Zavřít reklamu

Jablečné hodinky se těší ve světě čím dál větší popularitě, což dokazují i jejich strmě stoupající prodeje. Je tak prakticky jasné, že mnozí z vás naleznou tento produkt pod vánočním stromečkem. Co v takové situaci dělat a čemu se naopak vyvarovat? Pár tipů vám prozradíme v následujících řádcích. 

Krabička do koše nepatří

Kdo by nemiloval drásání balícího papíru a krabic při snaze dostat se k vysněným dárkům, které jsme nalezli pod stromečkem. V případě Apple Watch či jiného produktu od Applu však s likvidací balení brzděte. Pokud byste se totiž za pár let rozhodli tento vánoční dárek prodat, díky originální krabičce s manuály a ideálně i příslušenstvím za něj zpravidla utržíte více peněz. Jasně, cenu hodinek krabička nezdvojnásobí, pár stokorun navíc se ale určitě hodí. Využít je pak můžete například pro koupi náhradních řemínků pro Apple Watch. 

První spuštění a nastavení

Po vybalení hodinek a sundání všech krycích fólií přichází na řadu okamžik, který bude alespoň pro vás jedním z vrcholů štědrého večera – první spuštění Apple Watch. To provedete pomocí podlouhlého bočního tlačítka umístěného pod digitální korunkou hodinek. Stejně jako u iPhonu je nutné tlačítko chvíli podržet, než se na displeji neobjeví bílé logo Applu. 

Nelekejte se. První spuštění hodinek trvá zpravidla relativně dlouho a než zcela “naběhnou”, může to trvat u starších modelů několik desítek dlouhých vteřin. Je to ale skutečně zcela normální. Obecně platí, že čím novější model máte, tím rychleji se spustí. 

Jakmile hodinky “naběhnou”, je potřeba provést první nastavení a hlavně je spárovat s iPhonem. Ani z toho však mít strach nemusíte. Vše je totiž velmi jednoduché a Apple vás jednotlivými kroky provádí jak na displeji hodinek, tak i na displeji iPhonu. Spárování se provádí pomocí animace, která se na displeji hodinek po spuštění objeví, a jejím následným naskenováním do iPhonu přes aplikaci Watch. Tento postup provádíte i v případě, že již máte s iPhonem jedny hodinky spárované a nyní si k němu chcete připojit nové a své staré následně odpojit. 

Co se týče prvotních nastavení, příliš velkou hlavu si s nimi dělat nemusíte. Respektive, je určitě dobré vše nastavit hned napoprvé svědomitě, nicméně vše lze bez problému upravit i později, takže nemusíte mít obavy z toho, že by váš “vánoční přešlap” již nešel vrátit zpět. To oceníte například při volbě ruky, na které hodinky budete nosit. Pokud si nejste jistí, která vám bude sedět více, jednoduše si nastavte nejprve jednu a pokud sedět nebude, nastavte si později v nastavení ruku druhou. Ostatně, pohrát si s nastavením hodinek bych určitě po jejich zakoupení doporučoval. Přizpůsobit jdou totiž skutečně perfektně. 

Jak jste si již asi všimli, v hodinkách běží systém mírně podobný tomu z iPhonu. Jedná se o watchOS a přestože se může na první pohled jevit složitě, je jeho ovládání skutečně jednoduché. Pro začátek byste měli vědět, že se na stránku s aplikacemi dostanete po probuzení hodinek stiskem digitální korunky, přičemž jejím opětovným stiskem se vrátíte zpět na ciferník. Podlouhlé boční tlačítko pak slouží k vyvolání posledních spuštěných aplikací, mezi kterými můžete procházet pomocí digitální korunky. 

Instalace aplikací

Do hodinek lze nainstalovat celá řada aplikací, jelikož se chlubí vlastním App Storem. Ten naleznete v aplikaci Watch na svém iPhonu, přičemž funguje na naprosto stejném principu jako App Store na iOS. Krom speciálního watchOS App Storu lze do hodinek dostat aplikace i přes App Store v iOS a to v tom případě, že je vámi stahovaná aplikace na iPhone optimalizovaná pro hodinky. Z vlastní zkušenosti musím však říci, že optimalizace pro hodinky ještě neznamená, že aplikaci na Watch skutečně využijete. Je tedy dobré si appky na hodinky skutečně řádně vybírat, ať si je zbytečně nezahlcujete balastem, který zkrátka k ničemu nevyužijete.

Přizpůsobení ciferníků

Ciferníky jsou u hodinek jednou z nejdůležitějších věcí a ani Apple Watch nejsou výjimkou. Přestože Apple zatím neumožňuje do hodinek nahrát ciferníky z dílny vývojářů 3. stran, důvod k obavám ze špatného přizpůsobení rozhodně není. Přes aplikaci Watch to totiž zvládne každý levou zadní. I zde je však potřeba trpělivost a alespoň pár hodin používání, ve kterých zjistíte, co nejvíce na hodinkách využíváte a podle toho si pak lze ciferníky i přizpůsobit. Například já jsem si na svém modulárním nechával dlouhou dobu rychlý přístup k dechu, přestože jsem jej prakticky nevyužíval. Později jsem jej tedy nahradil ikonou aktivity a ciferník mi nyní sedí více, jelikož na něm vidím vše již “v základu” bez nutnosti brouzdání aplikacemi. 

Správný pásek je základ 

Začátečníci by mohli ocenit i radu týkající se řemínků – konkrétně jejich utažení na ruce. Hodinky si nechávejte na ruce pokud možno volněji, ale zároveň tak, aby držely stále na jednom místě. Přílišným utažením sice můžete teoreticky mírně zlepšit přesnost tepového senzoru, avšak si přivodíte na zápěstí nepříjemné otlačky či dokonce ekzémy. Slabým utažením naopak přesnost tepového senzoru snížíte a dle mého názoru i zvýšíte riziko poškození hodinek. S hodinkami “létajícími” po zápěstí se totiž zvyšuje riziko, že s nimi do něčeho nedopatřením ťuknete a poškodíte si je. To může sice nastat i v případě, že máte hodinky na zápěstí dotaženy dostatečně, nicméně jste v takové situaci schopni jejich pohyb o poznání více kontrolovat. 

Na pozoru by se měli mít i ti jedinci, kteří mají citlivější kůži. Z některých řemínků můžete totiž velmi snadno dostat například vyrážku, která je sice neškodná, leč nepříjemná. Určitě je tedy dobré podchytit podobné problémy v počáteční fázi a v budoucnu se materiálům, které vašemu zápěstí nedělají dobře, vyvarovat. 

Dejte si na výběru řemínků záležet. Vyvarujete se tak nepříjemným vyrážkám:

O hodinkách by se toho dalo ještě napsat skutečně spoustu. Věřím však, že pro začátek informace z předešlých řádků stačí. Pokud si však nevíte stále s něčím rady, nezoufejte. V následujících hodinách se na našem webu objeví další článek s tipy pro uživatele začínající s Apple Watch. Krom toho pak naleznete v naší sekci Návody další spousty tipů a triků, které vám pomohou s pochopením vašich Apple Watch. Ani o svátcích na náš web tedy nezapomínejte. Tak šťastné a jablečné! 

apple watch fb

Související články

Dnes nejčtenější

.