Zavřít reklamu

Streamovanie herných titulov na obrazovkách mobilných zariadení nepredstavuje žiadnu revolučnú novinku. O prínos a následné zdokonalenie tejto možnosti sa pokúša nejeden vývojársky celok, za cieľom rozšíriť svoje portfólio aj na ostatné dostupné zariadenia. Výborným príkladom môže byť snaha spoločnosti Valve, ktorá sa chce presadiť so streamovacou funkciou Steam Link. Apple však v tomto prípade nebol tak zhovievavý, ako by si množstvo fanúšikov prialo a predstavovalo, preto sa tejto funkcie na iOS zrejme (tak skoro) nedočkáme. Microsoft však odhaľuje svoje plány, pomocou ktorých chce poskytnúť všetky herné zážitky známe z konzoly Xbox One na akékoľvek prenosné zariadenie. Týmto krokom sa otvára úplne nová sféra, ktorá nám umožní hrať naše obľúbené počiny kedykoľvek a kdekoľvek.

Projekt xCloud predstavuje budúcnosť moderného gamingu, ktorá by mohla Microsoft a divíziu Xbox postaviť opäť do čela videoherného priemyslu. Spoločnosť sa snaží prelomiť bariéry medzi zaužívanou fixáciou na určitú platformu a priniesť známe herné zážitky bez ohľadu na to, akým zariadením disponujete. Ikonické série ako Halo, Forza Horizon/Motorsport alebo Gears of War si tak budeme môcť zahrať aj na našich iPadoch a iPhonoch. Nejedná sa pritom iba o obyčajné streamovanie obrazu na diplej telefónu. Prispôsobené bude celé herné rozhranie vrátane ovládania, manipulácie na dotykovej ploche alebo prístupnosti. K svojmu jablčnému zariadeniu si budeme môcť pripojiť herný ovládač od konzoly Xbox One, alebo jednoducho hru ovládať použitím prstov, ako v tradičných hrách z App Store.

Použitím zariadenia s iOS alebo Android sa nám tak naskytá úplne nová príležitosť, ako si vychutnať tie najnovšie herné pecky v mobilnej verzii. 

Napriek tomu, že táto funkcia predstavuje obrovský technologický skok, ide o niekoľkoročný proces, počas ktorého sa bude nutné celý systém dostatočne vyladiť a vývojári budú musieť takpovediac „vychytať všetky muchy“. Prvé verejné testovanie prebehne už počas roku 2019. Tu však Microsoft opäť naznačuje, kam sa chce uberať s ďalšou generáciou herných konzol. Už niekoľko krát vedúci divízie Phil Spencer naznačil, že cloud predstavuje budúcnosť pre Xbox. To sa očividne nevzťahovalo iba na štandardné herné konzoly. Systém xCloud bude fungovať na základe prenosu dát a signálu naprieč dátovými centrami po celom svete, čím sa rapídne zvýši pokrytie. Streamovanie je zatiaľ obmedzené na pripojenie o rýchlosti minimálne 10 Mbps, no v konečnom dôsledku by mala byť podporovaná aj nižšia rýchlosť.

Teraz nám ostáva len dúfať, že Apple tento krok na iPhonoch a iPadoch povolí a fanúšikom tak umožní spraviť z jablčných zariadení skutočné herné stroje aj napriek možnému ohrozeniu predajov z Apple Store. V opačnom prípade je možné skonštatovať, že si hráčsku komunitu znepriatelí ešte viac, čo by mohlo mať oveľa vážnejšiu dohru.

xbox

Dnes nejčtenější

.