Zavřít reklamu

Krom správy baterie, možnosti ukládat zprávy na iCloud či čtyř nových Animoji se Apple chystá do svého systému iOS 11.3 implementovat i velmi důležitou funkci, kterou oceníte hlavně v situacích, kdy půjde o život. Díky ní totiž mají záchranné složky daleko větší šanci na vaší záchranu.

V životě člověka může nastat situace, kdy se dostane zničehonic do obrovských nesnází, ze kterých mu můžou pomoci jen záchranáři, které si může přivolat mobilním telefonem. Problém však je, že člověk mnohdy místo události nezná nebo je v takovém šoku, že než se záchranářům podaří přesně jeho polohu lokalizovat, ztratí drahocenné vteřiny. S tím by však měl být příchodem iOS 11.3 konec. Apple do něj totiž vloží takzvaný Advanced Mobile Location (AML), který umožňuje dispečerům záchranných složek volajícího v pár vteřinách lokalizovat.

AML využívá k odesílání dat dispečerovi jak WiFi, tak i GPS modul, díky čemuž je lokalizace osob opravdu velmi přesná. Záchranářům totiž neprozradí jen přesnou adresu ale například i to, v jakém pokoji se nacházíte, což může hrát třeba ve velkých domech, jejichž prohledání ubírá drahocenný čas, opravdu významnou roli.

Apple se bál ohrožení soukromí uživatelů

Ačkoliv je přidání teto novinky do jablečného systému jistě velmi přínosné, Applu se do tohoto kroku zprvu příliš nechtělo. Evropská asociace pro tísňová volání, která se dá považovat za ústa záchranných složek, totiž již na Apple v minulosti apelovala, aby tuto možnost do iPhonu přidal. Jablečná společnost však kvůli obavám o soukromí svých uživatelů tuto možnost  až doposud odmítala. Obavy z ohrožení soukromí jsou však absolutně zbytečné. Systém se totiž aktivuje pouze tísňovým voláním, po jehož dokončení se ihned deaktivuje.

Přestože se ostré verze systému dočkáme až v průběhu března, záchranné složky jsou už nyní doslova nadšeny. Podle jejich odhadů by totiž mohly díky této novince zachránit v příštích deseti letech zhruba o 7500 více lidí, což je opravdu obrovské číslo. Pokrytí touto službou je navíc opravdu kvalitní a zahrnuje mimo jiné celou Evropu.

Snad se tedy předpovědi záchranářů vyplní a novinka začne sklízet ovoce již velmi brzy. I kdyby však byl počet zachráněných lidských životů stonásobně nižší, rozhodně se tato novinka stále vyplatí.

dispatch-ertle

Zdroj: 9to5mac

Související články

Dnes nejčtenější

.