Zavřít reklamu

Apple dnes vypustil do světa nové verze svých operačních systémů iOS 12, tvOS 12 a watchOS 5. Novinky pro všechny tři systémy nám jablečná společnost představila na své prezentaci letos na začátku června. Během uplynulých měsíců mohli vývojáři a později i kdokoliv z veřejnosti testovat stále vyladěnější betaverze systémů a ohlasy byly převážně pozitivní už od prvních verzí. Ode dneška je možné si každý z nich na své zařízení nainstalovat a užít si novinky, které přináší.

U watchOS 5 je nejprve nutné zmínit, že tuto verzi systému již nebude podporovat první generace Apple Watch, kterou známe jako Series 0. Všechny následné verze – tedy Series 1, 2, 3 až po zbrusu nové Series 4 samozřejmě watchOS 5 podporují a bez problému jej na své zařízení nainstalujete (v případě Series 4 pak přijdou hodinky už s tímto systémem předinstalovány).

Apple se u hodinek snaží o velký příklon k fitness a zdravotnickým funkcím. I proto je jednou z hlavních novinek automatické spuštění aktivity. Už z názvu funkce je patrné, k čemu bude sloužit. Pokud tedy před během, plaváním či jakoukoliv jinou aktivitou zapomenete spustit její trackování, hodinky se o to postarají sami. I při pozdějším spuštění bude do cvičení započítána celá aktivita. Stejně tak je to i s jejím ukončením a pokud zcela vyčerpaní doma zapomenete cvičení vypnout, opět se můžete spolehnout na hodinky.

Takto vypadalo představení watchOS 5:

Další zajímavou novou funkcí je vysílačka. Pomocí ní můžete komunikovat s dalšími uživateli Apple Watch jako s klasickými vysílačkami, které známe z našich dětských let. Její využití však nemusí být jen pro hry s dětmi, ale nabízí se například používání v práci pro komunikaci s kolegou sedícím v jiné kanceláři, či se sekretářkou a podobně. Možností jak využít tento rychlý komunikační nástroj je opravdu mnoho.

Siri se dočká obrovského vylepšení u iOS 12, ale nezapomnělo se i na hodinky. Například použití zkratek bude možné právě i na Apple Watch. Ty navíc nabídnou možnost využívat tuto asistentku i bez známé fráze „Hey, Siri“. Budete si totiž moci nastavit, aby se Siri aktivovala v momentě, kdy přiložíte hodinky blízko k obličeji. Samozřejmě by měla být tato funkce dostatečně odladěná, aby se Siri nespouštěla, pokud se chcete pouze podívat na čas či upozornění.

Nově si také při obdržení odkazu na nějakou webovou stránku budete moci tento odkaz otevřít přímo ve zprávě a stránku si prohlédnout. Pro mnoho uživatelů Apple Watch je jistě skvělou zprávou také přidání aplikace Podcasty. Už tak nebudete muset poslouchat pouze hudbu, ale užijete si i vaše oblíbené podcasty přímo v hodinkách. Dočkáme se samozřejmě i několika nových ciferníků, z nichž některé budou určeny pouze pro novou verzi hodinek Series 4.

Jak aktualizovat Apple Watch na watchOS 5:

Abyste si mohli systém watchOS 5 stáhnout, tak nejprve musíte svůj iPhone aktualizovat na iOS 12. Dále se ujistěte, že váš iPhone, se kterým máte Apple Watch spárované, je připojený k Wi-Fi síti a je nabitý. Stejně tak zkontrolujte své Apple Watch, zda mají minimálně 50% baterie a připojte je na nabíječku.

Nakonec je ještě důležité upozornit, že pokud aktualizujete na watchOS 5, tak už se nebudete moci vrátit zpět. Downgrade by vám musel provést příslušný pracovník v Apple Storu, běžný užívatel nemá možnost možnost přejít zpět na nižší verzi systému.

1. Otevřete si na svém iPhonu aplikaci Apple Watch
2. V sekci Moje hodinky klikněte na Obecné
3. Nyní zvolte Aktualizace softwaru
4. Systém watchOS 5 by se vám měl ukázat jako dostupná aktualizace
5. Klikněte dole na Stáhnout a nainstalovat
6. Zadejte bezpečnostní kód k iPhonu (pokud jej máte)
7. Zvolte Souhlasit u podmínek
8. Ujistěte se, že máte Apple Watch připojené k nabíječce a minimálně 50% baterie
9. Zvolte Instalovat

Update watchOS 5 se začne stahovat a poté instalovat. Apple Watch se samy restartují, aby se nahrál nový systém. Průběh instalace můžete také sledovat na svém iPhonu.

watchOS 5
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější