Zavřít reklamu

Apple vyvinul za svou existenci celou řadu pozoruhodných produktů, které se zapsaly zlatým písmem do historie jeho či obecně historie technologií. Jedním z nich je bez pochyby i Newton MessagePad, který se dá s klidným svědomím označit za jakéhosi předchůdce dnešních iPhonů. A právě tento legendární produkt, kterým na sebe Apple v devadesátých letech výrazně upozornil, má dnes své 25. narozeniny. Přesně 2. srpna 1993 si totiž užil Newton svůj debut na pultech obchodů. Co si tak jeho dnešní narozeninový den zpříjemnit pár řádky o jeho “životě”? 

Jestli se dá o Newtonu něco říci, pak rozhodně to, že byl nejspíše nejvíce nespravedlivě zaříznutým produktem v historii Applu. Už od svého počátku měl totiž velmi slušně našlápnuto stát se ve světě fenoménem. Steve Jobs to ale po návratu do společnosti viděl jinak a bez slitování jej usmrtil. To už ale v tomto příběhu moc předbíháme. Začátek tohoto produktu se totiž datuje o pár let dříve.

Otcem Newtonu byl inženýr Steve Sakoman, který začal na jeho prototypu pracovat již v roce 1987. Už tehdy chtěl vnuknout tomuto produktu funkce, které byly na tu dobu takřka nevídané. Dokážete si například představit to, že na konci osmdesátých let chtěl tento inženýr umožnit Newtonu komunikovat s okolím pomocí infraportu, či jej chtěl naučit rozeznávat rukopis? Ač to možná tehdy znělo jako zbožné přání, mnoho těchto snů Newton skutečně přetavil ve skutečnost. To už na něm ale nepracoval jeho otec. Sakoman totiž opustil společnost již v roce 1990. V roce 1991 si však rozpracovaného projektu všiml tehdejší šéf Applu John Sculley, který následně zavelel k jeho dokončení. I proto bývá Newton často označován za Sculleyho Macintosh, jelikož ním chtěl symbolicky odpovědět na další legendární produkt Applu – Jobsův Mac. 

Sculleyho Mac

Sculley chtěl z Newtonu vytvořit osobního digitálního asistenta, který měl lidem pomáhat v běžném životě. A světe div se, na to lidé skutečně slyšeli. I přes mnohé nedokonalosti se totiž těšil skutečně slušné oblibě a to i navzdory tomu, že se při jeho vývoji inženýři potýkali se značnými problémy a vnitřními neshodami v týmu, kvůli kterým se jeho zahájení prodejů stále odsouvalo. Tento produkt totiž spatřil poprvé světlo světa již na konci května 1992. Applu tak trvalo více než rok jeho uvedení na pulty obchodů.

Díky oblibě tohoto produktu pracoval Apple v dalších letech na nových generacích, na kterých postupně zlepšoval všechny nedokonalosti, které předešlé verze trápily. Ani takřka dokonalý produkt (tedy alespoň na tehdejší dobu), však návrat Jobse nepřežil. Je to škoda, Newton byl totiž bez debat nadčasový, což nejspíš nikdo v té době neocenil. Posledním hřebíčkem do rakve tohoto produktu byl pak příchod iPhonu, která jasně naznačil, že éra hraček typu Newton je již mrtvá. 

Newton MessagePad

Související články

Dnes nejčtenější

.