Zavřít reklamu

Jedným z nosných celkov eletromobilov od spoločnosti Tesla je funkcia Autopilot, ktorá sa stále viac podobá niekdajšiemu Sci-fi vnímaniu moderných automobilov. Elon Musk už niekoľkkrát zdôraznil, že v najbližšej dobe by sa možnosti spojené s funkcionalitami tohoto systému mali dočkať zásadných zmien. Jedným z najsľubnejších prvkov, ktorý by sa už čoskoro mal dočkať aktualizácie je vychytávka Autopilot Summon, ktorá dokáže zabezpečiť vyhľadanie parkovacieho miesta a rozoznávanie okolitých značiek pre vyhnutie sa potenciálnej pokute. To všetko by malo byť zabezpečené jednoduchým klikom v aplikácii napríklad na iPhone alebo pomocou hodiniek Apple Watch. Systém Autopilot od Tesly je často nazývaný automatickým autonómnym riadením, no v skutočnosti sa ešte stále jedná iba o asistenciu pre vodičov automobilov. Pripravovaná aktualizácia by to mohla už čoskoro zmeniť.

Momentálna schopnosť tejto možnosti spočíva iba v malých úkonoch ako je napríklad výjazd elektromobilu z garáže alebo malé presuny na parkovacích plochách. Pomocou ultrasonických senzorov a kamier by však v blízkej budúcnosti mohli vozidlá sami nachádzať parkovacie miesta, ba dokonca vydedukovať na základe informácií, či je možné na danej ploche zaparkovať. Súčasná verzia síce poskytuje automatický pohyb vozidla, no vízia otca spoločnosti sa od momentálnych funkcií rapídne líši. Predstavte si, že vystúpite z vozidla a auto si samo nájde miesto na zaparkovanie, pričom vám na iPhone alebo Apple Watch následne prídu informácie o mieste odstaveného auta a potvrdenie o tom, že parkujete na mieste, na ktorom sa vyhnete zbytočným pokutám alebo iným nepríjemnostiam.

Nová verzia systému Summon by mala byť podľa Muskových plánov dostupná už v priebehu budúceho roka. 

Podobná aktualizácia by výrazne uľahčila parkovanie na neznámych miestach, nakoľko je pre mnoho šoférov často veľmi obtiažne nájsť to správne parkovacie miesto. Muskove vyjadrenia však treba vrať s určitou nadstápkou a skepticizmom, nakoľko sa ešte stále bavíme o futuristických prvkoch, ktoré Tesla zrejme budúci rok nezvládne priniesť na svetlo širokej verejnosti. Tesla ale už neraz prekvapila, preto si zrejme budeme musieť počkať na výsledok, prípadne ďalšie oficiálne oznámenia súvisiace s pripravovaným systémom.

Tesla

Dnes nejčtenější

.