Zavřít reklamu

Porsche Design je pro mě značka, kterou mám skutečně rád a kromě doplňků v domácnosti jsem si ji oblíbil i v případě oblečení a dalších produktů. Dlouho jsme pokukoval také po disku, který je nejen svým designem přímo určen majitelům Maců. Nakonec se tato kolaborace Lacie a Porsche Design dostala do zajímavé slevy, u které už nebylo nad čím váhat ani v případě, kdy jsem si uvědomoval že externí disk příliš nepotřebuju. Zkrátka stylovost a příjemná cena zvítězily nad racionálním uvažováním a díky tomu se tak společně můžeme podívat na to, jaký je jeden z nejelegantnějších externích disků pro Mac, které můžete koupit.

V balení naleznete kromě samotného disku také dvojici USB kabelů, které působí nejen na první pohled velmi kvalitním dojmem a dávají znát, že se hned tak nezničí. Jedním USB kabelem je klasické USB-C na USB-C, které využijete například při připojení disku k MacBook 12″ a druhým je pak USB-C na klasické USB, abyste mohli disk používat skutečně s každým počítačem. Za toto je nutné Lacie pochválit, protože dvojice kabelů rozhodně nebývá u externích disků zvykem a nejen že ušetříte pár korun, ale navíc nemusíte žádný kabel shánět. Co mi osobně však trošku chybí je nějaký obal nebo pouzdro které by bylo součástí balení. Klidně bych si za disk připlatil, kdybych v balení našel také koženou kapsičku na disk rozhodně bych se nezlobil. Jakmile totiž na vlastní oči poprvé disk uvidíte, rozhodně vás napadne totéž. Nejen že hliník který jej obklopuje je poměrně tenký a na první pohled choulostivý, ale bojím se také snadného poškrábání.

Nechápejte mě špatně, disk vypadá skutečně krásně a řekl bych že mnohem lépe než na propagačních fotografiích, ovšem právě že je tak hezký že jej nechcete mít doškrábaný nebo dotlučený. Navíc obal který samotný disk obklopuje skutečně pocitově nepůsobí nejodolnějším dojmem. Vzhledu však není co vytknout a pokud jej budete mít položený na stole vedle MacBooku nebo iMacu, rozhodně zaujme na první pohled a udělá parádu. Pokud navíc milujete Porsche Design, jde disk přesně s jejich filozofií a skvěle se vám bude hodit k dalším doplňkům od této společnosti. Navíc na první pohled vás rozhodně zaujme tenkost, se kterou Lacie v případě disku Porsche Design přichází, ta je skutečně perfektní a mechanický disk už v podstatě nemůže být menší.

Osobně budu disk používat jak s iMac 5K, který je vybaven čtveřicí USB 3.0 portů, tak i s MacBook 12″, který má USB-C. Měření jsem tedy provedl na obou počítačích a to jednou s redukcí z USB-C na USB 3.0, tedy s iMacem a podruhé s klasickým kabelem z USB-C na USB-C s MacBookem. Rychlosti se téměř neliší a disk funguje na stabilní rychlosti jak s iMacem tak s MacBookem. Co se rychlosti týká vidíte jí sami a odpovídá tomu, že se jedná především o stylový externí disk, který má především splňovat nárok na co nejkompaktnější rozměry a líbivý design, který se zkrátka hodí k vašim dalším stylovým doplňkům. Rychlost je dostačující na základní kancelářskou práci a bude vás omezovat jen v případě přenášení nějakých extra velkých projektů, k čemuž jej stejně vzhledem ke kapacitě 1TB využívat nebudete. Mě osobně rychlost nepřekáží a připadá mi dostatečná.

Rychlost je v tomto případě omezena samotným diskem, USB 3.0 totiž dokáže spolehlivě využít 7200 rpm, ovšem Lacie Porsche Design disponuje pouze 5400 rpm, což je sice dostatečný výkon pro USB 2.0 nebo FireWire připojení, ovšem v případě USB-C, USB 3.0 nebo Thunderbolt portu je již omezující nikoli port, ale rychlost samotného disku. Rychlost zápisu a čtení lehce přes 110MB/s je však pro běžné uživatele zcela dostačující a když přihlédnete k tomu jak je disk miniaturní a stylový, jistě si s ní vystačíte na základní práci i vy. Pokud jste však grafik denně kopírující stovky giga dat nebo člověk renderující 4K videa, váš zrak jistě padne do zcela jiného segmentu trhu.

Lacie Porsche Design připojen k Apple iMac 5K (USB 3.0 s redukcí)

Lacie _ porsche design

Lacie Porsche Design připojen k Apple MacBook 12″ přes USB-C

disk _ macbook

Další věc která rozhodně potěší je jednoduchý software od Lacie, díky kterému si můžete nastavit disk bez toho, aniž byste museli otevírat Disk Utility ve svém Macu a formátovat jej. Zkrátka jen disk připojíte, najdete na něm instalaci software Lacie a ten vás již jednoduše provede a dá vám například a výběr zda chcete disk používat jen na Macu nebo jen na PC a případně kombinovaně na Macu a PC. Vše je velmi jednoduché a zvládne to skutečně i ten, kdo nemá s formátováním disků vůbec žádné zkušenosti. Software navíc dokáže také disk šifrovat. K dispozici máte plnou verzi software bez nutnosti za cokoli dodatečně platit.

Porsche Design ve spojitosti s Lacie vytvořil rozhodně jeden z nejelegantnějších externích disků na trhu, které se skvěle hodí k počítačům od Applu. Za cenu, za kterou jsou na trhu k sehnání se jedná o stylovou záležitost, která potěší nejen designem a kompaktností, ale také příjemnou rychlostí, která sice nepatří mezi špičku, ale na druhou stranu vám bude plně dostačovat na většinu aktivit. Pokud tedy hledáte kompaktní externí disk, který bude ladit s vašim Macem, pak není příliš nad čím přemýšlet. Znovu však opakuji, že se rozhodně nejedná o disky určené profesionálním uživatelům, kteří potřebují denně přenášet stovky GB dat. Pokud jste běžný uživatel, jenž si chce zálohovat práci, fotografie nebo data, pak je Lacie vhodným řešením.

IMG_1334

 

Související články

Dnes nejčtenější

.