Zavřít reklamu

Americké orgány pro vymáhání práva získaly přístroj na odblokování iPhonů, prostřednictvím něhož se dokážou dostat do všech jablečných telefonů s operačním systémem iOS 11 a novějším. Jedná se o krabičku zvanou GrayKey, za kterou stojí společnost Grayshift.

Informovali jsme vás už o tom, že GrayKey dokáže rozluštit čtyřmístní a šestimístný přístupový kód v řádech několika dnů, nicméně na povrch vypluly informace o tom, že k odblokování telefonu dojde za mnohem kratší dobu. Podle všeho by měl přístroj GrayKey odemknout iPhone se šestimístným přístupovým kódem už za několik málo hodin.

Matthew Green, odborný asistent a kryptograf v instituci John Hopkins Information Security Institute, na Twitteru napsal, že čtyřmístný kód dokáže GrayKey získat za pouhých 6,5 minut a šestimístný kód za 11 hodin.

V iOS si můžete nastavit, že se mají smazat všechny data v iPhonu po 10 neúspěšných pokusech o zadání kódu. Po 5 neúspěšných pokusech se navíc iPhone na určitou dobu zablokuje, například na 5 minut. Ovšem zdá se, že GrayKey dokáže i takové ochrany obejít.

Sice není potvrzeno, zda GrayKey opravdu dokáže odemknout iPhone za tak krátkou dobu, jako uvedl Green, ale i při pomalejší rychlosti trvá odblokování několik málo dnů. S osmimístným kódem by si krabička poradila za měsíc a pár dnů a s desetimístným kódem za více než 13 let.

Po vydání iOS 9 v roce 2015 začala cupertinská společnost používat šestimístný kód, takže iOS zařízení byla lépe ochráněna, nicméně tehdy se nevědělo o přístroji GrayKey, pro něhož šestimístný kód není nic, co by nepřekonal.

Bezpečnostní odborníci se shodují na tom, že lidé by měli používat alfanumerický přístupový kód, který má alespoň sedm znaků a používá čísla, písmena a symboly. Jestliže chcete změnit přístupový kód z původního šestimístného číselného na alfanumerický, tak stačí jít do Nastavení → Touch ID a kódový zámek (na iPhonu X Face ID a kódový zámek) → Změnit kód zámku → Volby kódu → Vlastní alfanumerický kód.

Podívejte se, jak změnit numerický přístupový kód na alfanumerický:

Jakmile zvolíte alfanumerický kód, bude se vám namísto numerické klávesnice při zadávání kódu zobrazovat klasická klávesnice.  

graykey fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější