Zavřít reklamu

Ako iste viete, do App Store nedávno zavítala hra inšpirovaná populárnym seriálom Westworld, z produkcie HBO. V článku z našej redakcie sme ju prirovnali k obľúbenému titulu Fallout Shelter, ktorý má na svedomí štúdio Bethesda známe vďaka svojim herným prínosom ako The Elder Scrolls, Doom alebo samotná séria Fallout. Pri porovnávaní týchto titulov sme ešte nevedeli, že prílišnej podobnosti si všimne aj samotná Bethesda, ktorej sa táto skutočnosť ani náhodou napáči. Tvorcovia hry Westworld Mobile pre iOS sa ešte pred chvíľou tešili z globálneho spustenia titulu, teraz však musia čeliť vážnej žalobe.

Bethesda ženie Warner Bros. pred súd za porušenie zmluvy a vedomé plagiátorstvo. Na tvorbe oboch hier sa totiž podieľalo štúdio Behaviours Development, ktorá podľa informácií porušila zmluvné podmienky pri tvorbe Westworld Mobile. Bethesda tvrdí, že sa spoločnosť vedome podieľala na použití zdrojového kódu Fallout Shelter v novovzniknutej hre, pričom je vizuál aj užívateľské rozhranie takmer totožné ako v hre z ich produkcie. O podobnostiach v herných počinoch sa môžete presvedčiť v nasledujúcich galériách.

  • Spracovanie hry Fallout Shelter

  • Spracovanie hry Westworld Mobile

„Týmto spôsobom správania bola porušená zmluva so spoločnosťou Bethesda. Duševné vlastníctvo spoločnosti Bethesda vrátane zákonov, obchodných tajomstiev a iných práv spoločnosti bolo použité, resp zneužité na projekte Westworld Mobile, ktorý očividne vykazuje použitia prvkov z titulu Fallout Shelter,“ uvádza Bethesda vo svojom stanovisku.

Táto kauza nepredstavuje prvý prípad, kedy sa Bethesda rozhodla vydať na vojnové ťaženie proti inej spoločnosti. Predvolania za plagiátorstvo sa dočkali aj tvorcovia známej hry Minecraft, ktorí podľa Bethesdy okopírovali názov hry „Srolls“. Druhým prípadom je napríklad firma Oculus, ktorá mala Bethesde ukradnúť a následne použiť zdrojové kódy pre virtuálnu realitu. Kompletné znenie žaloby aj so zmluvnými podmienkami a ukazateľmi jednotlivých podobností nájdete v originálnom dokumente zo strany štúdia Bethesda.

Bethesda

Dnes nejčtenější

.