Zavřít reklamu

Hledáte plně bezdrátová sluchátka ale AirPods vám z nějakého důvodu nevyhovují? S alternativou tuto zimu přišla společnost JBL, která před pár týdny začala prodávat zcela bezdrátová sluchátka JBL Free. Ty nabídnou velice podobné vlastnosti jako bestseller od Applu, s nějakými kompromisy navíc, avšak s podstatně nižší cenou.

Technické specifikace

JBL Free jsou špuntová bezdrátová sluchátka, která jsou vyřešena stejným způsobem, jako AirPods. Každé sluchátko tedy obsahuje vlastní baterii, vlastní ovládací prvky a obě sluchátka jsou nabíjena ochranným obalem. JBL Free disponují drivery o velikosti 5,8mm, jež disponují dynamickým rozsahem 10 Hz – 20 kHz. V každém sluchátku se nachází 85 mAh baterie, které jsou doplněny ještě jednou větší baterií nacházející se v nabíjecím pouzdru. Ta má kapacitu 1500 mAh a sluchátka dokáže nabít až pětkrát. Výdrž sluchátek jako takových se pohybuje kolem čtyř hodin na jedno nabití, celkem pak zhruba 24 hodin při nabíjení z obalu. Sluchátka váží necelých 100 gramů a jsou k dispozici v černé a bílé barvě.

Zpracování

Sluchátka jsou vyrobeny z plastu, ovládací plochy na straně jsou pak obtaženy lesklou hliníkovou obručí. Plastové díly jsou skvěle slícované a špunty jako takové jsou pevné a působí solidně. O něco fórovějším dojmem však působí nabíjecí krabička, která je také plastová. Použitý materiál je v pořádku, naopak lehce průhledné víko působí efektně, obzvláště v případě, kdy sluchátka do krabičky vložíte a oni svítí skrze zavřený obal (navíc indikují úroveň nabití). Problémem však je poměrně ledabyle provedený pant. Po týdnu aktivního používání se v něm začala objevovat malá vůle a celkově mechanismus nepůsobil příliš důvěryhodným dojmem.

Ergonomie

Právě ergonomie bude pravděpodobně rozhodující faktor při výběru těchto sluchátek. Špunty totiž ne každému sedí a v případě JBL Free je nutnost dobrého padnutí sluchátek do uší zásadní. Vzhledem k tomu, že je v uších nic nedrží je třeba, aby perfektně seděli a uživatel je nikde neztratil. K tomuto účelu v balení najdeme dvě silikonové protiskluzové vložky, kterými se potahuje vnitřní strana sluchátek, stejně jako tři velikosti silikonových špuntů. Je třeba najít ideální kombinaci velikostí, každý má ucho trochu jiné ale počet možných kombinací je relativně velký a vybrat by si měl každý.

Pokud si svou kombinaci insertů najdete, sluchátka vám by vám měla perfektně sedět. V tomto případě oceníte slušnou míru pasivního odhlučnění, stejně jako úroveň zafixování. Sluchátka v uších vydržela i po kratším, zhruba dvousetmetrovém popoběhnutí. Pokud vám tedy sednou a nasadíte si je správně, o jejich ztrátu se bát nemusíte.

Co se ovládání týče, na každém ze sluchátek je jedno tlačítko, které má specifické ovládací prvky. Pravé slouží pro play/pause, aktivasi hlasové asistentky či přijímání hovorů. Levé sluchátko pak slouží k přepínání písniček. Manipulace s tlačítky prověří, jak dobře vám sluchátka v uších sedí. Pokud vám nepadnou dobře, při manipulaci s tlačítky mohou vypadávat. Při přijatém hovoru funguje jen pravé sluchátko.

Zvuková kvalita

JBL Free hrají dobře. V porovnání s AirPods mají výhodu v konstrukci, kdy špunty lépe filtrují okolní hluk. Tím je celkové podání zvuku podstatně mohutnější, basy působí silněji a poslech tak dokáže lépe vtáhnout do děje. Jinak je charakter zvuku podobný ostatním JBL produktům, tedy zvýrazněné basy a výšky, oproti poněkud nevýrazným středům. Sluchátka překvapí i maximální hlasitosti, která navíc nepřichází s často vídaným zkreslením. Subjektivní porovnání s AirPods dopadne lépe pro JBL. Rozdíl je však relativně malý, navíc daný jiným typem konstrukce.

Resumé

Bezdrátová sluchátka JBL Free jsou zajímavou alternativou AirPods. Mnoho lidí vyhledává sluchátka se špuntovou konstrukcí, která má své nesporné výhody. Po zvukové stránce dávají JBL Free smysl, v jiných ohledech však s AirPods srovnání nesnesou. Nabíjecí krabička je u Applu vyrobena bytelněji, ta od JBL Free je kromě toho ještě zbytečně moc velká. Párování sluchátek také občas zazlobí a levé sluchátko, které se po vyjmutí z krabičky páruje s tím pravým, je třeba sem tam připojit manuálně. Během týdenního testování jsem tento problém zaznamenal třikrát. Jinak však nemůžu JBL Free nic vytknout. Jejich používání bylo příjemné a jakmile si zvyknete (nebo pokud vám nevadí) špuntová konstrukce, budete nadšeni. Za cenu necelých tří a půl tisíc rozhodně stojí.

JBL Free si můžete zakoupit zde: černé (3 390,-/129 €)  bílé (3 390,-, 129 €)

JBL Free (11)
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější