Zavřít reklamu

S příchodem nové generace MacBooku Pro před téměř dvěma lety se do světa Applu poprvé podíval port Thunderbolt 3, který svými specifikacemi míří především na profesionální uživatele. Jeho všestrannost a přenosová rychlost až 40 Gb/s z něho dělá nejlepší univerzální port současnosti. Obrovská výhoda tkví v tom, že Thuderbolt 3 umí nejenom přenášet data, ale také umožňuje současně nabíjet počítač a zobrazovat obraz na externím monitoru. Abyste ale využili všechny jeho přednosti, je potřeba použít pokročilé zařízení. Jedním ukázkovým je LaCie 2big, na který se v dnešní recenzi podíváme.

Už na první pohled působí LaCie 2big jako zařízení šité na míru především náročnějším uživatelům. Jedná se totiž o externí datové úložiště se dvěma pozicemi pro 3,5″ disky. V mé konfiguraci je použita dvojice HDD Seagate IronWolf se 7200 otáčkami za minutu a kapacitou 4 TB, v součtu mi tedy úložiště nabízí 8 TB. Pozice je však možné osadit i většími disky, kdy ve výsledku lze dosáhnout až na 20 TB.

Balení a design

Kromě samotného zařízení se v balení ukrývá kabel Thunderbolt 3, kabel USB-C to USB-A, adaptér, a nakonec čtveřice napájecích kabelů s odlišnými koncovkami pro různé typy zásuvek, včetně evropské varianty. Pochvalu si LaCie zaslouží za dlouhý napájecí kabel spolu s adaptérem, díky kterým můžete zařízení připojit i ke vzdálenější zásuvce. Co naopak nepotěší je krátký Thunderbolt 3 kabel, jehož délka včetně koncovek činí 52 centimetrů.

Co se designu týká, je LaCie 2big zpracovaný skutečně kvalitně, přičemž celé šasi je vyrobeno z hliníku. Pouze přední část je plastová a na spodku nalezneme gumové podložky pro ochranu stolu před poškrábáním. Právě plastové doplňky slouží zejména pro snadné vyjmutí disků – stačí vždy jen jeden z nich odklopit a disk můžete snadno vysunout. Horní díl chránící první pozici je navíc osazen modrou diodou signalizující chod zařízení. Vespod a na zadní straně se nachází chladící výdechy, kdy druhý zmiňovaný je navíc osazen tichým větráčkem. Zařízení se totiž chlubí špičkovým chladicím systémem, čemuž napomáhá i samotné tělo hliníku, který efektivně odvádí teplo.

Celková kvalita zpracování a materiálů je příkladná a osloví vás hned poprvé, co zařízení vezmete do ruky. Okamžitě víte, že jste si koupili skutečný kus železa, čemuž nasvědčuje i hmotnost téměř 3 kilogramy. Na časté přenášení tedy určené není.

Funkce doku

LaCie 2big ale neslouží pouze jako úložiště pro data. Zařízení v sobě skrývá i funkci dokovací stanice. Zadní strana je totiž osazena dvěma Thunderbolt 3 porty, jedním USB 3.1 portem typu C a jedním DisplayPortem pro připojení externího monitoru. Kromě portů jsou záda osazena ještě slotem pro zámek a tlačítkem napájení. Na přední straně se pak kromě již zmíněných dvou pozic pro disky a modré LED diody nachází také jeden USB 3.0 port typu A port a sloty na SD, CF karty.

Za zmínku rozhodně stojí, že kromě možnosti rozšíření portů slouží LaCie 2big pro MacBook Pro také jako nabíječka. Thuderbolt 3 kabel se neomezuje pouze na přenos dat a obrazu, ale je také schopný obstarat napájení. Nicméně je nutné poznamenat, že rychlost nabíjení je značně pomalejší než skrze originální adaptér od Applu.

Naproti tomu je velkou výhodou, že napájení notebooku funguje i v případě, kdy zařízení vypnete skrze zadní tlačítko. V tomto režimu se vypnou disky, a tudíž se deaktivuje funkce úložiště, avšak napájení a všechny porty jsou naopak funkční. K zařízení tak můžete připojit flashdisk či monitor a bude fungovat. A v případě potřeby je možné si jedním stisknutím tlačítka okamžitě aktivovat úložiště a pracovat s daty či provádět zálohy.

Díky pokročilým možnostem Thunderbolt 3 portu je možné využít i funkci zřetězení a připojit za sebe až 5 LaCie 2big úložišť spolu s jednou 4K obrazovkou. Pokud se spokojíte jen s jedním úložištěm, můžete k zařízení připojit dva 4K monitory, nebo jeden 5K monitor.

