Zavřít reklamu

Spoločnosť Google sa čoraz viac snaží prinášať svojim zákazníkom kvalitné služby, s čím suvisí aj vylepšovanie máp a navigácie. Najnovšie v aplikácii nájdete funkciu, ktorá konečne zobrazuje Zem ako glóbus a nie ako plochú mapu. Táto možnosť má zabezpečiť presnejšie zobrazenie Zeme v prípade počítačovej verzie.

Nové 3D spracovanie predviedol Google na svojom Twitteri, kde ho uvádza s popisom „Vyobrazenie Grónska sa už veľkostne nepodobá na Afriku“. Týmto vtipným odkazom spoločnosť reaguje na veľkostné nepomery medzi jednotlivými mapovými prvkami. V mobilnej aplikácii však túto funkciu nenájdete, preto je Zem po priblížení aj oddialení stále vykonštruovaná ako plochý mapový výrez.

V nasledujúcej galérii nájdete porovnanie predošlého plochého a nového 3D zobrazovania v Google mapách“

Google v tomto prípade používal Mercator projekciu, ktorá zabezpečuje premenu zakriveného reliéfu do rovnej, plochej podoby. Pravdou je, že tento zaužívaný systém sa stal takpovediac štandardom vo viacerých aplikáciách, ktoré ponúkajú zobrazovanie Zeme, no negatívom je prílišné skresľovanie okolitého terénu. Tento fenomén spôsobuje porovnateľné rozmery plôch orientovaných pri rovníku, no krajiny situované pri póloch sú vyobrazené v oveľa väčších rozmeroch. S tým súvisí vyššie uvedený popis, ktorý odkazuje na nepomer Afriky a Grónska. Na plochej mape je Grónsko väčšie ako samotný africký kontinent, čo je samozrejme nezmysel. Afrika je v skutočnosti 14-krát väčšia.

Na margo tohoto problému sa ešte v roku 2009 vyjadril zamestnanec samotnej spoločnosti Google. Podľa firmy tento systém výrazne pomáha pri zobrazovaní jednotlivých uhlov ciest a pozemných komunikácií. „Pri prvom spustení Google máp sme nepoužívali Mercator. To spôsobilo, že vo vyššie situovaných mestách ako napríklad Štokholm bola dopravná sieť výrazne skreslená,“ poznamenal jeden zo zamestnancov, pracujúci na projekte. O prípadnom príchode rovnakého zobrazenia na mobilné zariadenia sa zatiaľ nehovorí, preto je viac než možné, že sa ho v najbližšej dobe vôbec nedočkáme.

Google

Dnes nejčtenější

.