Zavřít reklamu

Mezi svátky zveřejnil Apple na svém youtubovém kanále povedenou reklamu na iPhone XR. Ti bystřejší z vás si hned všimli, že je stejně jako několik předchozích natáčená v našem hlavním městě, díky čemuž si v ní samozřejmě zahráli i Češi. A právě s jedním z hlavních herců, konkrétně Janem Arnoštem, který je i naším čtenářem, celé reklamy jsme si o natáčení v krátkosti popovídali.

Po zhlédnutí reklamy snad ani nejde začít jinak, než otázkou, zda byli všichni lidé v reklamě skuteční? Je jich tam totiž skutečně obrovské množství a ani my v redakci jsme se nedokázali shodnout, zda jsou dodělaní přes počítač či nikoliv.

Většina lidí skutečná je. V reálných počtech jsme se pohybovali kolem třiceti kaskadérů z Filmka stunt team Czech Republic, pěti parkouristů z InMotion a asi 400 až 800 komparzistů, jejichž počet se odvíjel podle scény. V postprodukci se pak dodělávaly jen některé scény skoků, kdy jsme je odskákali dejme tomu ve dvou až čtyřech lidech a postprodukce záběry skoků vzala a propojila tak, aby to vypadalo, že nás skáče daleko více naráz. Toho si můžete všimnout v reklamě v čase 0:28. Na druhou stranu, některé skokové scény jsme skutečně natáčeli v počtu, který je vidět i ve finální reklamě. Toho si můžete všimnout například v čase 0:16. Počítačově jsou lidi dodělávání například na Strahově v čase 0:51, ale zde jde jen o lidi v pozadí. 

Tak to je poměrně překvapivá odpověď. Co je vlastně potřeba k tomu, aby si člověk v podobné reklamě vůbec zahrál? Šlo se do ní dostat “jen” přes nějaký jednodušší konkurz, nebo byly kritéria tvrdší? Přeci jen se muselo sehnat opravdu obrovské množství lidí. 

Máte pravdu. Dostat se do reklamy jako komparzista bylo poměrně celkem jednoduché a to i z důvodu, že se během natáčení neustále sháněli lidi, které se nakonec ani sehnat nepodařilo. Co se pak týká mé role, ta byla samozřejmě podmíněna kaskadérskou akcí, takže se muselo vybírat z kaskadérů. Já byl původně vybrán na jinou pozici, kde jsem měl dělat action kameramana, kdy jsem skákal s kamerou za “hlavní” postavou. Bohužel, kamarád, co to měl původně dělat, se při natáčení zranil, takže musel režisér vybrat někoho jiného a padlo to na mě. 

Co vaše role v reklamě tedy všechno obnášela? 

Já jsem na reklamě pracoval jako jeden z kaskadérů z Filmka stunt team. Moje práce spočívala jak v „hlavní roli“, kdy jsem na Nové scéně u Národního divadla skákal z římsy, tak i ve všech těch scénách s akrobatickými prvky plnými kotoulů, salt a skoků z výšky. Na práci jsme pak měli i rozbíhání těch jednotlivých barevných „lajn“ lidí. 

A kdo jste tedy vlastně byl?

Byl jsem vidět na více místech. Nejlépe si mě ale můžete prohlédnout při seskoku z římsy v čase 0:43. 

Tak to všechna čest. Mimochodem, kdy přesně se vlastně reklama natáčela? 

Bylo to od 24. do 28. srpna loňského roku. Vše se odehrálo ve Vršovicích u Koh-I-Noru, na Vltavské u metra, na Nové scéně u Národního divadla a samozřejmě na Strahově. 

Takže se prakticky natáčelo jen na frekventovaných místech. Jak je vlastně vůbec možné “jen tak” uzavřít takto důležité prostory?

Odpověď je velmi jednoduchá – peníze. S těmi si bez problému uzavřete pro natáčení i Karlův most. 

Když už se tedy bavíme o lokacích, napadá vás, proč si vlastně Apple vybral pro natáčení znovu Českou republiku? V minulosti se tu už párkrát objevil.

Můj osobní názor, proč se celkově filmový průmysl, tedy nejenom Apple, k nám často a rád vrací, jsou zaprvé krásné lokace. Máme parádní krajinu a hlavně mnoho historických míst jako hrady a zámky. Praha je překrásná a jedinečná, proto se také hojně využívá.

Zadruhé je to určitě profesionalita všech departmentů. Ať už jde o české produkce, kameramany, gripáky, special effects, kostýmy, make up, kaskadéry a mnoho dalších, vše tu je doslova na světové úrovni, což moc zemí na světě nabídnout nemůže. A zatřetí je to samozřejmě finanční stránka. Přestože se snažíme západu pořád přibližovat, stále jsme oproti němu o dost levnější. 

Ale kolik Apple za reklamu zaplatil asi netušíte, že?

To netuším, ale málo to určitě nebylo. 

A věděli jste alespoň to, že točíte pro Apple? 

Ne, o tom jsme vůbec nevěděli. Dělaly se okolo toho hrozné tajnosti, daleko větší než obvykle. Každý den nám například zalepovali telefony, abychom nemohli nic natáčet či fotit. Samozřejmě jsme měli podepsanou i mlčenlivost pod hrozbou pokut. Oficiálně jsme se o tom, že byla reklama pro Apple, dozvěděli až po její premiéře. Už při natáčení nám ale bylo jasné, že reklamu takových rozměrů a s použitím takových barev musel objednat buď Google a nebo právě Apple. 

Lišilo se něčím natáčení reklamy pro Apple od běžných reklam? 

Jedinou věcí, kterou se tato reklama odlišovala od ostatních, byla její velikost a náročnost. Většina reklam se natáčí dva až tři dny a navíc rozhodně ne v takovém množství lidí. Když pak budu mluvit za sebe, patřila k těm fyzicky náročnějším. Přeci jen běhat a skákat dvanáct hodin, pět až šest dnů v kuse bylo už ke konci opravdu zdát. Co se týká nějakých speciálních požadavků, to asi nedokážu úplně posoudit. Každá reklama je totiž dost specifická a tak se hodně těžko jakkoliv s ostatními porovnává. 

Co mě ale skutečně zaujalo, je to, jak parádně si v postprodukci poradili s odstraněním žíněnek, které jsme měli na scéně nachystané a to ne z důvodu, že by se to nedalo skočit bez nich, ale jen kvůli frekvenci skoků. Když to máte zopakovat jednou, dvakrát, třikrát, je to v pohodě, ale skákejte si to dvanáct hodin. Naše dopady a rozběhy tak vypadají jak říkáme „flow“. 

A byl vlastně někdo z Applu přímo na place? 

Ano, klient byl na place celou dobu. Osobně jsem se s ním však setkal jen jednou a to pouze ve chvíli, kdy schvaloval můj “look” na skok v čase 0:43. 

Díky moc za váš čas, který jste nám věnoval. Ať se vám i nadále daří a pokud se zas v budoucnu objevíte v reklamě Applu, budu se těšit na další rozhovor. 

I já děkuji. Zároveň bych rád pozdravil všechny fanoušky Letem světem Applem a poděkoval celému stunt teamu Filmka za úžasnou práci. 

Související články

Dnes nejčtenější