Zavřít reklamu

Digitální platforma Uber, která dnes již běžně poskytuje ve větších městech své přepravní služby, bude zřejmě do budoucna některé své postupy změnit. Soudní dvůr Evropské unie (EU) totiž dnes rozhodl, se lze na Uber kvůli poskytování jeho služeb nahlížet jako na klasickou přepravní společnost typu taxi a je ji tedy možné i stejným způsobem regulovat.

Podle soudního dvoru EU není pochyb o tom, že se služby poskytované Uberem řadí mezi mezi klasické služby v odvětví dopravy. Není proto důvod na ně nahlížet jinak než na klasické taxikáře, což by mohlo fungování Uberu v některých zemích výrazně změnit. Členské státy EU totiž přistupují k Uberu rozdílně a zatímco je například v Estonsku Uber podporován a stát proti němu nezbrojí, Velká Británie na něj nahlíží přesně opačně. Rozhodnutí soudního dvora tak přidá britským zákonodárcům do rukávu další trumfy.

Uber se prý nezmění

Ačkoliv se může zdát, že je dnešní rozhodnutí pro Uber poměrně špatné a jeho budoucí podnikání může citelně zasáhnout, Uber se prý nezmění. “Ve většině zemí EU již dnes fungujeme v souladu s místními zákony jako regulovaná dopravní společnost, rozhodnutím se tedy podmínky nemění,” okomentovala serveru Novinky.cz situace mluvčí Uberu pro Českou republiku Miroslava Jozová. Důvod k obavám tak zjevně není.

Na celém případu je poměrně zajímavé i to, že se na postoji k Uberu dokonale neshodnou ani orgány Evropské unie. Zatímco dnes Soudní dvůr EU Uber s trochou nadsázky potopil a vynesl rozsudek, který mu po chuti nejspíš úplně není, Evropská komise naopak Uber podporovala a již v minulosti se jej několikrát zastala.

Uvidíme, zda se tedy dnešní rozsudek Uberu skutečně nedotkne či své fungování přeci jen pozmění. Vzhledem k jeho velké oblibě mezi cestujícími by však byla každá změna, která by jeho služby nějakým způsobem okleštila, škoda. A co vy? Používáte Uber, nebo jste zastánci klasických taxislužeb? A jaký máte na podnikání Uberu vlastně názor? Podělte se o to s námi do komentářů, téma je to totiž opravdu zajímavé.

Uber

Zdroj: reuters

Témata: , , , , , , , , ,

Související články

Dnes nejčtenější

.