Zavřít reklamu

Hned na úvod bych rád dodal, že i já vím o existenci výkonnějších, silnějších a minimálně papírově také lepších řešení od ostatních výrobců, které pořídíte za nižší ceny než řešení od Apple. My se však zaměřujeme na produkty od společnosti Apple a proto postavíme nejrychlejší domácí Wi-Fi síť, kterou je možné s produkty od Applu udělat. Následující řešení rozhodně neberte jako jedinou nebo nejlepší volbu, jak vytvořit Wi-Fi pro domácnost, ale jako inspiraci, jak ji vytvořit v případě, že se rozhodnete používat pouze produkty Applu.

Pokud se rozhodnete postavit Wi-Fi síť na řešení od Applu máte v podstatě jen dvě možnosti. Buď máte malý byt nebo velké štěstí a zkrátka vám bude stačit jen jeden AirPort Extreme. Pokud tomu tak není pak máte docela velký problém, jehož řešení bude stát dalších šest tisíc za AirPort Extreme. Apple totiž na svou divizi síťových prvků poměrně statečně kašle již řadu let a tak druhý nabízený router AirPort Express bohužel do dnešního dne nenabízí pásmo 802.11.ac, ale pouze 802.11.n. Rozdíl je to skutečně značny a pokud máte jakékoli zařízení od Applu tři roky staré a novější, pak podporuje právě 802.11.ac a je potřeba mu postavit vhodnou síť abyste využili jeho maximální rychlost. Samozřejmě se můžete připojit i na 802.11.n, ovšem přijdete tak o poměrně velkou část výkonu.

Apple AirPort Extreme

Apple sám uvádí, že je 802.11ac třikrát rychlejší a silnější než 802.11.n. V praxi jsme si otestoval že je tomu skutečně tak a donutilo mě to vyměnit svůj druhý router AirPort Express za AirPort Extreme. Protože mi jeden router pro pokrytí celého bytu nestačil, musel jsem jít do řešení v podobě dvojice AirPort Extreme. Samozřejmě musíte pamatovat na to, že pokud nemáte dostatečně rychlý internet přímo od providera, pouze „acéčková“ Wi-Fi vám jej nezrychlí a budete tak mít možnost komunikovat lepší rychlostí pouze mezi jednotlivými zařízeními v rámci Wi-Fi sítě. Velmi obecně lze říci, že stavět Wi-Fi na protokolu 802.11.ac se vyplatí při rychlostech připojení od 50Mb/s. Samozřejmě nepočítáme-li s rychlým přenosem dat v rámci lokální Wi-Fi sítě ale pouze s rychlostí s jakou se připojujete do sítě internet.

Moje síť tedy vypadá tak, že mi ze zdi vede ethernet kabel od providera do AirPort Extreme, který internet rozesílá pomocí Wi-Fi do zbytku bytu. Zároveň je na něj přes kabely připojen PlayStation, Televizor a také disk. V pracovně mám pak druhý AirPort Extreme, který je nastaven jako Extender Wi-Fi a prodlužuje tedy signál. Zároveň k němu mám pomocí ethernet kabelu připojen iMac, který má vypnutý Wi-Fi modul a připojuje se pomocí AirPortu Extreme, který slouží jako jeho anténa. Díky tomu je v celém bytě vysokorychlostní Wi-Fi síť 802.11.ac, ke které se připojují iPhony, iPady a Macbooky a zároveň jsou všechny nepřenosné zařízení připojeny kabelem přímo k AirPortům.

Co považuji za celkem zásadní je několik Eternet portů, které jsou na zadní straně routeru. Můžete do nich připojit například externí disk, tiskárnu nebo další zařízení se síťovou podporou. To je jedna možnost, jak je využít. Ta druhá a pro mě osobně mnohem podstatnější je fakt, že můžete Router použít v podstatě jen jako anténu a připojit k němu počítač pomocí kabelu. Tak to mám vyřešeno v pracovně, kde je iMac 5K připojen ethernet portem k Routeru a ten pak chytá bezdrátový internet z obývacího pokoje, ve kterém je další AirPort Extreme. Do toho jsou pro změnu zapojeny kromě kabelu se samotným internetem od providera také televizor, PlayStation a externí disk. Díky tomu tak mají všechny produkty maximální možnou rychlost připojení a nedochází k výkyvům kvality připojení.

Co je zajímavé je fakt, že pokud změříte rychlost připojení na routeru připojeném přímo ke kabelu od Providera, je jen průměrně o 2-3Mb/s rychlejší než AirPort na druhé straně bytu. To znamená, že mezi routery i když jsou od sebe vzdušnou čarou zhruba 25 metrů a dělí je cihlová zeď nedochází mezi příliš velkou ztrátu rychlosti. To je rozhodně pozitivní a jedná se o věc, kterou tak nějak od řešení Wi-Fi za 12 tisíc korun očekáváte.

Jedná se o poměrně drahé řešení Wi-Fi sítě v domácnosti, které lze jak jsme již uvedl v úvodu článku vyřešit i levněji a to minimálně se stejným nebo spíše ještě vyšším výkonem. Tentokrát se však bavíme o řešení od Applu a tím jediným možným je bohužel díky absenci 802.11.ac v případě AirPort Express pouze dvojice AirPort Extreme v případě, kdy jeden nedokáže pokrýt celý byt nebo dům. Rychlost připojení je díky tomuto řešení stabilní v celém bytě a všechna přenosná zařízení která máme mohou využívat veškerých výhod 802.11.ac pokrytí. Osobně jsem s řešením spokojen, ovšem jen díky tomu, že v momentě kdy jsme měl jeden AirPort Extreme, nechtělo se mi již dokupovat jiný router a raději jsem tedy investoval do dalšího stejného routeru. V případě, že bych síť stavěl znovu použil bych řešení od konkurenčních značek, kde lze najít stejné nebo výkonnější řešení za nižší cenu.

AirPort Extreme

Dnes nejčtenější

.