Zavřít reklamu

Apple se snaží o co nejvyšší prodeje svých zařízení všude na světě a občas svými praktikami i lehce obchází zákon. Něco podobného se stalo v Japonsku a celou situaci musel řešit i tamní antitrustový úřad.

Apple se totiž pokusil využít smluv, které mají s japonskými telefonními operátory. Tlačili na ně, aby dotovali telefony s iOS, aby byly pro koncové zákazníky levnější. To se však nelíbilo takzvané Fair Trade Commission, tedy komisi pro férový obchod, která prohlásila, že tímto Apple porušuje jejich antitrustová pravidla. V prohlášení je uvedeno: „Nutit operátory k nabízení dotovaných telefonů by jim mohlo zabránit například ve snižování měsíčních poplatků a tím být konkurenceschopní.“

Výsledkem bylo přepracování smluv s firmami NT Docomo, KDDI a SoftBank. Po jejich zkontrolování Fair Trade Commission odvolala svou stížnost a Apple nemusel platit žádnou pokutu. V Japonsku je stále populární podepsat víceletou smlouvu s telefonním operátorem a získat tak telefon se slevou, ale po sepsání nových dohod s Applem mohou zákazníci také zakoupit iPhone za plnou cenu a tím mít nižší měsíční platby u operátora.

I přes krátkou dobu na trhu se dostal iPhone X v roce 2017 v Japonsku mezi nejprodávanější.

I přesto, že tento krok Applu nevyšel podle jeho představ, iPhony okupovali v roce 2017 prvních pět míst v žebříčku nejprodávanějších telefonů v Japonsku. Zajímavý je především obrovský náskok iPhonu 7, který byl skoro každým čtvrtým prodaným telefonem. Následuje iPhone 8 s 5.3 % a iPhone SE se 4.7 %. Zatímco iPhone X se umístil na pátém místě s 3.1 %, tak iPhone 8 Plus byl i přes delší dobu na trhu až devátý s 1.7 % prodejů.

Apple Japan dominates the market

iphone x japonsko

 

Související články

Dnes nejčtenější

.