LaCie 2big dock Thunderbolt 3 ports
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Možnosti úložiště a rychlosti

Jak už jsem uvedl na samotném začátku, v mém případě je LaCie 2big osazen dvěma pevnými disky Seagate IronWolf Pro se 7200RPM, kdy každý čítá kapacitu 4 TB. Jedná se o skutečně výkonné HDD určené především pro podnikovou sféru, tudíž nabízí i úctyhodné rychlosti čtení a zápisu. Výrobcem deklarované přenosové rychlosti dosahují k hodnotě 440 MB/s, čímž se z 2big stává ideální úložiště pro všechny, kteří například potřebují editovat či přehrávat 4K videa, případně zpracovávat další datově náročně procesy.

Přenosové rychlosti se však liší podle použitého režimu RAID. Po prvním vybalení a zapojení, jsou disky v LaCie 2big nastaveny do RAID 0, kdy získáváte maximální kapacitu a rychlosti – disky se zkrátka spojí do jednoho úložiště. Podporovaný je ale i RAID 1, kdy dochází k zrcadlení disků – v případě, že jeden disk odejde, o data nepřijdete a jsou uložena na disku druhém. Při využívání RAID 1 se ale dostáváte jen na poloviční kapacitu (v mém případě 4 TB) a rychlosti čtení i zápisu dosahují nižších hodnot.

Pro komplexnost testování jsem změřil rychlost přenosu dat v obou režimech RAID. V případě zapojení disků do pole RAID 0 dosahují rychlosti čtení a zápisu dvojnásobných hodnot oproti RAID 1. Konkrétně hodnoty sahaly až ke 420 MB/s v režimu RAID 0 a ke 210 MB/s při zapojení do RAID 1. Výsledky byly naměřeny na MacBooku Pro s 3,1GHz procesorem Intel Core i5, 16GB RAM a 256GB SSD s rychlostmi až 2600 MB/s. Použity byly aplikace Blackmagic Disk Speed Test a Xbench 1.3.

Aplikace

Konfigurace RAID režimů se provádí skrze aplikaci LaCie RAID Manager, která je volně dostupná na macOS i Windows. Samotná správa je jednoduchá a zvládne ji i méně zkušený uživatel. Kromě toho lze skrze aplikaci aktualizovat firmware zařízení nebo si o něm zobrazit většinu informací. Dostupná jsou i oznámení, která si můžete nechat zasílat na e-mail a mít tak přehled, kdyby se s úložištěm cokoli dělo v době vaší nepřítomnosti.

Druhou užitečnou aplikací pro LaCie 2big je Intego Backup Manager, skrze kterou může uživatel provádět zálohy. Aplikace umožňuje zálohovat buďto jen konkrétní složky nebo rovnou celý disk a vytvořit tak rovnou bootovací zálohu. Nastavit si můžete frekvenci záloh, různé podmínky i výjimky. Manager také poskytuje funkci, kdy lze nastavit synchronizaci jednotlivých složek či celých disků – například složka Dokumenty na interním disku v MacBooku bude udržovat svou totožnost se stejnou složkou na externím úložišti. Na závěr pak pochopitelně nechybí ani funkce pro obnovu zálohovaných dat. Intego Backup Manager si může každý vyzkoušet v 30denní trial verzi, kdy jsou dostupné všechny jeho funkce. V balení LaCie 2big pak naleznete sériové číslo pro aktivaci. Po majitele PC s Windows je připraven obdobný software zvaný Genie Backup Manager Pro.

Resumé

Pokud máte velké množství dat, která se vám všechna na interní úložiště počítače nevměstnají a zároveň s nimi potřebujete pracovat přímo z externího úložiště, pak právě pro vás je LaCie 2big dělaný. Jedná se o kvalitně zpracované a skutečně komplexní úložiště s funkcí dokovací stanice, které nejenom váš MacBook obohatí o několik užitečných portů, ale také je schopné jej během používání nabíjet. Osobně mohu vytknout pouze kratší Thuderbolt 3 kabel a v době nečinnosti aktivní diodu, jejíž blikání je po setmění poněkud iritující. Naopak chválím minimalistický design, velmi tichý větráček, a především pak aktivní porty a nabíjení i poté, co u zařízení tlačítkem deaktivujete funkci úložiště. K tomu všemu potěší i 5letá záruka v rámci služby Rescue Data Recovery, která poskytuje obnovení ztracených dat v důsledku selhání disku, virového útoku, softwarového problému, nebo jakékoli jiné příčiny, která způsobí ztrátu dat.

LaCie 2big dock Thunderbolt 3 FB
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější