Zavřít reklamu

Muskova spoločnosť SpaceX zameraná na vesmírne programy, začína pripravovať rakety na nové testy. Musk berie cestu na Mars smrteľne vážne, preto sa pripravovaná misia ešte musí vyrovnať s nespočetným množstvom testov. Na testovacom území v Boca Chica, ktoré je situované v Južnom Texase, boli zaznamenané prvé zábery o presune jedného z najväčších kusov hardvéru, ktorým bude vesmírne plavidlo vybavené. Jedná sa o 100 000- galónovú nádrž na kvapalný kyslík, ktorá bude pripojená k trupu rakety.

V príspevku lokálnych novín s názvom Valley Morning Star, sa vyjadril Sean Pitt, ktorý zastáva pozíciu hovorcu spoločnosti SpaceX. Vo svojom prehlásení uviedol zopár detailov a zároveň potvrdil, že nádrž na kvapalný kyslík bola úspešne transportovná na územie Boca Chica. Poslúži ako veľká pomoc pri úsilí spoločnosti, ktoré zahŕňa komplexné testovanie a prípadný štart „bližšie nešpecifikovaného vozidla“.

SpaceX síce oficiálne nevyvrátilo, či sa jedná o Falcon 9 alebo Heavy, no všetko nasvedčuje tomu, že testy plánované na území Boca Chica budú spojené s vesmírnym plavidlom novej generácie. Túto next-gen raketu poznáme pod názvom Big F*****g Rocket (BFR) a jej primárnou úlohou budú programy spojené s cestou na Mars.

Za posledný polrok bolo Elonom Muskom a Gwynne Shotwellovou (prevádzková riaditeľka spoločnosti SpaceX) viackrát prizvukované, že zariadenie situované v Boca Chica bude orientované predovšetkým na testy spojené s BFR. Mimo testovania jednotlivých komponentov pridaných na raketu a jej prototypov, sa tu budú uskutočňovať aj testy letových schopností. V blízkej budúcnosti sa tak môžeme dočkať ďalších veľkolepých štartov a vzlietnutí rakiet do otvoreného vesmíru.

Prvoradým testovacím prvkom by mala byť schopnosť odolnosti voči teplu a žiaruvzdornosť materiálov, z ktorých sú jednotlivé komponenty k rakete vyhotovené. Samozrejmosťou bude aj ovládateľnosť vesmírneho plavidla, jeho citlivosť na zatáčanie, odbočky a zastavenie pohybu. Vzhľadom na obrovský úspech spojený so štartom rakety Falcon Heavy môžeme očakávať, že prvé letové testy uskutočnené v južnom Texase na území Boca Chica prídu niekedy behom roku 2019.

SpaceX
Témata: , , , , , , , , ,

Související články

Dnes nejčtenější

.