Zavřít reklamu

Pokiaľ sa jedná o kategóriu vlajkových lodí cupertínskej spoločnosti, azda každému je jasné, aké produkty sa v tomto celku budú nachádzať. Závratný úspech iPhonov, Macov alebo iPadov spolu s doplnkom Apple Watch predstavuje výkladnú skriňu jablčného giganta. Na druhej strane existujú aj produkty, ktoré sa na trhu neujali tak, ako sa od nich vopred očakávalo. Jedným z podobných príkladov môže byť malá čierna krabička známa ako Apple TV. Napriek tomu, že jej potenciál siaha ďaleko za momentálne využitie, v konečnom dôsledku sme sa dočkali len zhrnutia funkcií, možností a aplikácií, ktoré obsiahne každý moderný smart televízor. Tu sa dotávame k veľmi dôležitému prvku, ktorý vytváral vrásky na čele nejednému poprednému výrobcovi herných strojov. Ešte pred oficiálnym predstavením prvej Apple TV kolovala v hernej komunite myšlienka, že ak môže niekto výrazne zamiešať karty medzi renomovanými spoločnosťami, ktoré sa orientujú na herné zážitky, bude to práve Apple. Senzácia sa však nekonala a čo viac podľa všetkého sa Apple k tejto snahe otočil chrbtom.

Myšlienka komplexného a širokospektrálneho multimediálneho centra priamo vo vašej obývačke je nádhernou predstavou, no pri dnešnej (ale aj vtedajšej) konkurencii, sa jedná o veľmi tvrdý oriešok. Všetko sa začalo uberať správnym smerom, keď sme sa v roku 2015 stali svedkami predstavenia štvrtej generácie Apple TV, ktorá konečne ponúkla aplikácie a hry od developerov tretej strany. App Store tak dostalo prvý nádych a my sme si mohli okrem predinštalovaných aplikácií užiť aj desiatky iných prvkov. Skutočnosť premeny jablčnej televízie sa tak približovala k svojmu cieľu, no limity v podobe obmedzeného hardvéru zamedzili ďalší postup vývoja, ktorý prakticky trvá dodnes. Dodatky ako herné ovládače a gamepady poslúžia určite lepšie ako klasický „Apple Remote“, no v podstate sa jedná iba o hry z iOS prenesené na veľkú obrazovku. A to veru na dobehnutie konkurencie nestačí.

Nová generácia Apple TV predstavovala vítaný doplnok do každej obývačky. Veľké ambície Applu sa však časom začali vytrácať. 

Ako je už v prípade Applu zvykom, v otvorení ciest iným developerom nastali mierne komplikácie. Jablčná spoločnosť zamýšľala implementáciu hier výhradne s podporou Siri, neskôr pomocou herného hardvéru. Nedostatok herných počinov, veľmi komplikované ovládanie a len malá čiastka inovácie rozhodla, že vývojári stratili záujem o túto platformu skôr, ako sa vôbec začala rozbiehať. Posledným klincom do rakvy je však nedávne ukončenie podpory pre Minecraft na Apple TV. Jedna z mála hier, ktorá disponovala určitou komunitou sa viac nedočká nových updatov, ani prídavkového obsahu. Autori hry dodávajú, že dôvodom pre ukončenie podpory hry pre Apple TV je nedostatočný záujem v porovnaní s ostatnými platformami. Tvorcom sa tak pochopiteľne oplatí investovať svoj čas a financie do ostatných verzií, ktoré pôsobia na trhu nielen dlhšie, ale sú aj niekoľkonásobne hrateľnejšie.

Minecraft nedávno ukončil podporu pre Apple TV. Fanúšikovia môžu titul hrať aj naďalej, no žiadnych updatov sa už nedočkáme.

Je teda veľmi zarmucujúce, že jeden z najhranejších titulov sa na tejto platforme nedočkal ani polovičného úspechu, aký bol vopred očakávaný. Na druhú stranu, chybu môžeme hľadať jedine v radoch Applu. Ak máme porovnať App Store v prípade systémov macOS alebo oveľa vyťaženejšieho iOS, je nám hneď jasné prečo sa jablčná televízia nedočkala podobného úspechu. Túto skutočnosť možno prirovnať k neustálej rivalite konzol Xbox One a PS4, ktorá v posledných rokoch prevažuje misku váh na stranu Sony. Za úspechom stojí jedine exkluzívny obsah. Rovnako je to aj v prípade Apple TV, nakoľko tu nájdeme len veľmi málo podporovaných aplikácií, ktoré nemajú dosah mimo tejto platformy. Ak sa Apple nerozhodne tento fakt zmeniť a nerozhodne sa popustiť uzdu širokospektrálnejšiemu obsahu, nemôže očakávať, že sa predaje a celkový dopyt po Apple TV zvýši. Je pravdou, že firma sa snaží čo najviac tlačiť svoje popredné produkty, no ak by sa prístup k Apple TV o niečo zefektívnil, získal by divokú kartu v boji na ďalšom fronte a tým aj výborné podklady k potenciálnej expanzii na videoherný trh.

Apple

Dnes nejčtenější

.