Zavřít reklamu

O jednom ze spoluzakladatelů Applu Stevu Jobsovi koluje řada historek a příběhů, které většinou zesnulého ředitele jablečné společnosti vykreslují v úžasném světle. Jobs je považován mimo jiné také za vizionáře, a na jeho přístupu se výrazně podepsal systém uvažování, známý jako „oblast zkreslené reality“. Pro své nezvyklé přemýšlení byl Jobs často vyzdvihován – jak to ale s jeho přístupem bylo ve skutečnosti?

Král přesvědčivosti

Jobs vynikal mimo jiné i ve schopnosti ovlivňovat chování druhých a přesvědčit je k tomu, aby přijali jeho vlastní – leckdy velmi svéráznou – verzi reality. Tváří v tvář této Jobsově schopnosti zůstávali často bezmocní i vysoce výkonní ředitelé velkých společností. Jedním z příkladů Jobsovy přesvědčivosti je například způsob sestavení původního iPhonu. Součástí jablečného smartphonu se stalo odolné sklo Gorilla Glass. Tato spolupráce byla právě důsledkem Jobsovy schopnosti přesvědčit ředitele společnosti Corning Wendella Weekse o tom, že jeho firma bude stoprocentně schopná masové produkce ochranného skla v časovém horizontu šesti měsíců. Jobsův životopisec Walter Isaacson ve své populární knize uvádí, že Weeks původně Jobsův návrh zamítl s tím, že masová produkce je v tak krátkém časovém rámci zkrátka nereálná. Jobsův pohled byl ale odlišný. „Nebojte se. Zvládnete to,“ přesvědčil nakonec Weekse.

Zdroj fotografií v galerii: BusinessInsider

„Skvělý“ nápad

Už jako mladý začínající podnikatel koncem sedmdesátých let měl Jobs neobvyklé nadání k uskutečňování svých přání. Toto nadání mělo ale i své stinné stránky, jak uvedl v rozhovoru pro Business Insider bývalý zaměstnanec Applu Joe Shelton. V interview otevřel řadu témat, mimo jiné i Jobsovu proslulou „oblast zkreslené reality“.

Shelton pracoval v Applu počátkem osmdesátých let jako produktový manažer a podílel se na vývoji a produkci prvního Macu. V souvislosti s Jobsem vzpomíná na to, že jeho nápady nebyly vždy bezchybně vymyšlené. Jako příklad uvedl Jobsův požadavek na paměťový limit u nového Macu ve výši 128k. „Chceme, aby vývojáři psali malé, efektivní kódy, ne kódy jako v Microsoftu,“ řekl tehdy Jobs svým zaměstnancům. Zaměstnanci shledávali Jobsův nápad logickým, Sheltonovi se ale nezamlouval. „Byl jsem jediný, kdo nápad nepřijal. Věděl jsem totiž, jak se operační systémy rozrůstají spolu s tím, jak roste software a jeho požadavky,“ vzpomíná Shelton. Jobsovi se podařilo o správnosti svého návrhu přesvědčit téměř celý softwarový tým, návrh se nakonec ale neuskutečnil.

Související články

Dnes nejčtenější

.