Zavřít reklamu

Mezi novinkami, které společnost Apple představila minulý měsíc na letošní WWDC, bylo i vylepšení nativní aplikace Fotky v iOS 12. Aplikace bude v nejnovější verzi jablečného mobilního operačního systému využívat technologii strojového učení a kategorizaci za pomoci umělé inteligence. Jak vylepšení vypadá v praxi?

Ti, kdo mají ve svých iOS zařízeních nainstalovanou betaverzi iOS 12, si už novinky jistě všimli. Jedná se kromě jiného také o pokročilé vyhledávání, které by nyní mělo být ještě lepší a chytřejší. Vyhledávat můžete nejenom na základě místa, na kterém byla daná fotografie pořízena, ale také například na základě názvu objektů, které se na ní nacházejí. Jak si ale všimli redaktoři serveru CultOfMac, k dokonalosti Fotkám přece jen ještě něco chybí.

Obecně by se dalo říci, že vyhledávání ve Fotkách v iOS je opravdu lepší – minimálně co se možností týče. Vyhledávat můžete na základě více klíčových slov najednou, přičemž lze jednotlivé parametry kombinovat – můžete tedy zadat, že chcete najít všechny fotografie z roku 2016, které byly pořízené na Maltě, souvisí s Velikonocemi a jsou na nich koťátka.

Vyhledávání probíhá podobně, jako ve Fotkách v iOS 11: zkrátka jen do vyhledávacího pole zadáte příslušná klíčová slova. Aplikace už klíčová slova „zná“, takže vám již v průběhu jejich zadávání bude poskytovat nápovědy. Poté, co zvolíte příslušný výraz, vám na jeho základě Fotky nabídnou další upřesňující parametry, jako je místo nebo doba pořízení fotografie – zvolit si ale samozřejmě můžete všechny fotografie bez ohledu na další specifikace. Klíčová slova je potřeba zadávat v jazyce, který máte nastavený na svém iOS zařízení.

Při vyhledávání si většinou vystačíte s výrazy, které vám systém automaticky nabídne, a tento způsob vyhledávání je také nejrychlejší. iOS 12 vám navíc vždy nabídne pouze ty výrazy, k nimž se ve vaší galerii nachází odpovídající fotografie. Jak bylo již zmíněno výše, jednotlivé výrazy můžete libovolně kombinovat a zúžit tak výsledný výběr zobrazených fotografií. Výsledné fotografie jsou vždy rozděleny do několika kategorií, jako jsou Okamžiky nebo Lidé.

Klíčovým slovům ve Fotkách v iOS 12 je také přidělena určitá hierarchie. V Cult Of Mac zjistili, že iOS 12 „ví“, co je to cuketa, ale protože se nic takového v galerii příslušného redaktora nenacházelo, systém mu nabídl hledat veškeré ovoce, zeleninu, a dokonce i jídlo jako takové. Server tento detail uvedl jako příklad nedokonalosti umělé inteligence – pokud se na žádné z fotografií v telefonu cukety nenacházely, neměla by aplikace toto klíčové slovo vůbec nabídnout.

iOS 12 je až do září k dispozici pouze ve své betaverzi, dá se tedy předpokládat, že se Apple pokusí do doby oficiálního vydání plné verze vše dovést k dokonalosti.

iOS 12 public berta

Související články

Dnes nejčtenější

.