Zavřít reklamu

Apple se zítra chystá představit zbrusu nové iPhony a jak to tak prozatím vypadá, dočkáme se rovnou trojice novinek. Po boku nástupců iPhone X se objeví také zcela nový „levnější“ telefon s 6,1″ displejem. Problém je v tom, že tento levnější telefon bude jednak stát zhruba dvacet tisíc korun, ale také nabídne 6,1″ displej. Pokud se tyto předpovědi uskuteční, pak uvidíme, co se stane s iPhone SE. Ten zřejmě z nabídky ještě nějaký ten pátek nezmizí, ovšem na druhou stranu se domnívám, že jej Apple již ani do budoucna neaktualizuje a bude se snažit nabízet trojici telefonů z nichž nejlevnější bude stát dvacet tisíc korun. Samozřejmě se bavíme o aktuálních telefonech, v nabídce pak zůstanou také starší modely za nižší ceny.

Problém je v tom, že si tak Apple odstřihne značnou část trhu. iPhone SE totiž nejen že stojí „pouze“ 10 490Kč, ale nabízí také 4″ displej a tomu úměrně velké tělo. Pokud Apple skutečně představí trojici velkých telefonů, z nichž ten nejlevnější bude stát dvojnásobek toho, co stojí iPhone SE, pak se obávám že ztratí poměrně velkou část trhu. Je mi jasné, že v Applu sedí zcela jiní analytici, než jsem já a vše mají spočítané. Otázka je, zda skutečně kalkulují s tím, že část lidí, o které by reálně mohli přijít, nahradí co se zisků týká část lidí, kteří zkrátka budou muset přejít na větší a tím pádem i dražší telefon.

iPhone SE je totiž ideální volbou hned pro tři segmenty trhu. Jedním z nich jsou lidé, kteří zkrátka na telefon za dvacet tisíc korun nemají. Druhým potom lidé, kteří mají peněz dost, ale nedokáží si odůvodnit, proč by je měli vrážet zrovna do telefonu. Třetím, a to možná tím nejpodstatnějším jsou pak lidé, kteří nechtějí velký telefon. Je tedy otázkou, jak se s nástupcem iPhone SE Apple vypořádá a zda jej někdy vůbec něčím skutečně levným a prodávaným nahradí. Apple totiž levný segment smartphonů zkrátka příliš neumí. Doposud měl dva pokusy s iPhone 5C a následně s iPhone SE, který se sice například u nás prodává celkem dobře, ale v zahraničí se zase o tak velkých trhák nejedná. Navíc je to model, který je na trhu v současné době již dva a půl roku, což je na smartphone v současné době poměrně dlouho.

iPhone SE fb

Související články

Dnes nejčtenější

.