Zavřít reklamu

Zaměstnanci společnosti Google se stalo něco neobvyklého. Před třemi lety prodal iMac prostřednictvím webové stránky Craigslist, nicméně i po třech letech si všiml, že má k počítači stále přístup. Brenden Mulligan popisuje, že předtím, než vůbec iMac prodal, z něj všechno vymazal a provedl čistou instalaci macOS. I po těchto krocích mu však jablečný počítač, který už dávno nemá a nepoužívá, zůstal v seznamu zařízení v aplikaci Najít iPhone.

Před nedávnem si Mulligan všiml, že se jeho starý iMac stále nachází na seznamu zařízení v aplikaci Najít iPhone. V rozhovoru se serverem Medium vysvětluje, že v aplikaci narazil na zařízení pojmenované jako „Michael’s iMac“, které se nacházelo zhruba 160 kilometrů od něj.

„Takže ta bláznivá věc se stala nedávno se starým Macem, který jsem před několika lety prodal přes Craigslist. Všiml jsem si, že se stále objevuje v mojí aplikaci Najít iPhone. No, zpočátku jsem si neuvědomoval, že se jedná o ten konkrétní Mac, ale všiml jsem si, že byl pojmenován jako Michael’s iMac.“

„Klikl jsem na něj a viděl jsem počítač, který jsem již prodal. Objevil se na mapě asi 100 mil severně od mojí polohy.“

Mulligan tvrdí, že uživatel, který si od něj počítač zakoupil, se nikdy nepřihlásil do svého iCloud účtu, a proto Apple stále přidružoval hardware k jeho účtu, a to i navzdory tomu, že před prodejem celý iMac vymazal. Mulligan tak mohl polohu počítače sledovat v reálném čase.

„Z jakéhokoliv důvodu se tato osoba nepotřebovala přihlásit do iCloudu. Takže to znamenalo, že Apple stále spojoval hardware s mým iCloud účtem. Počítač nebyl přihlášen do mého iCloud účtu, ale byl s ním stále spojen, takže jsem mohl sledovat polohu počítače v reálném čase.“

Mulligan podotýká, že podle něj se nejedná o závažné bezpečnostní riziko z hlediska prodejce, ale může narušit soukromí kupujícího. Samozřejmě, iMac většinou dáte na stůl na jedno místo a nikam ho nepřenášíte. Ovšem, pokud by se jednalo o MacBook, Mulligan by tak mohl sledovat tři roky pohyb kupujícího.

Mulligan mohl navíc stále provést několik činností, a to prozvonit, uzamknout a vymazat počítač. Znamená to, že kupujícímu mohl zabránit v tom, aby cokoliv na iMacu udělal, a to i po třech letech. „Stačila dvě kliknutí a mohl jsem počítač kdykoliv vypnout a vymazat. Uživatel by to nijak nezastavil a neměl by nad počítačem žádnou kontrolu. Všechno by ztratil.“

Zdá se, že řešení problému je poměrně jednoduché. Stačí, aby se kupující přihlásil ke svému iCloud účtu. Jakmile se totiž Michael přihlásil ke svému iCloud účtu a spustil aplikaci Najít Mac, zařízení se už zaměstnanci Googlu nezobrazovalo. Mulligan uvedl, že problém pravděpodobně nastal v tom, že před smazáním počítače manuálně nevypnul funkci Najít Mac.

Ačkoliv by mohla tato chyba narušit soukromí uživatelů poměrně značně, je možné, že ji již Apple ze svých systémů odstranil. S podobným případem se totiž setkáváme poprvé.

michaels imac fb

Zdroj: 9TO5Mac

Související články

Dnes nejčtenější

.