Zavřít reklamu

Zná to asi každý. Jdete s kamarádem na pivo a když už jste o pátého kousku, zjistíte, že máte v peněžence jen sto korun. Kamarád vám však ochotně potřebných 27 korun půjčí s tím, že mu to druhý den vrátíte. Druhý den se tedy setkáte a protože jste gentleman, vrátíte mu rovnou 30 korun, jelikož se kvůli třem korunám nebudete handrkovat. Takhle to však nejspíš chodí jen při kontaktu tváří v tvář.

Díky čím dál oblíbenějším mobilním platebním metodám a především pak Apple Pay Cash je nyní velmi jednoduché přeposílat si mezi rodinou či přáteli určité částky. Zatímco však v reálném světě můžete narazit na problém například s absencí drobných mincí, v Apple Pay Cash můžete snadno zvolit zcela přesnou částku – hypoteticky již zmíněných 27 korun – a tu poslat na účet člověka, kterému dlužíte. Jak se ale na vás bude osoba “na druhém konci” dívat, když jí dluh vrátíte zcela přesně, což zvykem úplně nebývá?

Přesně na tohle se zaměřili studenti na Univerzitě v Virginii. Při svém pokusu vytvořili dvě imaginární osoby, kdy jedna vracela peníze na účet chlup stejně a druhá naopak nechávala buď peněz víc nebo naopak o něco méně. Obě imaginární osoby však ve výsledku navrátily přesně stejnou částku,takže osoba, které dlužily, nebyla žádným způsobem postižena. Když se však ptali respondentů, jak jednotlivé imaginární osoby vnímají právě při pohledu na jejich vracení peněz, 81 % z nich uvedlo, že s osobou, která vracela částky přesně, by se příliš kamarádit nechtěli. Přesná čísla jsou totiž podle mnohých z nich velmi neosobní a připomínají spíše obchodní transakci než vrácení peněz mezi přáteli. Z průzkumu je tak vcelku jasně patrné, že pokud by lidé spláceli své dluhy na cent přesně, mohlo by je jejich okolí začít vnímat hůře než ty, kteří si s penězi hlavu příliš nelámou a vrací raději částky “od oka”. 

Ačkoliv je tento průzkum poměrně zajímavý, měli bychom ho brát samozřejmě s rezervou. Je totiž jasné, že to, co se zdá jednomu jako zcela běžné, může druhý člověk ohodnotit jako absolutně nestandardní chování a naopak. To, jak byste reagovali na kamarády kteří vám vrací raději přesné částky či částky zaokrouhlené například na desítky či stovky, si tak zodpovězte spíše sami.

apple pay cash fb

Dnes nejčtenější

.