Zavřít reklamu

Když si koupíte BMW M4 navíc s balíkem Competition, díky kterému získáte monstrum s 450hp na zadní nápravě, tak nějak se počítá s tím, že jej nebudete používat k cestám na nákup. Jedno takové auto jsem si nedávno pořídil a při konfiguraci mi do oka padla malá věcička připojující se přímo do OBD portu ve vozidle s názvem M Performance Drive Analyser. Ta toho dokáže skutečně mnoho a za cenu lehce nad pět tisíc korun zjistíte, že po ni rozhodně sáhne každý, kdo si nějaké to emko pořídí a nemá jej jen na balení holek. Jakmile zapojíte malou krabičku do OBD portu, stačí opsat sériové číslo M Performance Drive Analyser do aplikace a za pár vteřin se vozidlo propojí s vašim iPhonem. K dispozici máte dvě aplikace, které s touto vychytávkou do OBD spolupracují. Podíváme se na obě dvě, protože se od sebe skutečně velmi liší vezmeme je pěkně po pořádku. Dnes začneme aplikací s názvem Laptimer.

Jak již název vypovídá, je Laptimer aplikací, díky které si můžete zjednodušeně řečeno měřit časy svých kol na trati. Vtip je v tom, že kromě času si můžete měřit vše, co vás po dojetí může jen zajímat, můžete si své časy poměřit s kamarády a místo trati můžete využít klasickou silnici. Když tedy vyrazíte na Grosslockner, Transfagarasan nebo klidně jen na Pezinskou babu, máte možnost se okamžitě podívat na to, jak jste kterou zatáčku projeli a následně vše analyzovat a porovnávat s kamarády. Aplikace využívá Google Maps, díky čemuž je skutečně zcela jedno, kde jedete a můžete měřit časy jak na okruzích, tak na běžné silnici.

Aplikace je propojena s palubním počítačem vašeho vozu a funguje zpětně k vyhodnocení dat z jízdy. Měření spustíte přímo v palubním počítači vozidla ze série M pomocí aplikace Laptimer. Na palubním počítači následně můžete sledovat živá data měření, která se po skončení jízdy automaticky uloží do vašeho iPhonu, a to buď přes Bluetooth nebo přes internet, díky integrované sim kartě v autě. Samotné měření příliš zajímavé není a ukazuje vám v podstatě v reálném čase jen čas, záběry z GoPro kamer, pokud je máte připojené k vozidlu anebo přetížení, které aktuálně prožíváte. Jakmile jízdu ukončíte nebo ukončíte samotné měření, které můžete spustit a zastavit kdykoli během jízdy, máte možnost si veškerá data prohlédnout ve svém iPhonu. Zde začíná pravá legrace a to obzvláště v momentě, kdy jste si stejně jako já vozidlo pořídili kvůli tomu, že trávíte čas v něm s instruktorem a zdokonalujete se v řízení nebo pokud máte partu přátel s dalšími „emky“, jejichž hodnoty můžete vzájemně porovnávat.

4

Aplikace vám ukáže vteřinu po vteřině přesně to, co se s vaším vozem odehrálo. Základní přehled ukazuje mapu z Google Maps s vyznačenou trasou, volantem, který se otáčí podle toho jak jste s ním ve skutečném voze točili a s časovým průběhem. Vidíte také místa, kde jste akcelerovali, brzdili a taktéž aktuální rychlost. Další obrazovka vám ukazuje kromě výše uvedeného také přehled o tom, na kolik procent jste sešlápli plynový pedál a jakou přesnou rychlostí jste v daném momentě jeli. Díky tomu se můžete podívat, zda jste dokonale vystihli výjezdové body zatáčky a šlápli jste na plyn skutečně v prvním možném okamžiku, kdy se vám alespoň trošku srovnala kola.

Další obrazovka pak ukazuje v podstatě to stejné, ovšem s brzdou, kde vidíte jakou silou jste mačkali brzdový pedál a jak auto brzdilo. Následující obrazovka vám ukáže přesné otáčky motoru vteřinu po vteřině. Následující obrazovka vám ukazuje porovnání aktuální rychlosti a aktuální spotřeby vozidla, která se při skutečně agresivním sešlápnutí plynového pedálů může dostat až na 220 litrů na sto kilometrů, jedná se však o hodnotu v dané vteřině. Poslední obrazovka pak ukazuje aktuální přetížení, které na posádku působí během daného momentu na trati. Pokud změříte více kol, můžete si je vzájemně porovnat a hledat chyby, které jste udělali. Navíc v momentě, kdy používáte také GoPro, můžete přímo do aplikace přenést její záběry a udělat efektivní video, které je doprovázeno mapou a danými údaji.

O aplikaci samotné zřejmě již víte vše, co potřebujete k tomu, abyste se v případě, že vlastníte vozidlo, které ji podporuje, rozhodli pro koupi. Chtěl bych však ještě dodat jednu věc. Je jedno, zda si koupíte auto za tři miliony nebo za 300 tisíc, ale pokud vás ježdění baví a chcete se v něm zdokonalovat, jděte to dělat daleko za město a jděte si tam pod dohledem někoho zkušeného vyzkoušet, co to je skutečné řízení. Nedělejte nesmyslné myšičky ve městě a nejezděte na padesátce 120. Ani ten nejlepší instruktor nebo pilot na světě si totiž podobné excesy nedovolí. Pamatujte nejen na bezpečnost sebe, ale zejména těch, co stojí proti téměř dvou tunovému monstru, jenž se snadno promění ve zbraň.

20543621_1934246426857367_4259409729060457187_o

Buďte prosím opatrní a pokuste se při zkoušení svých dovedností jít buď na okruh nebo minimálně vysílačkou uzavřít nějakou málo frekventovanou silnici. Nikdy nezkoušejte nic nebezpečného v plném provozu a dávejte na sebe bacha! Abyste jezdili opatrně, stačí si uvědomit jednu jedinou věc – jak byste žili s pocitem, že někomu nedej bože srazíte dítě. Pokud si to na vteřinu představíte, věřte, že už nikdy nebudete ve městě dělat nesmysly. Navíc je velmi důležité uvědomit si limity svého vozu a skutečně je nikdy za žádných okolností nepřekračovat. Pokud cítíte potřebu dělat blbosti, kupte si na ně speciální auto a dělejte je tam, kde nemůžete nikomu ublížit. Věřte, že když pak sednu při jízdě ve městě do svého Bentley, jezdím 45Km/h a nemám vůbec potřebu šlapat na plyn.

Samotná aplikace Laptimer je k dispozici v iTunes App Store nebo Google Play zcela zdarma, ovšem potřebujete k ní již vzpomínaný M Performance Drive Analyser. Věřím, že každý, kdo se rozhodně pro vozidlo z „em“ série BMW, jej nemá na nákupy ale na to, aby se naučil vůz skutečně ovládat a pod dohledem zkušeného instruktora se z něj stal lepší jezdec. Laptimer vám k tomu může pomoci, ovšem chce to se alespoň částečně dokázat orientovat v daných datech a dokázat pomocí nich najít své vlastní chyby. Každopádně pokud jste již investovali do samotného vozu, pak investovat do OBD příslušenství je skutečně to nejmenší, co můžete udělat a rovná se to v podstatě jedné výměně oleje nebo dvěma plným nádržím.

M4

Související články

Dnes nejčtenější

.