Zavřít reklamu

Je to přesně sedmnáct let, kdy tehdejší CEO společnosti Apple Steve Jobs na pódiu Apple Town Hall v kalifornském Cupertinu předvedl světu historicky první iPod – přístroj, který se vešel do dlaně, a který v sobě skrýval kompletní hudební knihovnu. iPod byl tehdy nadějí společnosti Apple na návrat zpět k výdělečnosti.

Jablečný iPod rozhodně nebyl ani prvním, ani jediným kapesním hudebním přehrávačem na světě. Steve Jobs ho ale i přesto sebevědomě označil za kvantový skok v technologii a vyzdvihl tři hlavní výhody: ultrapřenosnost, legendární applovskou snadnost používání a automatickou synchronizaci s iTunes. iPod byl MP3 přehrávačem, nabízejícím hudbu v CD kvalitě, a schopným přehrát většinu populárních formátů audio souborů. „Tohle je velké,“ prohlásil tehdy Jobs.

„Kolikrát se vám stalo, že jste se vydali na cesty se svým CD přehrávačem a řekli si:’Proboha, nevzal jsem si CD, které jsem chtěl poslouchat‘? Mít s sebou vždycky svou kompletní hudební knihovnu je kvantovým skokem v poslechu hudby. Ta nejlepší věc na iPodu je, že se vám celá knihovna vejde přímo do kapsy. To dosud nebylo možné.“

První generaci iPodu doprovázel reklamní slogan, zdůrazňující, že díky němu se vám do kapsy vejde tisícovka skladeb. Disk prvního iPodu měl kapacitu 5GB, jeho cena začínala na 399 dolarech a přehrávač v průměru vydržel deset hodin přehrávání. Disponoval černobílým LCD displejem a charakteristickým klikacím kolečkem pro ovládání.

iPody se později dočkaly mnoha vylepšení a nových verzí: 

Po vydání prvního iPodu začal Apple na roční bázi produkovat nové verze. Mezi nejvýraznější patří například iPod Photo z roku 2004, u kterého si svou premiéru odehrál barevný displej. V roce 2005 přišel na svět drobounký iPod nano a ještě menší iPod shuffle. V roce 2007 společnost Apple vydala rozměrnější a „tlustší“ iPod nano a první iPod touch.

V dnešní době upadl iPod svým způsobem v zapomnění a lidé k přehrávání mediálního obsahu na cestách využívají spíše iPhony a iPady. Apple poslal iPod nano a iPod shuffle „do důchodu“ v červenci loňského roku, čímž celou produktovou linii zredukoval na jeden jediný model, a to iPod touch. Aktualizace se iPod touch dočkal naposledy v roce 2015 a vypadá to, že postupně ukončí celou produktovou linii. iPod je nicméně na oficiálních stránkách Applu stále v prodeji a jeho cena u nás začíná na 6090 korunách.

Patříte mezi majitele iPodu? Jaký model máte a jak vám vyhovuje?

iPod fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější