Zavřít reklamu

Apple vás vyzve k nastavení Apple Pay pokaždé, když si koupíte nové iOS zařízení (a je ve vaší zemi tato služba podporována). Pokud si však platební službu nenastavíte, na ikonce Nastavení se zobrazí červený symbol indikující, že proces instalace byl neúplný. Toto upozornění však mnohým uživatelům velmi vadí a označují je za velmi nekalé ze strany Applu, protože je na neúplné vyplnění neustále upozorňuje. Někteří odborníci jsou pak přesvědčeni dokonce o tom, že svým jednáním Apple porušuje antimonopolní zákony, protože tímto upozorněním uživatele do používaní své služby de facto tlačí.

Cupertinská společnost se tímto krokem snaží „donutit“ uživatele používat službu pro mobilní platby. Přestože je úspěšnější než konkurenční služby, Apple Pay stále ještě není v USA využíván naplno všemi majiteli iPhonů a iPadů, což chce Apple změnit. Ovšem jeho postup je pro mnohé frustrující.

Jack Frederick, jeden majitel iPhonu, který žije v New Yorku, preferuje používání kreditních a debetních karet prostřednictvím mobilních platebních služeb, nicméně pro deník The Wall Street Journal řekl, že tlak ze strany jablečné společnosti je nejagresivnější, jaký kdy viděl. Frederick dokonce kvůli tomu zvažoval přechod na Google Pixel.

Apple však není jedinou společností, která se snaží tlačit uživatele k tomu, aby používali jeho služby. Amazon zase nutí zákazníky používat Alexu. Microsoft uživatele upozorňuje, že v systému Windows 10 byste měli používat jeho vlastní prohlížeč Edge. „Všichni v podstatě mají stejný trik,“ řekl Roger Kay, analytik ze společnosti Endpoint Technologies Associates. „Je to opravdu znepokojivé chování, které by mohlo porušovat antimonopolní zákony.“

Apple má mnohem zajímavější metody, jak přimět uživatele používat Apple Pay, například nabízí týdenní promo akce. Pokud třeba budete platit přes Apple Pay u vybraných obchodních partnerů, tak ušetříte několik málo procent z nákupu. Ani přes tento bonus ale nejsou někteří jeho zákazníci červený symbol ochotni přejít.

Červený symbol v systému iOS, který signalizuje, že je něco špatně, je totiž považován za příliš intruzivní nebo chcete-li dotěrný, což je samozřejmě velmi nepříjemné. Apple dokonce sám požádal vývojáře, aby minimalizovali používání těchto symbolů, protože ví, že uživatelé nemají rádi, když je vidí u aplikací na domovské stránce.

Apple Pay je součástí kategorie Služby, která v současné době Applu vynáší neuvěřitelných 29 miliard ročně. Cílem kalifornského giganta je zvýšit částku na 40 miliard dolarů, a to do roku 2020, a tak je důležité, aby se Apple Pay dostal do povědomí více zákazníků.

apple-pay-fb
Zdroj: Apple

Zdroj: Cult of Mac

Související články

Dnes nejčtenější