Zavřít reklamu

První pohled nebo první dojem může být v mnoha věcech osudový, a právě proto bych se s vámi rád podělil o první dojmy z dronu Xiaomi Mi Drone 4K. Jedná se o vůbec můj první dron a v životě jsem ani s žádným jiným nelétal. Proto je dost dobře možné, že věci, které mi budou připadat jako výjimečné jsou zcela běžné a to v jak pozitivním, tak negativním slova smyslu. Jedná se navíc o zcela první dojmy dronu, na jehož recenzi si budete muset spolu semnou počkat na trošku lepší počasí. Xiaomi nabízí tento dron za cenu okolo 10 000Kč a to včetně veškerého příslušenství a 4K kamery se stabilizátorem.

První zajímavostí, která vás upoutá okamžitě poté co rozbalíte úhlednou krabici po vzoru Applu je váha samotného dronu. Ten totiž skutečně nelze považovat za lehký a váží zhruba 3,5 kilogramu včetně baterie a kamery. Samotný dron je vyroben z bílého pevného plastu jediné, co se od vás před startem chce je nabít naplno jeho baterii stejně jako integrovanou baterii v dálkovém ovládání. Baterie se nabíjí celkem rychle a při úplném nabití a ideální teplotě (což -10 zrovna nebylo), vydrží dron létat 27 minut, což rozhodně není málo. Baterie je navíc vyměnitelná, a tak můžete létat téměř neomezeně. K tomu by vám teoreticky mohlo stačit koupit si 4-5 baterií, aby se stíhaly dobíjet. I při velmi nízké teplotě, kdy jsem dron testoval při mínus deseti stupních vydržel létat téměř 20 minut. Baterii v dronu nabíjíte přes samostatnou nabíječku, která se připojuje přímo ke konektoru baterie a tu ve vysílačce pak pomocí microUSB kabelu.

Vysílačka má dvojici Wi-Fi antén se kterými komunikuje s dronem a pochopitelně také stojánek na umístění telefonu nebo menšího tabletu. Jedinou nevýhodou je fakt, že zatím co Wi-Fi se kterou se připojuje vysílačka k dronu je pochopitelně integrována do samotné vysílačky, Wi-Fi pro komunikaci vysílačky s mobilním telefonem musíte připojit jako modul do USB ve vysílačce. Modul je sice součástí balení, ale rozhodně se nedá mluvit o nějaké eleganci a je v podstatě již jedno zda vám z vysílačky trčí kabel přes který se připojíte k telefonu nebo Wi-Fi modul v podobě flash disku.

Před samotným létáním je nutné kalibrovat Dron a vůbec se k němu připojit, což vyžaduje místo, kde jej skutečně nic neruší. Když jsem zkoušel dron kalibrovat na terase, bohužel i když viděl na 15 satelitů, nepovedlo se mu chytit signál GPS a i samotná kalibrace kompasu trvala půl hodiny. Jakmile jsem dojel na louku za městem, vše bylo nastaveno a kalibrováno za 3 minuty a mohlo se jít létat. Dron má v tomto ohledu jednu zajímavou vlastnost. Pokud mu cokoli vadí nebo mu chybí jakýkoli zdroj signálu ať už špatně kalibrovaný kompas, špatně dostupné GPS nebo cokoli, zkrátka vám vůbec nedovolí vzlétnou ze země. Jedná se o bezpečnostní prvek, abyste si mohli být na sto procent jisti, že během letu bude vše v nejlepším pořádku. Nejedná se zkrátka o hračku se kterou byste mohli jen tak blbnout někde v bytě nebo v garáži, ale o dron, který je zcela primárně určen pro natáčení a vyžaduje se od něj nejvyšší možná přesnost, proto je důležité, aby měl veškeré dostupné data.

Jedinou drobnou nevýhodou kterou jsem kromě trčejícího Wi-Fi modulu z vysílačky našel je fakt, že samotnou aplikaci nemůžete spustit bez připojeného drona. Pokud si chcete večer před spaním pohrát s nastaveními, podívat se co vše aplikace umí a prostě si ji jen projít, máte smůlu, musíte se vždy připojit nejdříve k dronu, aby vám aplikace vůbec ukázala své menu. To se může zdát někomu logické, na druhou stranu nemám tolik času během dne aby si mohl zapojit drona a jen tak si hrát s menu a raději bych objevování nových funkcí řešil večer před usnutím, ale možná jsem jen špatný typ uživatele.

Jakmile máte vše nastaveno a kalibrováno, můžete se pustit do samotného létání. To je až neuvěřitelně snadné a i naprostý idiot za kterého se ve světě létání považuji, dokáže během prvního nabití baterie dron velmi dobře ovládnout a naučí se jak jej ovládat aby záběry z kamery vypadaly skutečně úchvatně. Ty jsou pořizovány v rozlišení až 4K při 30FPS za vteřinu a díky aktivnímu gimbalu se kterým dron dokonale pracuje vypadají skutečně skvostně. Vzhledem k tomu, že jsme zatím nelétal na žádném zajímavém místě si dovolím vložit do tohoto článku video od člověka, který má s Mi Drone 4K již skutečně něco nalétáno. Gimbal naprosto stíhá i prudší pohyby dronu, ten je však zároveň uzpůsoben natáčení, takže například při prudké změně směru vidíte, jakým způsobem se nakloní tak, aby to dokázal gimbal ustát a záběr byl stále stabilní. Po dvaceti minutách létání si pomalu troufnete přiblížit se i k objektům. Zkrátka s Mi Drone jsme měl okamžitě pocit jistotu, že dron skutečně ovládám a kdyby něco, jen pustím vše co právě držím a dron zůstane nehybně stát a to i za poměrně značného větru.

Navzdory určení dronu primárně pro natáčení dokáže létat velmi zajímavou rychlostí a je poměrně zábavný, ovšem hračku pro děti bych v něm skutečně nehledal. Spíše se jedná o skutečného parťáka pro natáčení kvalitních záběrů ve 4K. Díky dosahu FPV až 4km se můžete navíc vypravit i tam, kde již dron nevidíte a sledovat to co vidí on pomocí displeje svého mobilního telefonu. Signál je velmi dobrý i v zástavbách a video je sice trošku zpomalené, ovšem jediné co by vám zpomalení oproti realitě neumožňovalo je nějaké to závodění nebo snaha létat centimetry od stromů. Pro běžné natáčení a záběry rozdíl mezi realitou a tím co vidíte na displeji telefonu absolutně nevadí. Navíc dron je natolik stabilní, a tak snadno ovladatelný, že se o něj nemusíte bát, pokud vás tedy nenapadne dělat něco, na co zkrátka skutečně není určený. V případě krajní nouze pak stačí přepnout na ovladači jediné tlačítko a dron se sám vrátí na místo odkud vystartoval.

Celkově z toho tedy plyne, že po prvních pár létáních se mi dron skutečně líbí. Věřím, že když to myslíte s natáčením vážně, asi sáhnete do kategorie kde ceny začínají na čtyřnásobku ceny Mi Drone, pokud však chcete záběry z dovolené nebo začínáte na YouTube, pak si myslím, že poměr cena a výkon je rozhodně na té nejlepší možné úrovni. Navíc jsou na dron co jsme se tka díval dostupné všechny možné věci a tak pokud vám nesadne z 300 metrů na zem, nemusíte se o něj bát a při nějakém tom menším pádu jej snadno opravíte.

Xiaomi Mi Drone 4K
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější