Zavřít reklamu

Překonání magické hodnoty jednoho bilionu dolarů se Apple dočkal už letos v létě. Oslavy tohoto obřího úspěchu však nyní končí. Po oznámení finančních výsledků za uplynulé čtvrtletí totiž akcie kalifornského giganta prudce klesly a ani dnešní zpráva o horších prodejích iPhonů XR jim na hodnotě příliš nepřidala. Ve výsledku se tak hodnota Applu propadla na zhruba 966 miliard dolarů, přičemž za jednu akcii nyní zaplatíte asi 200 dolarů.

Propad hodnoty Applu může být pro mnohé překvapením. Ani v loňském čtvrtletí totiž prodeje iPhonů neoslabily, ale naopak mírně povyrostly. Zhoršené prodeje Maců a iPadů pak sice potěšující nejsou, dají se však přisuzovat očekávání příchodu nových produktů, které dorazily teprve před pár dny. Pomyslným bubákem pro akcionáře tak mohlo být především oznámení o tom, že se v budoucnu Apple již nebude chlubit počty prodaných produktů, což vysvětluje nízkou výpovědní hodnotou. Akcionáři si ale mohli toto chování vyložit zcela jinak a to tak, že se Apple bojí výrazného poklesu prodejů a tak raději vše zamete takto elegantně pod koberec.

Ani dobré prodeje iPhonů XS a XS Max akcionáře nepřesvědčily:

Není to však jen Apple, kterému se nyní na burze příliš nedaří. Zlé časy totiž nyní zažívá i Google či Amazon, jejichž hodnota též klesá. Snad se tedy minimálně v případě Applu začne brzy opět blýskat na lepší časy a hodnota půjde zase vzhůru. I kdyby tomu tak však chvíli nebylo, náskok má na zbytek světa pořád obrovský a o své místo nejhodnotnější společnosti planety hned tak nepřijde.

Tim Cook Apple money rich FB
Zdroj: Twitter

Související články

Dnes nejčtenější