Zavřít reklamu

Dnes, 27. července 2018, prožijeme nejdelší lunární zatmění tohoto století. Společně se zatměním se na obloze začne formovat neobvyklý vzhled Měsíce – již za pár hodin se z klasického Měsíce, na který se můžeme každý den podívat, stane krvavý Měsíc. Tato událost začne v České republice probíhat okolo 20:47, plus mínus pár minut – záleží, kde se zrovna nacházíte. Celá událost poté bude trvat hodinu a 43 minut. K této příležitosti jsme si pro vás připravili pár tipů, jak tento jev co možná nejlépe vyfotit na váš iPhone, a proto si určitě přečtěte tento článek až do konce.

Správné místo

Nejprve je samozřejmě nutné, abyste si našli místo, ze kterého budete chtít fotit. Na takovém místě by měla být co možná největší tma. Nejlépe poslouží například nějaká louka pryč od města, aby nedocházelo ke světelnému ruchu. Jakmile najdete místo, které vám bude vyhovovat, můžete se usadit a vytáhnout trojnožku/stativ, bez kterého se zcela jistě neobejdete.

Stabilita

Klíčovým pojmem je při focení za tmy stabilita. Při pořizování fotografie se musíte vyhnout i sebemenším otřesům. Proto nestůjte například blízko cesty nebo na nějakém větrném místě – projíždějící auta či vítr by mohly celou fotku zkazit. Taktéž rozhodně nemůžete držet telefon v ruce, a proto, jak už jsem psal výše, budete určitě potřebovat trojnožku. Při focení fotografie taktéž doporučuji, abyste si buď nastavili na několik sekund časovač a nebo k telefonu připojili sluchátka, pomocí kterých budete schopni fotografii vyfotit bez otřesů, které byste způsobili dotknutím se displeje.

Zaostřete na Měsíc

Poté, co najdete dobré místo a iPhone usadíte na stativ, tak stačí, abyste na Měsíc správně zaostřili. Jednoduše stačí, abyste na displeji telefonu tapnuli na Měsíc a iPhone na něj automaticky zaostří. Taktéž můžete samozřejmě změnit expozici, jelikož je možné, že fotografie se bude zdát příliš světlá. Jednoduše podržíme prst na displeji a pomalu ho začneme posouvat nahoru nebo dolů podle toho, jestli chceme expozici zvýšit či snížit.

Nemějte příliš velká očekávání

I když váš iPhone může mít dvě čočky, tak rozhodně nečekejte, že se vám podaří vyfotit fotografie, jako zrcadlovku. iPhone je pořád a stále primárně telefon a nemůže fotit stejně kvalitně, jak zrcadlovka. Pokud chcete iPhonem vyfotit opravdou dobrou fotografii, můžete využít například teleskopu. Tím vás samozřejmě nechci od dnešní skvělé podívané odradit, ba naopak. Určitě měsíc zkuste vyfotit, ale nezapomeňte, že takovou podívanou se hodí vidět především na vlastní oči, nikoliv skrze displej telefonu. Na úplný závěr vám dám ještě jednu malou radu – za žádnou cenu ale nepoužívejte zoom. Kvalita výsledné fotografie bude hrozná a navíc, fotografii si můžete vždycky přiblížit, ale neoddálíte ji.

bloodmoon_fb

Dnes nejčtenější

.