méně než třeba v USA. Doposud se Apple snažil ceny v zahraničí vytvářet různými přepočty z dolarů, což však již kvůli jeho posilování vůči některým měnám dost dobře nelze.

Dát 30 tisíc za telefon? Pro mnohé prakticky nemožné:

Nejsou to však jen vyšší ceny, které mohou na rozvojových trzích bránit v prodejích iPhonů. Cook je přesvědčen i o tom, že svou roli hraje nedostatek různých dotací ve formě výměnných slevových programů, díky kterým mohou zákazníci při přechodu na novější model velmi slušně ušetřit.

Důvod k radosti?

Chuť Applu zamyslet se nad cenotvorbou svých produktů je sice zajímavá a mnoha zemím jistě pomůže, je však jasné, že se bude s cenami produktů společnost snažit hýbat co nejméně ve smyslu počtu trhů i výše ceny. Rozhodně byste tak neměli počítat například s tím, že zatímco v Čechách zakoupíte iPhone XS za 30 tisíc, o tisíc kilometrů dál jej seženete za 20 tisíc. Pokud by zde Apple ceny snižoval, jednalo by se pravděpodobně „jen“ o nižší tisíce korun, stejně jako tomu bylo například nedávno v Japonsku. Jakých zemí se hýbání s cenami dotkne však Cook nesdělil. 

Nechme se tedy překvapit, jak bude Apple s cenou iPhonů v budoucnu hýbat. Faktem však je, že se mu minimálně nyní vyplácí, jelikož i přes nižší prodeje iPhonů dosáhl téměř stejného čistého zisku jako ve stejném období před rokem.

iPHone in hand unsplash fb

Související články

Dnes nejčtenější

.