Chystaná raketa z dílny SpaceX k dobytí Marsu dostala obrovské vylepšení

Muskova spoločnosť SpaceX zameraná na vesmírne programy, začína pripravovať rakety na nové testy. Musk berie cestu na Mars smrteľne vážne, preto sa pripravovaná misia ešte musí vyrovnať s nespočetným množstvom testov. Na testovacom území v Boca Chica, ktoré je situované v Južnom Texase, boli zaznamenané prvé zábery o presune jedného z najväčších kusov hardvéru, ktorým bude vesmírne plavidlo vybavené. Jedná sa o 100 000- galónovú nádrž na kvapalný kyslík, ktorá bude pripojená k trupu rakety.

V príspevku lokálnych novín s názvom Valley Morning Star, sa vyjadril Sean Pitt, ktorý zastáva pozíciu hovorcu spoločnosti SpaceX. Vo svojom prehlásení uviedol zopár detailov a zároveň potvrdil, že nádrž na kvapalný kyslík bola úspešne transportovná na územie Boca Chica. Poslúži ako veľká pomoc pri úsilí spoločnosti, ktoré zahŕňa komplexné testovanie a prípadný štart „bližšie nešpecifikovaného vozidla“.

SpaceX síce oficiálne nevyvrátilo, či sa jedná o Falcon 9 alebo Heavy, no všetko nasvedčuje tomu, že testy plánované na území Boca Chica budú spojené s vesmírnym plavidlom novej generácie. Túto next-gen raketu poznáme pod názvom Big F*****g Rocket (BFR) a jej primárnou úlohou budú programy spojené s cestou na Mars.

Za posledný polrok bolo Elonom Muskom a Gwynne Shotwellovou (prevádzková riaditeľka spoločnosti SpaceX) viackrát prizvukované, že zariadenie situované v Boca Chica bude orientované predovšetkým na testy spojené s BFR. Mimo testovania jednotlivých komponentov pridaných na raketu a jej prototypov, sa tu budú uskutočňovať aj testy letových schopností. V blízkej budúcnosti sa tak môžeme dočkať ďalších veľkolepých štartov a vzlietnutí rakiet do otvoreného vesmíru.

Prvoradým testovacím prvkom by mala byť schopnosť odolnosti voči teplu a žiaruvzdornosť materiálov, z ktorých sú jednotlivé komponenty k rakete vyhotovené. Samozrejmosťou bude aj ovládateľnosť vesmírneho plavidla, jeho citlivosť na zatáčanie, odbočky a zastavenie pohybu. Vzhľadom na obrovský úspech spojený so štartom rakety Falcon Heavy môžeme očakávať, že prvé letové testy uskutočnené v južnom Texase na území Boca Chica prídu niekedy behom roku 2019.

SpaceX

| | Zdroj
5
Leitz

Diskuze

  Vy trapáci, to není žádná součást vesmírného plavidla. To je jen zásobník, z kterého se pak bude ono vesmírné plavidlo tankovat. 😀
  Pište laskavě o těch svých jabkách a neserte se do něčeho o čem víte hovno. Díky. 🙂

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz