Zavřít reklamu

Letošní várkou iPhonů vyvolal Apple dilema u nejednoho zákazníka. Všechny modely jsou totiž v podstatě stejně výkonné a zatímco například jeden nabízí více funkcí u fotoaparátu či odolnější materiály, druhý se naopak může pochlubit vyšší výdrží a především pak nižší cenou. Často se nás proto ptáte, zdali je výhodnější si pořídit ochuzenější ale levnější iPhone XR, nebo funkcemi nabitý, prémiovější a taky dražší iPhone XS. V redakci aktuálně testujeme oba zmíněné modely, proto jsme se rozhodli vám shrnout, jak na nás oba telefony působí, a který podle našeho názoru představuje lepší koupi.

Obyčejný zákazník si zcela logicky řekne, že dražší iPhone XS musí být pochopitelně ve všech ohledech lepší než levnější iPhone XR. V drtivé většině případů tomu tak skutečně je. XS nabízí prémiovější materiály, odolnější zadní sklo, vyšší voděodolnost, druhý fotoaparát pro optický zoom a další možnosti v portrétním režimu a především pak OLED displej s podporou 3D Touch, HDR a užšími rámečky.

I tak má ale XR čím zaujmout. Pomineme-li o 7 500 korun nižší cenu, pak je tu oblast, která je pro spoustu zákazníků klíčová – vyšší výdrž baterie. A právě ta se nám ověřila i v praxi. Zatímco iPhone XS nám při intenzivním používání vydržel jen stěží den a poslední pár hodin jsme přežívali převážně na režimu nízké spotřeby, tak XR zvládá velmi podobné celodenní vytížení bez větších problémů a večer po 12 hodinách nám zbylo ještě 28 % kapacity k dobru.

Nicméně jeden jediný benefit nevykompenzuje těch několik omezení, která XR oproti XS má. Tím hlavním, kde Apple šetřil, je bezesporu displej. Nejenom že jde o LCD panel, ale hlavně disponuje rozlišením pouze 1792 × 828, což u uhlopříčky 6,1″ dělá jen 326 pixelů na palec (versus 458 ppi u iPhonu XS). Právě na rozlišení, potažmo jemnost displeje, se po premiéře telefonu často snášela kritika. Opět se ale ukázalo, že realita je mnohem světlejší, než naznačují technické specifikace. Ve skutečnosti je displej iPhonu XR doopravdy kvalitní – nižší rozlišení nemáte šanci při běžném používání poznat, barvy jsou syté, skoro až srovnatelné s těmi na XS, jen černá není tak dokonalá, naproti tomu bílá není nažloutlá jako na iPhonech s OLED panelem (s deaktivovanými funkcemi True Tone i Night Shift). Právě díky výraznější bílé je displej při maximálním jasu i citelně jasnější, ačkoli papírově je u obou modelů udávána hodnota 625 cd/m2.

iPhone XS vs XR vs XS Max displej

Zleva: iPhone XS, iPhone XR, iPhone XS Max

Tím největším negativem Liquid Retina displeje je tak dle mého názoru absence 3D Touch. Apple jej sice nahradil novinkou zvanou Haptic Touch, ta však ani zdaleka nedokáže nabídnout tolik funkcí a ani tak pokročilé možnosti. Scházejí tak náhledy na odkazy a fotky, možnost označovat celá slova či věty nebo i jednoduché zkratky na ikonách aplikací. Apple sice plánuje další funkce přidat, už nyní je ale z hlediska chybějící technologie jasné, že ne u všech to bude možné. Pokud tedy na XR přejdete z iPhonu 6S nebo novějšího modelu (vyjma iPhonu SE), bude na vás Haptic Touch někdy působit jako nefunkční 3D Touch.

