Zavřít reklamu

Kde a jak stáhnout font, který Apple používá ve všech systémech

|
Kategorie:Mac
Diskuze (1)
|
1

Pokud se alespoň trochu zabýváte grafickým designem, tak jste si určitě všimli, že font, který Apple používá například ve svých operačních systémech, je naprosto parádní. Oslní vás především svou jednoduchostí a elegancí, navíc k tomu jej můžete najít například na zadní straně iPhonu. Font, který Apple momentálně používá, si vyvinul sám a nese název San Francisco, svým tvarem a stylem vám však může připomínat světoznámý font Helvetica. Když se ale podíváte na srovnání těchto obou fontů, zjistíte, že jsou si v mnohém odlišné.

Font San Francisco jsem osobně několikrát použil jakožto font do prezentace či jako font do grafických prací. Hodit se vám však může i tehdy, pokud jste vývojář a ve svém projektu jej potřebujete. Avšak dávejte si pozor, font je určen jen pro vývojářské účely. Rozhodně byste jej tedy neměli používat pro účely komerční – předpokládám totiž, že byste nechtěli od jedné z největších světových firem dostat žalobu. Pojďme se tedy společně podívat, jak na to.

Kde a jak stáhnout font San Francisco

Nejprve je nutné, abychom se na našem Macu přesunuli na stránku Fonts od Apple – učiníte tak pomocí tohoto odkazu. Poté klikneme na modré tlačítko Download San Francisco Fonts. Font se ihned začne stahovat, samotný DMG balíček má cca 7 MB. Jakmile se soubor dostahuje, tak na něj dvakrát poklikáme. Potvrdíme smluvní podmínky tlačítkem Agree a počkáme, dokud se balíček nerozbalí. Poté se otevře okno, ve kterém se nachází složky k instalaci fontů. K dispozici jsou fonty dva – SF ProSF Compact. SF Pro se používá v macOS a v iOS, kdežto SF Compact, jak už název napovídá, slouží k tomu, aby byl kompaktní – používá se tedy ve watchOS. Na rozdíly mezi oběma fonty se můžete podívat v galerii níže. Vybereme si tedy font, který chceme nainstalovat (klidně oba) a rozklikneme složku s názvem. Zobrazí se seznam fontů, který pomocí klávesové zkratky Command + A označíme a na jednu z označených položek 2x klikneme. Zobrazí se okno s náhledem fontu, kde už pouze stačí stisknout tlačítko Instalovat písmo. Po instalaci se písmo zobrazí v seznamu nainstalovaných písem.

Font San Francisco můžete samozřejmě, jako každý jiný font, po instalaci používat úplně všude. Hodit se může například ve Wordu či v Pages, určitě ho však ale využijete i ve Photoshopu.

Rozdíly ve fontech:


Leitz

Fórum

  • Poslední příspěvky
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek