Zavřít reklamu

Dva největší rivalové v technologickém světě, tedy Apple a Samsung, se opět ocitli před soudem, na němž se řeší náhrada škody, kterou musí Samsung zaplatit Applu za porušení designových patentů. Samsung byl shledán vinným za porušení patentů v roce 2012, ovšem nyní se čeká na částku, kterou by měl Samsung za kopírování designu Applu zaplatit.

Klíčovou otázkou je, zda se má náhrada škody vypočítat z celkového zisku z prodeje smartphonů, které porušují patent, nebo se má stanovit na základě jednotlivých okopírovaných prvků, jako jsou přední kryt a displej.

Apple je, samozřejmě, toho názoru, že by se měla částka stanovit na základě celkového zisku z prodeje, nicméně Samsung oponuje tím, že designové patenty cupertinské společnosti nezahrnují celý telefon, a tak má nárok pouze na odškodné stanovené na základě jednotlivých prvků porušujících patenty.

Před soud se dostali první svědci. Hlavní představitelé kalifornského giganta, jako jsou Tim Cook a Jony Ive, nesvědčí. Z Applu svědčí Richard Howarth, senior ředitel Apple Design Team, a Susan Kare, která se zabývala grafickým designem uživatelského rozhraní. Prvním svědkem byl Greg Joswiak, který v Applu působí na pozici viceprezidenta pro produktový marketing. Uvedl, že design iPhonu je stěžejní pro produkty Applu.

V roce 2012 bylo Samsungu uděleno, že musí zaplatit pokutu ve výši 1 miliardy dolarů, ale nakonec byla částka snížena na 548 milionů dolarů. Z těchto 548 milionů dolarů, které Samsung zaplatil Applu v roce 2015, bylo vyčleněno 399 milionů dolarů za porušení designových patentů. Samsung v té době argumentoval, že se jedná o nepřiměřenou částku za porušení designových patentů, a tak požádal Nejvyšší soud o snížení částky.

Odvolání Samsungu bylo úspěšné, a tak Nejvyšší soud nařídil Odvolacímu soudu, aby znovu vyčíslil částku, kterou Samsung dluží Applu za porušení designových patentů, což vedlo k dalšímu soudnímu procesu, který probíhá tento týden.

Apple žádá po Samsungu 1 miliardu dolarů, kdežto Samsung požádal porotu, aby byla pokuta snížena na 28 milionů dolarů. Těžko však říci, kdy se výsledku soudního sporu dočkáme. Je totiž velmi pravděpodobné, že se proti jeho výsledku jedna či druhá strana opět odvolá a i samotné soudní líčení bude velmi zdlouhavé.

Samsung-Galaxy-S8-vs-Apple-iPhone-7-Plus-camera FBjpg

Související články

Dnes nejčtenější

.