Pozornost si jistě zaslouží i fotoaparát. Ačkoli iPhonu XR schází druhý snímač s teleobjektivem, tak hlavní fotoaparát je naprosto shodný jako u XS – 12 mexapixelů, clona f/1,8, optická stabilizace obrazu a velikost pixelu 1.4µm. U drtivé většiny fotografií, jež běžný uživatel pořizuje, tak mezi iPhonem XS a XR nepoznáte rozdíl. Apple dokonce levnější model vybavil režimem portrét, ačkoli dříve byl k jeho funkčnosti potřeba duální fotoaparát (nepočítáme-li přední fotoaparát u iPhonu X). Nicméně portréty z iPhonu XR mají svá omezení. V první řadě je telefon schopný detekovat pouze osoby, tudíž u zvířat, rostlin a různých předmětů portrétní režim zkrátka nelze použít. V řadě druhé pak detekce popředí a pozadí není vždy stoprocentní a pro pořízení skutečně kvalitní fotografie je potřeba někdy i více pokusů.

V odstavcích výše jsem popsal hlavní oblasti, ve kterých se iPhone XR a XS liší a které by měly sehrát hlavní roli při výběru prvního či druhého modelu. Avšak je zde i několik dalších, minoritních poznatků, které bych nerad vynechal. Pojďme si je proto shrnout přehledně do bodů:

  • Ačkoli hliníkové hrany u iPhonu XR nejsou tak prémiové jako ty z nerezové oceli, tak působí uhlazeněji a čistěji. A především pak nejsou magnetem na otisky prstů a různé nečistoty, což je právě častým problémem u iPhonů X/XS a XS Max. Naproti tomu hladký hliník je někdy poměrně kluzký, proto do ruky lépe padnou modely s ocelovým rámečkem.
  • iPhone XR má na spodní hraně symetrické výdechy pro reproduktor a mikrofon, zatímco na iPhonu XS je levý výdech přerušen anténou.
  • Rámečky okolo displeje nejsou na iPhonu XR ani zdaleka tak široké, jak se mohlo původně zdát. Ano, jsou širší než v případě iPhonu XS, ale pokud nemáte oba telefony vedle sebe, pak si rozdílu téměř nevšimnete. Jediný rušivý může být širší spodní okraj, ale to pouze pro ty, kteří by na XR přešli z loňské „desítky“.
  • iPhone XR je sice větší než iPhone X/XS, ale stále se poměrně pohodlně ovládá jednou rukou, což se o XS Max říct nedá. Rozměrově jde o skvělý kompromis mezi XS a XS Max, který má pocitově blíž k 5,8″ modelu, ale nabízí funkce 6,5palcového iPhonu.
  • iPhone XR podporuje v aplikacích Zprávy, Mail a Nastavení funkci rozdělené obrazovky při přetočení do landscape režimu. Stejně tak je možné na XR nastavit zvětšené zobrazení displeje, což doposud umožňovaly pouze Plus (a Max) modely. Ani jednu ze zmíněných funkcí iPhone XS nenabízí.

Závěrem

Je tedy lepší koupit si iPhone XR nebo iPhone XS? Na první pohled možná jednoduchá otázka, ale po vlastních zkušenostech s oběma modely vím, že odpověď na ni je pokaždé jiná. Záleží totiž na tom, jaké jsou vaše preference. Pokud chcete telefon k běžnému používání, ke klasickému fotografování a požadujete celodenní výdrž bez omezení, pak je pro vás iPhone XR jasná volba. Jestliže ale rádi iPhonem fotíte, používáte pokročilé aplikace na fotografování, požadujete kvalitní portrétní režim, neradi byste si zvykali na omezenou náhradu 3D Touch, chcete barevnější displej s podporou HDR a nepotrpíte si na větší telefony, pak sáhněte po iPhonu XS. Tak či onak ale sám musím uznat, že iPhone XS (nepočítám model Max) to letos a značnou část příštího roku nebude mít vůbec jednoduché. Přeci jen XR je v základnu stejný, ale jeho koupí ušetříte necelých 8 tisíc korun, za jejichž část si můžete přikoupit bezdrátovou nabíječku a příslušenství pro rychlé nabíjení.

iPhone XS vs iPhone XR back
iPhone XS vs iPhone XR FB

Dnes nejčtenější

.