Apple chce naučit programovat i slepé a hluchoněmé děti

Apple v rámci Světového dne asistivních technologií, označovaného i jako Světový den propagace přístupnosti, oznámil, že jeho osnovy Everyone Can Code se rozšiřují také do škol pro hluchoněmé, nevidomé a zrakově postižené.

Jedná se konkrétně o následující školy:

 • Kalifornská škola pro nevidomé
 • Kalifornská škola pro neslyšící
 • Floridská škola pro neslyšící a nevidomé
 • Institut Hadley pro nevidomé a zrakově postižené
 • Perkinsova škola pro nevidomé
 • Texaská škola pro nevidomé a zrakově postižené
 • Texaská škola pro neslyšící

Program Everyone Can Code umožňuje studentům všech věkových kategorií naučit se programovat v open source programovacím jazyku Swift. Kurikulum zahrnuje aplikaci na iPad zvanou Swift Playgrounds, prostřednictvím které studenti používají skutečný kód k vyřešení hádanek a ovládání postaviček, a kurz na iBooks zvaný App Development with Swift.

Apple spolupracoval s inženýry, pedagogy a programátory z různých komunit, které se zabývají přístupností, aby byl program Everyone Can Code přístupný co nejvíce uživatelům. Zároveň bude cupertinská společnost spolupracovat se školami, aby podle jejich potřeb rozšířila učební osnovy. Znamená to tedy, že kalifornský gigant školám poskytne i další nástroje, jako například hmatové mapy, díky kterým nevidomí studenti lépe pochopí programovací prostředí.

„Cílem společnosti Apple je co nejvíce zpřístupnit její produkty. Vytvořili jsme Everyone Can Code, protože jsme přesvědčeni, že všichni studenti si zaslouží možnost poznat technologický jazyk. Doufáme, že přineseme Everyone Can Code do co nejvíce škol pro studenty se zdravotním postižením,“ vyjádřil se Tim Cook.

Bill Gaugherty, ředitel Texaské školy pro nevidomé a zrakově postižené, pochválil iniciativu jablečné firmy. „V Texasu je více než 10 400 studentů se zrakovým postižením a vývoj tohoto učebního plánu je obrovským krokem, díky kterému budou mít naši studenti a studenti z celého světa příležitost programovat.“

Leitz

Diskuze

  Gabriel Antal

  Nic ine dookole, len Apple chce naucit programovat pomaly kazde dieta. Vyzyva na svojich eventoch, aby sa deti ucili programovat. Hmm, ked budeme vsetci programovat, kto bude pestovat zemiaky? Apple? …

  Reagovat

  Prosím Vás, nepoužívejte k označení osob, které neslyší, pojem hluchoněmý. Za prvé je to silně zastaralý termín, za druhé lidé, kteří neslyší nejsou němí a za třetí je to velice hanlivý výraz pro označování těchto lidí (pro představu: ekvivalentem českého slova hluchoněmý je anglický termín deaf and dumb). Bylo by dobré to opravit. Děkuji za pochopení.

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz