Miniaturní drony se již brzy dočkají vylepšení, které je posunou na zcela novou úroveň

Používanie dronov sa v posledných rokoch rozmohlo viac ako kedykoľvek predtým, s čím súvisí aj ich neustále zdokonaľovanie. Drony sa vyvíjajú ako po stránke výkonnostnej, zvukovej a odolnostnej, tak aj svojím tvarom a veľkosťou. Vedci z amerického inštitútu MIT pod vedením profesorky Vivienne Sze pracujú na čipe s názvom Navion, ktorý je veľký asi ako zrnko ryže, no aj napriek tomu je schopný vykonávať základné funkcie počas letu.

Celková plocha čipu Navion zaberá iba 20 milimetrov štvorcových a disponuje spotrebou energie pohybujúcou sa okolo 24 mW. V prepočte sa jedná asi o tisícinu energie, ktorú využíva klasická žiarovka. Čip má za úlohu spracúvať dáta a snímky z fotoaparátu počas samotného letu a to s rýchlosťou 171 snímok za jednu sekundu. Okrem toho má na starosti formu navigácie, pričom detekuje a vykonáva merania o okolitom priestore.

Zníženie spotreby čipu, ako aj jeho celkovú veľkostnú plochu sa tímu podarilo znížiť prostredníctvom minimalizácie údajov v reálnom čase. Na čipe sa tak v jednu danú chvíľu bude nachádzať iba určitý obnos dát, pričom bola vylepšená aj optimalizácia toku spomínaných dát. Pamäť čipu sa pomocou zredukovania prebytočných informácií naviac podarilo zmenšiť z pôvodných 2 MB na 0,8 MB.

Čip je určený predovšetkým pre nanodrony, alebo iné technologické zariadenia malých veľkostí. Svoje využitie si určite nájde aj v robotike a v navigácii, nakoľko sa čip stará aj o priestorové údaje. Špecifikácia použiteľných zariadení je naozaj široká, nakoľko existuje množstvo technologických produktov, ktoré potrebujú využívať obmedzené napájanie spojené s malým veľkostným vyhotovením. Svoje využitie si čip môže nájsť aj v meteorologických balónoch. V tomto prípade disponuje meracia stanica len jednou batériou počas veľkého časového rozmedzia. Čip by sa ukázal ako efektívny hlavne vďaka svojej nízkej spotrebe, naviac by nezaberal priestor dôležitejším komponentom.

| | Zdroj
5
Leitz

Diskuze

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Fórum

  • Poslední příspěvky
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Leitz