Zavřít reklamu

Dnešní doba by se dala jedním slovem shrnout jako „internetová“. Na internetu je denně připojeno nespočet lidí a každý jeden z nás zcela jistě preferuje jiný prohlížeč, který používá nejčastěji. Je vcelku jedno, jestli momentálně na internetu brouzdáte po sociálních sítích a nebo pracujete. Společně se ale určitě shodneme na jednom – rychlost prohlížeče je velice důležitá. A přesně proto se dnes podíváme na pět nejrychlejších prohlížečů, které si na váš operační systém macOS můžete stáhnout. Taktéž si u každého prohlížeče řekneme jeho přednosti, popřípadě nevýhody. Vrhněme se tedy na to.

1. místo – Safari

Že Safari skončí na prvním místě v našem žebříčku nejrychlejších prohlížečů asi hodně z vás čekalo. Safari je nativní prohlížeč, který ve svém Macu můžete najít již od roku 2004, kdy byl představen Mac OS X Panther. Safari poté putovalo na operační systém iOS v roce 2007.

Mezi jednu z největších předností tohoto prohlížeče patří skutečnost, že pracuje na enginu Nitro JavaScript. Tento engine dokáže vyvinout takovou rychlost, že dokáže být až 8x rychlejší, než Internet Explorer nebo 4x rychlejší než Firefox. Safari disponuje taktéž známými funkcemi, jako například automatické předčítání dokumentů nebo chytré vyplňování polí pro jméno, adresu atp.

Taktéž nesmí chybět funkce jednoduchého sdílení, jaké známe například z iOS. Sdílet soubory, fotografie a dokumenty není v Safari žádný problém, a to ani mezi zařízeními. Další skvělá funkce je čtečka, která dokáže převést téměř jakoukoliv stránku do jednoduché podoby, kdy výsledek poté vypadá jako knížka.

Nejen díky své rychlosti, ale také díky všem funkcím, které jsme si výše vyjmenovali, se Safari řadí na první místo a odnáší si tak cenu nejrychlejšího (a vlastně i nejlepšího) prohlížeče pro macOS.

2. místo – Opera

Prohlížeč s názvem Opera je produktem vývojářů z Opera Software. Je k dispozici ve 42 světových jazycích, a to jak pro macOS, tak pro Windows nebo Linux. Celosvětově Operu používá přes 350 miliónů uživatelů. Opera používá engine Blink a má mnoho funkcionalit.

Mezi nejdůležitější funkce Opery patří jednoduché blokování pop-up oken, soukromé prohlížení stránek, download manager a práce se záložkami. Pokud jste uživatelem Opery, můžete taktéž využít tzv. Turbo módu, který se stará o kompresi webových stránek a tím o jejich rychlé načítání.

Opera vás také velice účinně chrání před phishingem a malwarem, jelikož před příchodem na každou webovou stránku ji „oskenuje“ a vyhodnotí, zda-li je bezpečná.

Pokud hledáte skvělý prohlížeč, ale nechcete se omezovat nativním Safari, je pro vás Opera to pravé ořechové – druhé místo.

3. místo – Chrome

Proslulý prohlížeč od Googlu, který většina z nás používá na OS Windows a nebo po boku Safari v macOS. Chrome využívá Blink enginu a je „napsán“ v programovacím jazyce C++.

Mezi silnou zbraň prohlížeče Chrome patří především jednoduché uživatelské rozhraní a skvělé možnosti synchronizace mezi zařízeními, které jsou přihlášeny ke stejnému účtu. Záložky, historie, hledání a další položky, které vytvoříte na jednom zařízení, se okamžitě ukážou i na všech ostatních zařízeních.

Google dal také možnosti vývojářům pracovat na aplikacích, rozšířeních a vzhledech prohlížeče. Pokud byste se chtěli stát vývojářem těchto rozšíření, můžete využít oficiálního návodu, který Google pro vývojáře vytvořil.

Chrome si tímto odnáší třetí místo v našem žebříčku, a to hlavně díky své rychlosti, jednoduchosti a široké škále rozšíření.

4. místo – Firefox

Firefox pro Mac je open-source prohlížeč, který který vytvořila Mozilla Foundation. Je k dispozici od roku 2002 a to pro celou škálu operačních systémů – Windows, macOS, Linux, Android a iOS.

Taktéž Mozilla má skvělé funkce. Mezi ty nejlepší patří například kontrola pravopisu, chytré záložky, download manager, geolokace a další. Firefox můžou využívat lidé téměř po celém světě, jelikož je k dispozici v 79 světových jazycích. Vyhledávacího pomocníka pro vás poté bude zprostředkovávat vyhledávač Yahoo!.

Hodně uživatelů Firefoxu tvrdí, že právě Firefox je nejlepším prohlížečem. Je to tak hlavně kvůli tomu, že podporuje nespočet rozšíření z třetí strany. Pro vývojáře Firefox poskytuje vývojářské rozhraní, ve kterém nesmí chybět například chybová konzole a nebo DOM Integrator.

Firefox je také velice bezpečným prohlížečem, a to hlavně díky Sandbox Security Modelu, kdy prohlížeč běží izolovaně od všech ostatních procesů. Silnou stránkou je také šifrování a minimum bugů díky lidem, kteří je můžou jednoduše nahlásit a získat tak odměnu.

Díky skvělým možnostem rozšíření si Firefox odnáší bramborovou medaili.

5. místo – Torch

Torch pro macOS byl vytvořen vývojáři z Torch Media. Je založen na open-source kódu Chromium, tudíž může svým vzhledem připomínat Chrome.

Torch se v mnohých ohledech oproti klasickým prohlížečům liší. Je to především kvůli jeho rozsáhlým možnostem. Pomocí prohlížeče Torch máte možnost jednoduše sdílet nejen webové stránky na sociální sítě, ale můžete například také stahovat torrenty pomocí jeho zabudovaného torrentového klienta. Další z mnoha funkcí je jednoduché stahování videí, například z Instagramu nebo Facebooku.

Pod prohlížečem Torch si můžete představit jednoduché uživatelské rozhraní připomínající Chrome s možností přizpůsobení si celého prohlížeče k obrazu svému. Mezi jeho největší nevýhodu patří bohužel jeho rychlost a instalace toolbarů a lišt bez vědomí uživatele (občas).

Páte místo si Torch odnáší hlavně kvůli své pomalé rychlosti. Mezi jeho výhody ale bezesporu patří originalita a možnosti stahování torrentů skrze zabudovaný torrentový klient.

Závěr

Berte prosím na vědomí, že tento článek je založen výhradně na mé vlastní zkušenosti s těmito prohlížeči. Rozhodně nikomu nechci žádný z výše prohlížečů nutit a samozřejmě vím, že existuje mnoho dalších prohlížečů. Rozhodl jsem se ale, že počet míst omezím na pouhých pět, a proto tady nemůžu uvést další prohlížeče. Každé prohlížeč má samozřejmě něco svého a ne každému může vyhovovat nativní Safari či proslulý Chrome, a proto jsem se pokusil zde uvést možné náhrady za tyto prohlížeče.

browsers_macos_fb

Související články

Dnes nejčtenější

.