Zavřít reklamu

YouTube sa snaží aj naďalej posilňovať svoju službu v rámci ochrany osobných údajov súvisiacich s copyrightom. Pred niekoľkými dňami sme vám priniesli článok o iniciatíve firmy YouTube, ktorá zavedie nový systém zdrojov a triedení videí s konšpiračným kontextom. Tentokrát sa služba zameriava na notifikácie tvorcov, ktorým sa môže stať, že im budú ich videá odcudzené a následne použité bez legitímneho osvedčenia.

Nový nástroj, ktorý bude už čoskoro zavedený do obehu služby má za úlohu rozpoznať, či dané video nebolo zneužité iným používateľom. Ak sa tak stane, originálny tvorca alebo majiteľ videa bude na túto skutočnosť upozornený vo forme notifikácie. Každé video, ktoré bude odteraz nahraté na YouTube, bude oskenované novým systémom, ktorý určí, či sa video už na sieti nachádza, alebo či nie je príliš podobné s originálom. Nástroj dokáže rozpoznať zníženie kvality videa aj implementáciu cudzích prvkov v snahe obísť autorské práva. Identifikácia rozpozná iba kompletné videá, nie klipy.

Tento nástroj nesie názov Copyright Match Tool alebo v preklade Nástroj na zhodu autorských práv. Funkcia sa bude do systému zavádzať postupne, ako prvú ju budú môcť otestovať majitelia účtov, ktorý disponujú viac ako 100 000 odberateľmi. Aplikácia systému sa začne už budúci týždeň a neskôr ju budú môcť využívať aj užívatelia s menším počtom subscriberov. Ak nástroj nájde zhodu, autor pôvodného videa bude môcť slobodne rozhodnúť o ďalšom kroku. Na výber bude niekoľko možností ako priame kontaktovanie osoby, ktorá nahrala plagiát, ohlásenie problému firme YouTube alebo to jednoducho môžete nechať tak.

Na to, aby ste boli považovaný za právoplatného autora, resp. majiteľa daného videa, ho pochopiteľne musíte nahrať na YouTube ako prvý. Tu sa vynára jeden z problémov. Niekto sa môže pokojne priživiť na vašej vlastnej snímke zo služieb Vimeo, Facebook alebo Instagram a následne ho nahrať na YouTube na svoj účet. Je však možné, že v ďalšej verzii bude nástroj  proti podobnému plagiátorstvu zabezpečený.

YouTube už pred nejakým časom začalo používať podobnú funkciu, s názvom Content ID. Tá má za úlohu vyhľadať ľudí, ktorí nemajú na daný obsah autorské práva a nahlásiť to majiteľom, podobne ako v prípade nového nástroja. Rozdielom však je dostupnosť tejto funkcie a hlavne umožňuje majiteľom speňažovať neoprávnené použitie.

Youtube

Související články

Dnes nejčtenější

.