Zavřít reklamu

Včerejší oznámení finančních výsledků za uplynulé čtvrtletí mohlo být pro některé fanoušky kalifornského giganta do jisté míry zklamáním. Prodeje iPadů a Maců totiž meziročně klesly a ani iPhony zcela nenaplnily očekávání. Jejich prodeje se sice meziročně zvýšily, bohužel však jen v řádu stovek tisíc kusů. Nejednoho člověka tak při pohledu na tyto statistiky napadlo, co bude s Applem dál, když se prodeje jeho produktů nezlepší. Odpovědí na tuto otázku by mohly být zejména skvělé finanční výsledky služeb Applu, které by mohly případné prodejní problémy smazat.

Kategorie služeb, do které spadá iTunes, App Store, Mac App Store, Apple Music, iCloud, Apple Pay a AppleCare, vygenerovala za uplynulé čtvrtletí velmi slušných 10 miliard dolarů, což představuje 17% meziroční nárůst. V roce 2017 se totiž Apple za toto období pochlubil “jen” 8,5 miliardami dolarů. 

Obrovskými tahouny této kategorie jsou již tradičně obchody s aplikacemi App Store a Mac App Store, které vytváří Applu obrovské zisky. Jablečná společnost si však mne ruce i díky Apple Pay, jehož objem transakcí se podle Cooka za poslední rok dokonce ztrojnásobil. Apple Pay tak generoval daleko více transakcí než PayPal a rostl dokonce 4x rychleji. 

Zlaté časy služeb ale ještě přijdou. Do roku 2020 by z nich Apple rád získával čtvrtletně 14 miliard dolarů, což je však s ohledem na meziroční tempo jejich růstu více než reálné. Velkou vzpruhou by mohla být i plánovaná streamovací služba Applu, která by mohla do ekosystému přilákat další spoustu lidí. Přestože by měla být údajně zdarma, přilákaní zákazníci by mohli utratit své peníze v jiných službách a tím Applu ke splnění jeho cíle pomoci.

Těžko v tuto chvíli říci, jak se situace v budoucnu vyvine. Faktem však je, že zatímco na produkty už takový spoleh Apple nemá, služby se zdají minimálně v posledních letech jako velmi stabilní a slibný generátor peněz. Pokud bude tento trend pokračovat, dá se očekávat, že v budoucnu důležitost této kategorie ještě více vzroste a Apple na ní bude pohlížet stejně jako na své hardwarové produkty. A jaké služby Applu využíváte vy? Vystačíte si se základním iCloudem a aplikaci v App Storu si koupíte jednou za rok, nebo naopak “jedete ve velkém” a utrácíte prakticky za vše, co Apple nabízí? 

apple services fb

Související články

Dnes nejčtenější

.