Zavřít reklamu

Společnost Boeing se nezaměřuje pouze na výrobu velký dopravních letadel. Jejich portfolio, které obsahuje i mnoho strojů pro armády či několik vesmírných projektů, se brzy rozroste o nový přírůstek. Tím bude létající samořiditelné létající vozidlo. To nese označení PAV (passanger air vehicle) a má ho na svědomí dceřiná společnost Boeingu Aurora Flight Sciences.

Podle Boeingu (a nejen něho – na podobných prototypech pracuje momentálně velké množství firem) jsou podobné stroje budoucností v osobní dopravě. Létající vozidla by se mohla stát novými taxíky a rozhodně by tak ulevila dopravě na silnicích. Tento krok naznačuje také již dřívější spojení firmy Aurora Flight Sciences se společností Uber.

Největším problémem je aktuálně ekonomická i technologická stránka. Létání vyžaduje velké množství energie, ale současné typy baterií nenabízí dostatečný výkon, aby se vozidlo vzneslo do vzduchu a poté bylo schopno uletět dostatečnou vzdálenost. Podle expertů to bude trvat roky, možná i dekády, než se dočkáme té správné technologie.

Létající vozidlo PAV

Nicméně ani to nezabránilo Boeingu v prvním testovacím letu, který se uskutečnil 23. ledna ve Virginii ve Spojených státech amerických. Testoval se především vzlet, výdrž ve vzduchu a následné přistání. Prototyp je navržen, aby všechny tyto činnosti zvládl zcela sám a dolet je určen na zhruba 80 km. Díky své stavbě vzlétá i přistává vertikálně.

Boeing se však zajímá i o další nové druhy dopravy. Je například hlavním sponzorem soutěže o výrobu funkčního jetpacku. Soutěžící mají za úkol vytvořit funkční, bezpečný, tichý a co nejkompaktnější jetpack, který dokáže s osobou uletět minimálně 20 mil bez tankování či dobíjení baterií.

Dnes nejčtenější

Další články