Zavřít reklamu

Po několika týdnech váhavého kolísání teplot to vypadá, že zima snad konečně dorazí i letos. Podobně jako v létě je dobré i při opačných „extrémech“ věnovat zvýšenou pozornost svému iPhonu. Ať už jsou zimní teploty skutečně extrémní, nebo jen klesnou nepatrně pod nulu, váš mobilní společník se s těmito změnami může vyrovnávat problematicky. Jak se postarat o to, aby iPhone přežil zimu bez újmy?

A zase ta baterie

Nízké teploty mohou mít na životnost baterie vašeho iPhonu značně negativní vliv. Operativní teplota jablečných mobilních zařízení končí podle Applu přímo na nule, u jakkoliv nižších teplot byste se tedy měli mít na pozoru. Ve vypnutém stavu vydrží váš iPhone o něco víc. Nejedná se o chybu ze strany Applu – intolerance vůči nízkým teplotám je pro lithium-ionové baterie typická. Pokud víte, že se budete na mrazu pohybovat delší dobu, zkuste svůj iPhone ve chvíli, kdy ho nechcete aktivně využívat, vypnout. Pokuste se také svého jablečného miláčka ochránit před teplotním šokem – pokud s vypnutým iPhonem přejdete z mrazu do prostředí s výrazně vyšší tepltou, dejte mu před zapnutím pár minut, aby se stihl aklimatizovat.

Vždy v teple…

Stejně jako vy, potřebuje být i váš iPhone v teple, jakmile se venku ochladí. Čepici a šálu mu opravdu kupovat nemusíte, stačí, když ho místo vnější kapsy kabátu budete nosit v té vnitřní, nebo mu pořídite bytelnější kryt, obal či pouzdro – třeba neoprénové, nebo takové, které kryje i displej. S těmito opatřeními jsou pochopitelně spojené zhoršené podmínky při zacházení s telefonem, lehčí diskomfort ale určitě nebude nesnesitelný – a váš iPhone vám poděkuje. Pokud zároveň vlastníte i Apple Watch, zvládnete řadu operací provést i s nimi, zatímco si váš telefon bude hovět v teple. Jablečné hodinky snesou o poznání nižší teploty, než iPhone.

…a vždy s sebou

I v zimě si musíme zopakovat pravidlo, které tak důvěrně známe z letních měsíců: nenechávejte svůj iPhone v autě. Pokud vám z jakéhokoliv důvodu nic jiného nezbývá, určitě ho před odchodem vypněte a po návratu nezapomeňte na to, že se před zapnutím musí chvilku zahřát. Dobré je mít v autě pro všechny případy připravenou záložní originální či certifikovanou nabíječku i s příslušným kabelem – iPhone se v chladném počasí umí chovat značně nepředvídatelně, a zamrzlý iPhone spolu s autem, uvízlým při vánici v závěji sněhu, může představovat nebezpečnou kombinaci. Pokud k nabíječce připojujete vymrzlý iPhone, nezapomeňte ho před samotným nabíjením zahřát – stačí tak, aby přestal být na dotek chladný.

Když to iPhone nevydrží

Může se stát, že vám baterie ve vašem iPhonu dá vlivem nízkých teplot sbohem dříve, než byste očekávali. Je to poměrně běžný jev, související s chemickými procesy v baterii, a vše se dá do pořádku po opatrném zahřátí telefonu zpět na provozní teplotu. Je pochopitelné, že chcete co nejdříve zjistit, zda je váš iPhone opravdu v pořádku, i přesto ale s nabitím počkejte minimálně dvacet minut.

Aklimatizace i pro vaše jablíčko

Pokud vlastníte model iPhonu, který není voděodolný, hrozí vašemu telefonu vlivem změny teplot také zkrat. Dá se tedy říci, že to, že v mraze váš telefon bez problémů fungoval, ještě neznamená, že mu neublíží přechod do tepla, kdy může dojít ke kondenzaci vodních par. Dobrou prevencí zkratu je postupná příprava telefonu na oteplení – zhruba půl hodiny před návratem do tepla přestaňte telefon používat na studeném vzduchu a uložte ho do kapsy nebo tašky. Při extrémnějších změnách teplot je vhodné nechat páry vysrážet po umístění telefonu do mikrotenového sáčku a telefon po vyjmutí opatrně osušit savou látkou, která nepouští vlákna. Skvělou prevencí poškození mrazem nebo následků změn teplot může být také použití záslepek pro konektory, ochranných fólií pro displeje a dalšího příslušenství.

iPhone winter Unsplash fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější