Zavřít reklamu

Používanie dronov sa v posledných rokoch rozmohlo viac ako kedykoľvek predtým, s čím súvisí aj ich neustále zdokonaľovanie. Drony sa vyvíjajú ako po stránke výkonnostnej, zvukovej a odolnostnej, tak aj svojím tvarom a veľkosťou. Vedci z amerického inštitútu MIT pod vedením profesorky Vivienne Sze pracujú na čipe s názvom Navion, ktorý je veľký asi ako zrnko ryže, no aj napriek tomu je schopný vykonávať základné funkcie počas letu.

Celková plocha čipu Navion zaberá iba 20 milimetrov štvorcových a disponuje spotrebou energie pohybujúcou sa okolo 24 mW. V prepočte sa jedná asi o tisícinu energie, ktorú využíva klasická žiarovka. Čip má za úlohu spracúvať dáta a snímky z fotoaparátu počas samotného letu a to s rýchlosťou 171 snímok za jednu sekundu. Okrem toho má na starosti formu navigácie, pričom detekuje a vykonáva merania o okolitom priestore.

Zníženie spotreby čipu, ako aj jeho celkovú veľkostnú plochu sa tímu podarilo znížiť prostredníctvom minimalizácie údajov v reálnom čase. Na čipe sa tak v jednu danú chvíľu bude nachádzať iba určitý obnos dát, pričom bola vylepšená aj optimalizácia toku spomínaných dát. Pamäť čipu sa pomocou zredukovania prebytočných informácií naviac podarilo zmenšiť z pôvodných 2 MB na 0,8 MB.

Čip je určený predovšetkým pre nanodrony, alebo iné technologické zariadenia malých veľkostí. Svoje využitie si určite nájde aj v robotike a v navigácii, nakoľko sa čip stará aj o priestorové údaje. Špecifikácia použiteľných zariadení je naozaj široká, nakoľko existuje množstvo technologických produktov, ktoré potrebujú využívať obmedzené napájanie spojené s malým veľkostným vyhotovením. Svoje využitie si čip môže nájsť aj v meteorologických balónoch. V tomto prípade disponuje meracia stanica len jednou batériou počas veľkého časového rozmedzia. Čip by sa ukázal ako efektívny hlavne vďaka svojej nízkej spotrebe, naviac by nezaberal priestor dôležitejším komponentom.

Drony

Dnes nejčtenější

.