Zavřít reklamu

Spoločnosť DJI patrí k produkčným gigantom na poli civilných dronov. V portfóliu nájdeme nielen stroje, ktoré ocení každý amatérsky fotograf či tvorca videí, ale aj profesionálne kvadrokoptéry, ktoré sa využívajú v kinematografii alebo podobných záležitostiach. Vítaným prvkom pri točení záznamov pomocou jedného z dronov od DJI je schopnosť ukladania dát na virtuálny cloud, do ktorého môžete uložiť nielen fotografie a videá ale aj podrobné záznamy o lete. V tomto systéme sa však podľa spoločnosti Check Point nachádzala fatálna chyba, ktorá umožnila únik spomínaných informácií. Táto trhlina mohla pôsobiť ako potenciálna korisť pre hackerov, čím boli osobné údaje rapídne ohrozené. Spoločnosť DJI sa k skutočnosti vyjadrila a prehlásila, že fatálna chyba bola opravená a v budúcnosti by sa podobné komplikácie spojené s ich líniou produktou nemali zopakovať.

Na chybu podľa všetkého upozornila spomínaná spoločnosť ešte predtým, ako bol systém napadnutý. Vzhľadom na vysokú popularitu dronov a ich globálnemu používaniu sa jedná o vážny problém. „Ak vezmeme do úvahy veľkú rozšírenosť dronov z dielne spoločnosti DJI, zaplátanie tejto chyby predstavovalo zásadný krok proti potenciálnemu napadnutiu osobných údajov. Všetky problémy a nájdené medzery boli vyriešené veľmi rýchlo a efektívne, čím si DJI poistilo svoje dobré meno.“ hovorí Oded Vanunu, ktorý pôsobí v Check Point ako vedúci oddelenia pre výskum produktových zraniteľností.

Celá kauza sa dostala na svetlo hlavne vďaka programu Bug Bounty, ktorý založila samotná spoločnosť DJI. Ten je určený pre každého technologického nadšenca a užívateľa dronov pre hľadanie náhodných chýb v systéme. „Náš experimentálny program bol založený presne pre podobné prípady. Azda všetky technologické a inovatívne spoločnosti rozumejú faktu, že posilňovanie a neustále upgradovanie kybernetických prvkov bezpečnosti figuruje ako nekonečný proces.  Ochrana údajov našich užívateľov je pre spoločnosť DJI tým najdôležitejším prvkom a hlavnou prioritou. V našej snahe budeme aj naďalej pokračovať, pričom nám k tomu dopomôže spolupráca s výskumníkmi, akými sú napríklad Check Point,“ uzavrel Mario Rebello, pôsobiaci ako viceprezident spoločnosti DJI a manažér pre región Severnej Ameriky.

DJI
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější