Zavřít reklamu

Pred niekoľkými dňami sme sa dočkali nového herného prídavku v podobe Assassin’s Creed Rebellion pre zariadenia s iOS. Renomovaná séria, ktorá si počas uplynulých rokov získala milióny fanúšikov sa tak znova objavila aj na platforme mobilných telefónov. Predchádzajúci titul Identity, ktorý taktiež pochádza z produkcie štúdia Ubisoft predstavoval príjemný prírastok do portfólia známej ságy, no hier s podobnou tematikou nikdy nie je dosť. Rebellion však stavil na úplne iný typ hry a celkový systém hrateľnosti. Napriek tomu, že tento titul možno len okrajovo porovnávať s plnohodnotným spracovaním hier pre PC a konzoly PS4 a Xbox One, dokáže hra určite osloviť záujemcov aj mimo radov skalných fanúšikov. Poďme sa teda spolu pozrieť, čím disponuje čerstvý počin z dielne mobilnej divízie Ubisoftu.

Musím sa priznať, že už od počiatočného predstavenia hry a jej následnej prezentácie na niekoľkých creenshotoch a traileroch, som očakával úplne iný zážitok. Assassin’s Creed sa preslávil hlavne vďaka neobmedzeným možnostiam objavovania herného sveta, interakcii s rôznymi predmetmi na báze prídavkových RPG prvkov a hlavne intenzívnymi súbojmi s nepriateľmi. Rebellion však prináša úplne iný pohľad na túto tematiku, keďže sa jedná skôr o ťahovú plošinovku spojenú so strategickými prvkami. To však nič nemení na fakte, že sa jedná o veľmi dobrú hru, ktorá ma vyviedla z pôvodných očakávaní.

Sympatická kombinácia akcie a stratégie

V mnohých prípadoch sa stáva, že po začatí hry sa stretávate s obrovským prívalom informácií, ktorý vás zahltí natoľko, že sa na hru jednoducho vykašlete. V prípade Assassin’s Creed Rebellion sa však stretávame s úplne opačnou situáciou. Navzdory tomu, že sa v hre nachádza solídny počet funkcií a možností, je systém hrateľnosti veľmi intuitívny a prostý. Tomuto faktu dopomáha rozľahlý sprievodný tutoriál, ktorý vás zavedie do tajov assassínskeho bratsva a základných herných mechaník. Hlavná myšlienka tichého a nepozorovaného postupu v kombinácii s nečakanými útokmi sa však nevytráca ani v mobilnom prevedení hry. Animované postavičky, ktoré znázorňujú množstvo charakterov série sa pohybujú na báze ťahov a používania akčných bodov. Každá postava disponuje inými schopnosťami, ktoré sa odvíjajú od typu postavy. Niektorí hrdinovia disponujú možnosťou schovať sa pred nepriateľmi alebo odlákaním ich pozornosti, iní zas dávajú prednosť priamemu útoku a hrubej sile. Okrem známych protagonistov ako Ezio, Aguilar, Alexios či Kassanda sa v hre objavujú aj menej známe postavy, s ktorými sme sa mohli stretnúť naprieč celou sériou. O tematický obsah je v hre postarané viac než dosť, čo vytvára skutočný pocit spájajúci sa s hraním legendárnej ságy.

Pri postupe jednotlivými miestnosťami máte k dispozícii trojicu hrdinov, ktorú si môžete nakonfigurovať podľa vlastných preferencií. Ak si neviete dať rady s výberom postáv, hra vám automaticky navolí najadekvátnejšiu možnosť a vyšle vás tak na bojové pole s najlepším možným výberom. Animácie sa tvorcom naozaj podarili a to platí nielen pri pozorovaní samotných herných misií. Herná mapa sa rozdeľuje do niekoľkých regiónov, pričom každý z nich disponuje hlavnou príbehovou líniou a misiami typu loot, legacy alebo standard. Počas prechádzania jednotlivých levelov sa samozrejme kryštalizuje aj samotný príbeh hry, ktorý však pôsobí len okrajovým dojmom. Hlavnou myšlienkou hry je podobne ako v tituloch Marvel Strike Force alebo Star Wars: Galaxy of Heroes neustále vylepšovanie svojich herných postáv a upgradovanie svojej assassínskej základne. Tá vam poslúži ako hlavné útočisko v boji proti templárom, pričom si tu môžete upgradovať svoje herné postavy, zarábať peniaze, vyrábať nové zbrane a výstroj alebo dopĺňať energiu.

Rebellion

Každý hrdina je vybavený tromi slotmi pre doplnkové predmety, pričom každý z nich disponuje rozdielnym vybavením. Či už sa jedná o štandardné meče a nože alebo skryté čepele, všetky dostupné zbrane si môžete vyrobiť v kováčskej miestnosti svojej základne. Každá miestnosť sa vám odomkne so zvyšujúcim sa levelom svojho bratstva, ktorý navyšujete hraním a získavaním bodov skúseností. Levely však časom pôsobia mierne stereotypným dojmom, preto tvorcovia do hry pridali možnost Rush. Pomocou tejto funkcie viete automaticky prejsť celú misiu bez toho, aby ste do nej vôbec vstúpili. V konečnom dôsledku získate rovnaký počet mincí a skúseností, ako v prípade manuálneho prechádzania misie. Ak sa ale chcete popasovať s nepriateľmi a nástrahami priamo a chcete si hru urýchliť, určite privítate možnosť až trojnásobného zrýchlenia pohybu postáv alebo automatického postupu.

Suroviny sú základ

Rebellion je hrou, pre ktorú sa špecifická definícia hľadá len veľmi ťažko. V hre nájdete všetko od charakteristických prvkov stratégií cez dojmy plošinových skákačiek až po akčné funkcie obohatené o RPG prvky. K tomu samozrejme patrí aj možnosť vylepšovania postáv, ktorú docielite prostredníctvom zbierania potrebných surovín. Tie získate prechádzaním misií, pričom každé okienko levelu vám ukáže potenciálne výhry, ktorých sa po úspešnom dokončení môžete dočkať. Drevo, stavebný materiál, látka alebo železo vám pomôže pri výstavbe ďalších miestností vašej základne, ako aj pri craftovaní nových bojových predmetov. Hlavným cieľom levelov je teda zhromaždiť čo najviac zdrojov a surovín, ktoré následne premeníte v produkty alebo funkcie, ktoré využijete v boji proti nepriateľom a postupne v hlavnej dejovej línii.

V porovnaní s obdobnými titulmi sa energia postáv dopĺňa pomerne rýchlo, no to záleží aj od počtu charakterov a typu misie, na ktorú sa chystáte. Obtiažnosť levelov sa pochopiteľne postupne zvyšuje a vy sa tak môžete tešiť na stále nové výzvy. Každý región prináša iné herné prostredie, ktoré je vyobrazené v štandardných chodbách a miestnostiach. S porovnateľným vyobrazením hrateľnosti sme sa mohli stretnúť napríklad v hrách Fallout Shelter alebo Westworld, no v prípade Rebellion možno hovoriť o mierne akčnejšom a komplexnejšom zážitku.

Nechýba ani možnosť mikrotransakcií, pomocou ktorých si môžete zakúpiť bonusový herný obsah v podobe surovín, DNA zložiek pre upgradovanie postáv alebo elixíry zdravia. Všetky spomínané predmety si však jednoducho viete zaobstarať pomocou prechádzania misií alebo limitovaných udalostí, ktoré chcú tvorcovia do hry prinášať v pravidelných cykloch. Časom by sme sa tak mali dočkať väčšieho počtu herných hrdinov, navýšenia príbehových sekvencií a samozrejme nových predmetov v podobe zbraní a ostatných prvkov.

Verdikt

Napriek očakávaniu akčnejšieho a dobrodružnejšieho titulu, predstavuje Assassin’s Creed Rebellion vítaný prídavok do našich herných knižníc. Systém hry prináša zaujímavú kombináciu stratégie a rýchleho priebehu, v ktorom sa stretneme s množstvom herného obsahu. Pútavá dejová línia nás zavedie do prostredia, v ktorom sa stretneme s hlavnými protagonistami legendárnej assassínskej série od Ubisoftu, ako aj z filmového spracovania. Herné levely a misie sú rozdelené do jednotlivých kategórií, ktoré nás prevedú rôznymi úlohami a cieľami s rozdielnym zakončením. V konečnom dôsledku sa však stále jedná iba o rovnaký taktický postup medzi miestnosťami, pričom hlavnou myšlienkou je získavať stále nové zdroje surovín a DNA zložky pre vlepšovanie a upgradovanie levelu postáv. Promoting systém, ktorý je vykreslený na báze hier ako napríklad Star Wars: Galaxy of Heroes alebo Marvel Strike Force nám otvára množstvo možností ako sa zamerať na najobľúbenejšiu postavu a sústrediť sa na jej vylepšovanie.

Vítaným dodatkom je aj hudobný podmaz, v ktorom nájdeme zvukové efekty a soundtracky z originálnej série Assassin’s Creed. Celkovo sa nedá hovoriť o komplexnom hernom zážitku akým je napríklad predchádzajúci titul Identity. Mobilné tituly sa však v dnešnej dobe zameriavajú na upútaní hráča a lákaniu k opätovnej hrateľnosti, čo sa hre Rebellion určite darí viac než dobre. Ak sa teda považujete za skalného fanúšika známej série Assassin’s Creed a obľubujete taktické stratégie s nádychom akcie, určite si nenechajte ujsť ani mobilný prírastok v podobe Rebellion.

  • Hra Assassin’s Creed Rebellion je dostupná zadarmo na zariadenia s iOS

[appbox appstore id1164056434]

Rebellion

Dnes nejčtenější

.