Zavřít reklamu

Ceny mobilních tarifů jsou často terčem kritiky. U nás se v poslední době mluví především o datovém připojení a cenách za něj. Nyní to však vypadá, že se možná blíží revoluce, která značně zahýbe cenami a trhem s mobilními tarify.

Postaral se o to mobilní operátor Iliad z Francie. Ten působí i v Itálii a právě zde minulý rok po čtyři měsíce nabízel speciální tarif. Ten zahrnoval datové připojení s 50 GB a neomezené volání i posílání zpráv. Ptáte se na cenu? V přepočtu pouze zhruba 200 Kč měsíčně. Na tuto skutečnost samozřejmě musely reagovat i ostatní operátoři působící v Itálii – Vodafone, Tre a Wind. Ti snížili ceny vlastních tarifů o 20 %, což v některých případech dělá celkem zajímavou sumu.

Na základě těchto událostí reagovaly i trhy ve Francii, Rumunsku či Polsku. U nás v České republice jsme se zatím nedočkali a kdo ví, zda k nám podobná změna vůbec dorazí. Aktuálně je průměrná cena neomezeného tarifu v ČR několikanásobně vyšší než zmíněný tarif společnosti Iliad, či nově zavedené tarify v dalších zemích.

Nejenže platíme obří účty za telefony, ale stále si zde neužíváme ani LTE připojení u Apple Watch:

Nový hráč = svěží vítr

Nový hráč na trhu, který nasadí velmi agresivní cenovou politiku vždy nutí ostatní mobilní operátory na daném území také snížit ceny. Kromě Itálie se podobný případ stal ve Francii. Ceny zdejších tarifů se od zavedení velmi levného neomezeného tarifu s 50 GB dat od společnosti Free Mobile snížily o téměř 30 procent. Do 300 korun měsíčně pořídíte neomezený tarif s velkým množstvím dat i v již zmíněném Rumunsku či Polsku.

V České republice se už dlouho mluví o příchodu čtvrtého operátora, který by se postavil po bok T-Mobilu, O2 a Vodafonu. Je tedy možné, že nová společnost nasadí podobnou strategii, jako zmíněné firmy v Itálii, Francii a dalších zemí a i my se dočkáme výrazného zlevnění tarifů. Jasno bychom mohli mít již zanedlouho. Aukce frekvence, kterou by mohl čtvrtý český operátor využívat, se totiž již připravuje.

iphone-lte-fb

Související články

Dnes nejčtenější

.