Zavřít reklamu

Existují lidé, kteří se rozhodli žít svůj sen a udělat vše pro to, aby se jim to podařilo. Jedním z nich je i můj kamarád, se kterým se známe řadu let – Jan Freire. Fotograf a marketér, který se dostal z Bratislavy k focení největších světových celebrit, nejdražších amerických svateb a nejbohatších párů jen díky své práci a vytrvalosti. Je to navíc člověk, který používá produkty Applu od devadesátých let a je pro mě osobně ztělesněním slova profesionál, které mnozí uživatelé tak rádi používají. Je mi ctí, že vám mohu přinést na následujících řádcích rozhovor s jedním z lidí, kteří jsou pro mě osobně inspirací a možná budete velmi překvapeni, na jakém hardwaru od Applu vznikají fotky, které vidí celý svět.

Ahoj Honzo, my se známe už roky a s němým úžasem sleduji, jak ses z Bratislavy dostal do Miami, kde nejen žiješ, ale máš tam úspěchy, které si myslím, že jsou doslova na světové úrovni. Mohl by ses však, prosím tě, představit těm kteří tě neznají?

Ahoj, díky Romane, no rozhodně jsem nešel na Miami ležet na pláži ale něčeho dosáhnout. V každém případě musím přiznat, že ta cesta je trnitější než jsem si představoval a to jsem věděl, že bude těžká, ale myslel jsem si, že to půjde rychleji. Každopádně nyní jsem tu šest let a již pracuji s nejlepšími lidmi ve svém oboru, takže celkem se to dá. Co se týká mého představení, jmenuji se Jan Freire a jsem fotograf a také se věnuji marketingu. Mám marketingovou agenturu, kterou jsem transformoval do další podlinkové aktivity a tak dále.

Ono když řekneš, že jsi fotograf, tak si spousta lidí představí, že fotíš krajinky iPhonem, ale ty fotíš lidi jako je Rick Ross a podobně. Můžeš uvést, co to vlastně znamená fotograf v tvém pojetí? 

Hahaha, měl jsem interview v CNBC o tom, jak fotit iPhonem, takže iPhone je můj nejoblíbenější foťák, který používám, protože ten mám pořád u sebe. Fotit jsem začínal v roce 1991, kdy jsme fotil modelky, módu a postupně jsem to rozšiřoval. Vše se však v podstatě točilo kolem fashion a portrétů. Fotil jsem pro všechny časopisy v ČR/SR a v té době asi nebyla žádná celebrita, kterou bych nefotil v našich končinách. Pak jsme si dal pár let pauzu a pak jsem začal opět fotit ale už ne pro magazíny. Utekl jsem tím pádem z fashion world a začal jsem fotit portréty dcer a žen velmi bohatých a vlivných lidí. Dlouhé roky jsem odmítal fotit svatby ,až jednoho dne se mě zeptal můj nejlepší kamarád, kterém jsem nemohl říct ne, a tak jsem mu nafotil svatbu a na konci jsme pochopil, že je to úžasný. Začalo mě to bavit víc a víc. V ČR a SR jsem nafotil pár svateb a když jsem se zamýšlel, co s tím dál, odešel jsme na Miami, kde je svatební sezóna deset měsíců do roku. Když se chceš dostat ve svatbách nahoru, musíš fotit svatby těm nejbohatším a nejúspěšnějším lidem, kteří investují do svateb okolo milionu dolarů. Díky tomu jsem se dostal k focení skutečných celebrit. Jednou z nich na cover Blue Magazine byl Luis Fonsi, který se proslavil písní Despacito. Dalším je pak například Rick Ross, kterému jsem dělal cover do magazínu a také fotografie k jeho editoriálu.

Jsme sice LsA, ale na to, jakej byl Rick Ross, se tě prostě musím zeptat, tak povídej.

Rick Ross mě absolutně překvapil. Večer před focením jsem se díval na jeho videa a chvíli jsme dokonce přemýšlel, že to focení zruším, protože tuto hudbu moc nemusím. Nakonec jsme rád, že jsem to nezrušil a šel jsem do toho. Měli jsme obrovské studio a u focení se mu věnovalo přes dvacet lidí, kteří mu dělají makeup, triming, tři lidi mu dělali tetování, které se mu během editoriálu dodělávalo. Nechal na sebe čekat dvě desítky lidí, ale jakmile přišel, byl to člověk, který vůbec nebyl jako frajeři z klipů. Byl skromný a milý a dokonce na konci focení, na což nikdy nezapomenu, mi řekl: „Jane, cokoli budeš potřebovat, jsem tu pro tebe. Kdyby cokoli, volej.“

Ty jsi pro mě osobně ztělesněním toho, když se řekne profesionální uživatel.  Jsi člověk, který používá produkty od Applu od devadesátých let a nikdy nepoužíval nic jiného. Navíc jsi člověk, který na nich skutečně pracuje a pracuje na nich na věcech, které se týkají světoznámých celebrit. Proč jsi na Applu a nepřemýšlel jsi někdy o přechodu na Windows, nelákalo tě to?

Já potřebuju ten počítač zapnout a spolehnout se na to, že bude pracovat. Postupem času přišel iPad, iPhone a všechny ty věci okolo, které jsou dokonale sladěné. Několikrát mě už sice Apple nasral, ale nevím, co by se muselo stát, abych od nich odešel. Pro mě je to absolutně top záležitost a není nic, co bych na tom nějak výrazně měnil. Teď mi přibyla Apple TV a díky ní se po dvaceti letech dívám na televizi, protože na ní mám YouTube, Netflix, mohu si prohlížet fotky z počítače nebo telefonu přímo na obrovské 4K televizi a to mě naprosto chytilo. Je to bomba, když si můžeš prohlédnout fotky na obrovské televizi přímo z iPhonu nebo počítače.

Super, já jsem rád, že se na to můžu zeptat zrovna tebe, protože poslední dobou spousta lidí řeší, že Apple už není pro profesionály, že přestali dělat displeje, Mac Pro se jim nepovedl a tak dále. Tebe zrovna si pamatuju, jak jsi měl doma staré původní Apple Cinema Displeje a nevyměnil bys je ani za nic. Doufám, že dneska už je nemáš. Jak se díváš na to, že už nedělají třeba displeje a nemůžeš mít vše od Applu? 

Tak teď tě asi budu šokovat. Nevím totiž, jestli je ten monitor dvacet let starej ale možná ano. Já se sem stěhoval se dvěma kufry a do toho jednoho se mi vešel i ten můj 23″ Apple Cinema monitor. Takže ho tady mám a používám ho pořád. Ten je tak absolutně úžasný, mám ho kalibrovaný a absolutně ho miluju. Já sedím u stolu, mám před sebou ten 23″ nádherný Apple monitor a tři metry před tím obrovskou obrazovku, na kterou si přepnu, když potřebuju vidět něco velkého. Tím že ho tady mám, tak ani nezkoumám, co vlastně je nového. Takže já vlastně ještě pořád mám absolutně všechno od Applu a mám ten ekosystém uzavřený.

Jediná věc, kterou absolutně nechápu, jsou lidi, kteří mají například MacBook a k tomu telefon od Samsungu nebo naopak mají iPhone a k tomu PC. Nemají tak ani ponětí o tom, o čem Apple je. Ten totiž dává smysl právě když uzavřeš celý ten ekosystém a dává vše dohromady smysl. Jsem někde venku, potřebuju něčí kontakt, napíšu si jej do iPhonu a v tu vteřinu jej mám na iPadu, Macu a na svém cloudu, což je prostě úžasné. Mám však pocit, že hodně lidí neřeší, co vlastně mají a co je ta největší výhoda Applu a kupují si to jen kvůli tomu, že je to nějaký trend.

Co se týká aktuální nabídky, máš pravu a celkem mě to sere, ale asi to moc neřeším, protože na Ebay si pořád ještě můžeš koupit miliony 17″ MacBooků s matným displejem, které ti musí vyhovovat. Protože je pro mě mnohem důležitější, jestli mám kvalitní komponenty uvnitř počítače, které stíhají moji práci, než abych měl to nejnovější tělo, které Apple dnes dělá, to mám totiž úplně v paži. Takže když chceš řešení, ještě pořád ho můžeš najít a kdo používá počítač profesionálně, je pro něj důležité, aby splňoval to co od něj on očekává a aby fungoval. Nejde mu o to, aby měl ty nejnovější trendy.

maxresdefault-1
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Když máš tak starý počítač, to používáš místo iPhone telegraf ne?

