Zavřít reklamu

Když byl počátkem nového tisíciletí zahájen vývoj iPhonu, investovali inženýři v Applu mimo jiné obrovskou spoustu času a energie do prací na jeho virtuální klávesnici. Apple se pečlivou prací na klávesnici snažil předejít negativní mediální odezvě, se kterou se počátkem devadesátých let setkal jeho Newton MessagePad. Newton disponoval funkcí rozpoznání psaného písma, ta ale nepracovala tak, jak by měla, respektive jak Apple hlásal. Newton Messapad si vysloužil i vlastní epizodní roličku v seriálu Simpsonovi.

Steve Jobs pokládal perfektně fungující softwarovou klávesnici za jeden z hlavních klíčů k úspěchu jablečného smartphonu, a rozhodně se zde Applu podařila odvést o poznání lepší práce, než u Newtonu. K dokonalosti ale měla stále ještě daleko – zejména pokud jde o automatické opravy. Autokorekce iOS klávesnice si vysloužil množství vláken na diskusních fórech s příslušnými fotografiemi a screenshoty, dokazujícími, jak umí svému uživateli zavařit. O klávesnici iPhonu promluvil v rozhovoru pro Business Insider bývalý inženýr Applu Ken Kocienda, který se podílel na jejím vývoji.

Jedním z nejzajímavějších momentů celého interview je ten, v němž přišla řeč na to, jakým způsobem se iOS klávesnice umí poprat s vulgárními výrazy. Klávesnice vašeho iPhonu zjevně nechce, abyste mluvili neslušně, takže příslušné výrazy promptně přepisuje na slůvka, jako je třeba „ducking“, což může být v jistých situacích značně frustrující.

Ve skutečnosti bude ale spíš na vině snaha Applu zabránit tomu, abyste omylem poslali nepříliš vhodný výraz někomu, kdo by to třeba zrovna dvakrát neocenil. Ve způsobu, jakým autocorrect vnímáme, vidí Kocienda také působení psychologie – podle něj máme tendenci soustředit se na okamžiky, kdy automatické opravy selhávají, než na ty, kdy fungují bezchybně. Pokud podle Kociendy autokorekce selže v jednom případě z dvaceti, je to pro nás natolik frustrující, že máme tendence zapomenout na těch devatenáct případů, kdy opravy fungovaly.

one-handed-keyboard-fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější