Zavřít reklamu

Celosvětové dodávky počítačů jsou po dlouhých šesti letech opět na vzestupu. Alespoň podle zprávy analytické společnosti Gartner, která porovnávala odhadované dodávky počítačů různých firem z minulého a letošního roku.

Podle výsledků došlo k růstu ve druhém čtvrtletí letošního roku a stalo se tak poprvé od prvního čtvrtletí 2012. Celkově došlo na trhu k růstu o 1.4 % a zvýšení zaznamenal i Apple, i když nebyl tím nejúspěšnějším. V minulých letech to byla právě kalifornská společnost, která nezažívala propad, jako ostatní společnosti. Naopak se prodejům Macu velmi dařilo a růst byl zaznamenán téměř v každém čtvrtletí, čímž Apple držel výsledky počítačového trhu alespoň na snesitelné úrovni.

Rozdíl v prodejích celosvětově (první obr.) a ve Spojených státech (druhý obr.) a graf s prodeji Applu (třetí obr.)

Jak můžeme vidět na prvním obrázku, nejvíce oproti loňskému druhému čtvrtletí letos stouply prodeje Lenovu, o více než 10 %. Velmi se dařilo také Dellu (9.5 % nárůst) a HP (více než 6 % růst). Apple je na tom velmi podobně jako Acer se 3 %, respektive 3.1 % nárůstu. Druhý obrázek znázorňuje prodeje pouze ve Spojených státech a je na něm vidět, že na tomto trhu není zdaleka tak populární značka HP, které prodeje klesly. Naopak skvěle se dařilo Aceru, který si polepšil v USA o více než 25 %, dařilo se i Lenovu a Dellu (8.2 a 7.2 %). Apple na domácí půdě také zaznamenal růst, avšak pouze o 1.7 %.

Samozřejmě z těchto čísel nelze vyvodit žádné závěry ohledně tržeb jednotlivých firem, protože marže je nastavená vždy jinak. Applu může ke skvělým finančním výsledkům stačit i již zmiňovaný tříprocentní nárůst, protože víme, že marže tvoří velkou část konečné ceny Maců. A včerejší update MacBooků Pro prodeje zcela jistě zvýší, protože novinek je v letošních modelech opravdu hodně.

macbook-pro-touch-bar-fb-4

Související články

Dnes nejčtenější

.