Zavřít reklamu

Apple se po dlouhých letech konečně dočkal unikátního sídla. Apple Park stojí v celé své kráse v Cupertinu, přičemž mnohdy je označován jako kosmická loď, případně Apple Campus 2. Jedná se o nejmodernější sídlo společnosti na světě, které disponuje unikátními skleněnými budovami. Snad největší chloubou je samotná hlavní budova zvaná Ring. Přestože jste u nás četli už mnoho článků na téma Apple Park, o následujících deseti zajímavostech jste nemuseli mít doposud ani ponětí.

Apple si pro sídlo vymyslel vlastní adresu

Původní ústředí cupertinské společnosti se nacházelo na adrese 1 Infinite Loop, což je docela hezká adresa. Apple si nechal záležet i na vymýšlení adresy pro druhé sídlo. Pokud chcete poslat dopis Timu Cookovi přímo do Apple Parku, na poštovní obálku napište 1 Apple Park Way, Cupertino, California.

Pro Apple by nebylo vůbec jednoduché získat pozemky pro Apple Park, a proto oslovil společnost Hines Interests, která investuje do nemovitostí. Apple zvolil takovou strategii z jednoho prostého důvodu. Pokud by totiž nakupoval pozemky pod svým jménem, nejenže by původní majitelé mnohokrát zvýšili cenu pozemků, ale také by nezůstaly jeho plány na nový areál v tajnosti.

Apple Park vyšel na 5 miliard dolarů

Sice kalifornský gigant nakupoval pozemky přes soukromou společnost, aby co nejvíce minimalizoval náklady, nicméně i tak se celý projekt vyšplhal na 5 miliard dolarů. Původní rozpočet na kampus byl stanoven na 3 miliardy dolarů. Pozemky, na nichž sídlo technologické firmy stojí, údajně vyšly na 160 milionů dolarů. Dále se odhadují náklady následovně:

  • Ring (hlavní budova): 425 milionů dolarů
  • Návštěvnické centrum Apple Parku: 80 až 110 milionů dolarů
  • Garáž pro návštěvníky: 26 milionů dolarů
  • Divadlo Steva Jobse: 180 milionů dolarů
  • Wellness centrum: 15 milionů dolarů

Hlavní budova má obvod zhruba 1,6 kilometru

Apple Park je opravdu obrovský. Údajně má hlavní budova zvaná Ring obvod 1,6 kilometru. Budova je vybavena největšími skleněnými panely na světě. Ve skutečnosti Apple použil na čtyřpodlažní budovu více než 3 000 skleněných panelů, přičemž každý z panelů je široký zhruba 15 metrů.

Apple Park má 260 tisíc metrů čtverečních

Hlavní budova má nejenže neuvěřitelný obvod, ale také je poměrně prostorná. Průměr prstence je větší než výška Pentagonu a výška Empire State Building.

Pro srovnání, Bílý dům má rozlohu 5 110 metrů čtverečních a Googleplex, tedy ústředí Googlu) má rozlohu 185 806 metrů čtverečních.

Apple Park má 14 200 parkovacích míst

Areál má kapacitu zhruba 12 000 zaměstnanců, tudíž potřebuje spoustu parkovacích míst. Město Cupertino vyžadovalo, aby měl areál alespoň 11 000 parkovacích míst. Apple však myslel i na majitele elektromobilů, a tak připravil 700 nabíjecích stanic. Dalších 350 parkovacích ploch je pro návštěvníky.

Apple Park navrhl Steve Jobs

Myšlenka futuristického reálu se zrodila v hlavě Steva Jobse, a to už někdy v roce 2004, kdy začal s Jonym Ivem diskutovat o úpravě sídla společnosti. Plány začaly nabírat na obrátkách v roce 2009, kdy Jobs najal světově proslulého architekta Normana Fostera. Jobs s architekty diskutoval dlouhé hodiny, neboť byl do projektu opravdu ponořen.

Jobs chtěl, aby prostory sloužily pro týmovou práci a socializaci, přičemž původní návrhy měly podobu vrtule či jetelového lístku. I když nakonec se Jobs s architekty shodl na kruhovém tvaru.

Areál se skládá z osmi samostatných budov (bez devíti malých atrií). Vnitřní nádvoří zdobí ovocné stromy. Apple si zamiloval sklo, a tak jsou všechny budovy vyrobené především ze skla. Apple Park je z 80 % zeleň, tudíž na nádvoří najdete 30 akrů zeleně a umělý rybník. Samozřejmostí jsou stromy, jichž je celkem 9 000.

Divadlo Steva Jobse má nejvyšší volně stojící skleněný výtah na světě

Divadlo Steva Jobse, do kterého se vejde zhruba 1 000 diváků, bylo pojmenováno na čest inovačního spoluzakladatele. Podle serveru Business Insider jedna kožená sedačka v hledišti vyšla na 14 000 dolarů.

Divadlo Steva Jobse má střechu vyrobenou z uhlíkových vláken. Budova se pyšní i unikátním skleněným výtahem, který se při vyjíždění nahoru (a sjíždění dolů) otáčí. Výtah je podle společnosti Foster + Partners nejvyšší svého druhu.

Takto to v Divadle Steva Jobse vypadalo před jeho otevření a po představení iPhonu X na zářijové keynote:

Apple Park má vlastní posilovnu, 1 000 jízdních kol a 7 kaváren

Součástí Apple Parku je 9 290 metrů čtverečních velké wellness centrum, které může využívat až 20 000 zaměstnanců. Zařízení je vybaveno posilovnou, sprchami, šatnami a podobně. Dále se zaměstnanci mohou rozhodnout, zda budou jezdit do práce autobusem, vlastním autem, nebo na kole. K dispozici je parkoviště pro 2 000 jízdních kol a navíc Apple nabízí pracovníkům jeho vlastní kola, jichž má 1 000.

Apple myslí i na odpočinek, a tak v areálu vybudoval sedm kaváren. Ta největší kavárna má tři podlaží a kapacitu 3 000 míst. Dokonce i návštěvnické centrum Apple Parku má vlastní kavárnu.

Zakoupíte zde předměty, které jinde na světě neseženete

Pokud budete mít cestu do Kalifornie, zavítejte do návštěvnického centra. Zakoupíte zde totiž zboží, které nikde jinde neseženete, například klobouky, tašky a trička.

Má dýchající beton

Apple myslí na životní prostředí. Jednotlivá podlaží hlavní budovy jsou oddělena „dýchající“ dutou deskou z betonu, které jsou jak podlahové, tak i stropní. Jedná se o přírodní vzduchotechnický systém pro podlahy. Celý areál je navíc navržen tak, aby nakonec fungoval na 100 % obnovitelné energie. Apple Park je jedna z nejúspornějších budov na světě, tedy alespoň tak ho označil Apple.

Apple Park

Zdroj: iDropNews

Dnes nejčtenější

.