Zavřít reklamu

Elon Musk sa so svojou spoločnosťou SpaceX, ktorá sa venuje vesmírnemu programu znova posúva o krok bližšie k svojmu cieľu. Pred niekoľkými týždňami sme vám priniesli správu o niciatíve, ktorá súvisí s komerčnými letmi do vesmíru pre potenciálnych zákazníkov. Navzdory tomu, že sa najedná o lacnú záležitosť sa firma dokázala s touto myšlienkou presadiť. Spoločnosť Boeing Co.  a SpaceX uzatvárajú zmluvu s NASA, ktorá má za cieľ výber a následný výcvik astronautov pred letom na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS. Program komerčných letov oboch spoločností sa tak mení z futuristickej rozprávky na skorú skutočnosť.

V pondelok sa v sídle americkej spoločnosti SpaceX v meste Hawthorne v Kalifornii, mohli zamestnanci a média stretnúť so štvoricou astronautov, ktorí budú podnikať spomínané lety. Jednotlivé kozmické programy budú realizované v známom plavidle Crew Dragon, ktoré bude špeciálne upravené pre potreby komerčných letov.

Ukážky z meetingu v sídle spoločnosti SpaceX nájdete v nasledujúcej galérii:

Ešte pred samotným letom bude musieť vybraná posádka absolvovať náročné testy. To isté sa týka lode Crew Dragon, ktorá má naplánované termálne, vákuové a akustické testovanie na najbližšie mesiace. Novou vychytávkou, ktorou bude Dragon disponovať je takmer okamžitá možnosť úniku do bezpečia. Toto vylepšenie bude mať za úlohu predísť potenciálnym komplikáciám pri lete. Testovanie prebehne v Kennedyho vesmírnom centre situovanom na Floride, no bez účasti samotných astronautov.

Pri mimoriadne ambicióznych cieľoch spoločnosti je však dosť možné, že sa tento program dočká určitých omeškaní alebo odkladov. Astronauti sa aj napriek pokročilej technológii a bezpečnostným prvkom netaja, že sa ich pri výberovom konaní zmocnili obavy. Nadchádzajúce testy a cvičné situácie by však mali tieto pochybnosti zmierniť, čo by sa malo týkať aj v prípade budúcich zákazníkov. SpaceX, ako aj jej hlavý predstaviteľ Elon Musk sa naviac pokúša o spojenie firmy s druhým spriazneným celkom v podobe Tesla, ktorý bude mať za úlohu zabezpečiť batérie a rôzne iné komponenty pre ďalší chod vesmírnych programov.

SpaceX

Související články

Dnes nejčtenější

.