Před rokem jsem si koupil iPhone SE, protože mi vyhovuje velikost a jsem vděčný Applu za to, že ji zachoval. Rychlost dostačující a velikost perfektní. Musím se ale přiznat protože se bojím updatovat na iOS 11, protože všichni kolem mě s tím mají problémy, ale já s tím telefonem s iOS 10 nemám žádný problém a miluju ho.

Vidíš, a to je právě ono. Ty si stejně jako já pamatuješ dobu, kdy jsi mohl aktualizovat i uprostřed práce na důležitém projektu, protože jsi věděl, že Mac restartuješ po aktualizaci a vše pojede tak jako dřív. Teď se bojíš aktualizovat mobil, aby sis ráno zavolal. Toto tě nesere?

OK, máš absolutní pravdu a je to přesně to, co jsem pojmenoval tím, že mě několikrát nasrali. Nedává smysl, aby se počítač nebo telefon zpomaloval a myslím si o tom svoje. Přijde mi totiž, že se zpomalují jen proto, aby sis koupil nový model. Toto jsou věci , které se nikdy neděly, když byl ještě Steve Jobs naživu. Je na tom vidět, že Apple byl Steve Jobs a od doby co zemřel to už prostě Apple není, ale pořád věřím tomu, že je to mnohem lepší než konkurenční řešení.

28927696_1617725661646471_353824081_o
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Co používaš za počítač a za software?  Je mi totiž jasné že to většinu našich čtenářů hodně překvapí.

Mám Mac mini. Absolutně mi vyhovuje tím, jak je malý a když třeba jedu někam na 2-3 týdny, tak si ho beru s sebou, ať jsem kdekoli a je to pro mě v podstatě notebook. Osobně nesnáším pracovat na noteboocích, ale letos si asi nějaký budu muset koupit, protože cestuju a fotím čím dál tím víc mimo Miami, jen vloni jsem nalétal přes 50 tisíc mil kvůli focení. Takže budu muset pořídit nějaký notebook kvůli tomu, abych na něm mohl posílat náhledy, třídit fotky a tak dále, ale pracovat na něm asi nebudu.

Co se týká software, tak jsem původně dělal ve Photoshopu, to bylo ale šíleně náročné na čas. Ovšem od té doby, co znám Lightroom, tak používám jen ten. Ten je prostě úžasný a jen zhruba u pěti procent fotek potřebuju otevřít Photoshop na nějakou úpravu. Co se týká verzí, tak já bych neměl problém si to udělat ani v pět let staré verzi software, ale používám Adobe, kde platím 10 dolarů měsíčně a mám nejnovější software, což je fajn, ale rozhodně to není nutné. Pamatuji si, že když byl Photoshop CS 7 , používal jsem CS 4 a vůbec mi to netrhalo žíly.

Co se týká archivace, tak když dojdu po 14 hodinách ze svatby a chce se mi umřít v posteli, tak nejdřív dvě hodiny zálohuju. Fotky jdou nejdřív na jeden disk, pak na druhý a pak si nechávám také karty z foťáku. Na Cloud fotky nedávám, protože z jedné svatby mám třeba 60GB obrázků a nevím, jak dlouho by se to nahrávalo.

Kam by ses chtěl v profesním životě ještě dostat a co je pro tebe zlatý grál? 

V tento moment jsem už tam, kde se mi absolutně nesnilo. Když fotíš svatby, tvůj nejdůležitější úkol je vybudovat si vztahy s lidmi, kteří plánují svatby. Ti mě pět let ignorovali a najednou uz ničeho nic mě začali oslovovat nejdůležitější lidé, kteří plánují svatby, takže ani nestíhám fotit. Můj cíl je se dostat mezi deset nejlepších svatebních fotografů v USA, což jsou borci, kteří berou 50-100 tisíc dolarů za jednu svatbu. Nejde ani tak o ty peníze, ty jsou jen vyjádřením toho co to stálo se mezi ně dostat, toho co ses musel nadřít a namakat. Být mezi nimi je úžasné a doufám, že jsme na nejlepší cestě.

Honzo, protože se známe přes šest let, tak víš, že ti přeju z celého srdce, aby ses mezi ně dostal. Moc ti děkuju za rozhovor a vážím si toho, že jsme mohli přinést pohled na technologie od člověka, který je skutečně profesionálním uživatelem! Vše nejlepší a ať se ti daří.

Díky moc a tobě taky vše nej. Hlavně, ať vám rostou čísla a máš víc aut než Rick Ross, díky.

Jan Freire Rick Ross
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější