Zavřít reklamu

Poslední díl našich recenzí pro QNAP vyšel v listopadu. Zabývali jsme se testem stanice QNAP TS-453B, kterou jsme si v několika dílech pořádně rozpitvali. Tuto stanici jsme ale zaslali zpět, abychom ji obměnili za něco nového. Nového a lepšího. Dámy a pánové, rád bych vám představil krále NAS stanic pro náročné uživatele a střední podniky – QNAP TS-453BT3, vaše první NAS s Thunderbolt 3 konektivitou. Pojďme se tedy společně podívat na to, co si pro nás v QNAPu připravili.

 

Oficiální specifikace

Na začátek se pojďme podívat na nějaká fakta a čísla, která uvádí přímo QNAP. Náš konkrétní model se chlubí novým čtyřjádrovým procesorem Intel Celeron J3455, který běží na frekvenci 1,5 GHz a umožňuje navýšení až na 2,3 GHz. Systémová paměť má hodnotu jako dnešní počítače a notebooky střední třídy – 8 GB. NASka je dále vybavena čtyřmi šachtami pro použití 3,5″ nebo 2,5″ HDD nebo SDD disků. Samozřejmě šachty podporují hot-swap systém, tudíž HDD/SDD můžete bez větší námahy ze stanice vytáhnout a připojit někde jinde. V naší stanici máme obsazené 3 sloty pro praktické testování – v prvním máme SSD Samsung EVO 750 pro rychlý běh systému a pro druhý a třetí slot si našly místo 1 TB Seagate disky pro data. O to, aby celý operační systém vypadal dobře, se stará grafický akcelerátor integrovaný v procesoru – Intel HD Graphics 500.

Co se týče konektorů, v přední části se nachází to nejdůležitější pro Apple uživatele, a to dva rychlé Thunderbolt 3 porty a k tomu i klasický USB 3.0 typ A. V horní části přední strany taktéž najdeme nenápadný OLED displej s dvěma dotykovými tlačítky.  Na zadní straně pak najdeme dva tři 3,5mm vstupy (dva pro mikrofon a jeden pro sluchátka). Pod nimi se nachází dva HDMI porty s podporou přehrávání 4K videa, dále čtveřice USB 3.0 a dvojice LAN konektorů. Úplně dole samozřejmě nesmí chybět konektor pro zapojení stanice do elektřiny. Mimo to se zde nachází také Kensington lock a velmi tichý, 120mm ventilátor. Na zadní straně taktéž najdeme dva gigabitové LAN konektory a předem nainstalovaná QM2 karta nabízí možnost využití 2x M.2 2280 SATA 6 Gbp/s SSD modulů a 10 GbE spojení.

 

Balení

QNAP TS-453BT3 vám přijde v elegantní krabici a ihned poznáte, že se jedná právě o novou vámi objednanou stanici a nikoliv o nějaký balíček z Aliexpressu. Krabice je doopravdy veliká a snad na každé straně najdeme označení QNAP. Po otevření prvního víka krabice nám společnost QNAP poděkuje, že jsme si vybrali stanici právě od nich. Po odklopení druhého víka už můžeme vidět naši novou NAS stanici. Stanice samotná je pevně chráněna dvěma výztuhami tak, aby se při převozu nepoškodila. Kromě NASky v balení najdete krabičku, ve které se nachází ostatní příslušenství – 2x LAN kabel, adaptér a přípojka do elektřiny, šroubky, návod pro rychlou instalaci a dálkový ovladač pro ovládání stanice.

 

Instalace a zapojení

Pokud už jste skončili s kocháním se vašeho nového mazlíčka, můžeme se vrhnout na jednoduchou instalaci pevných disků. Hot-swap rámečky se nachází za plastovým čelem stanice. Toto čelo můžeme jednoduše vysunout poté, co odjistíme pojistku, která se nachází na levé straně. Po vysunutí čela se dostaneme se k samotným rámečkům pro disky. Rámeček vysuneme stisknutím páčky na horní straně a vytáhnutím směrem k sobě. V závislosti na počtu vašich disků si připravte počet rámečků. Pak stačí disky do rámečků jednoduše vložit a přišroubovat. Jakmile máme disky připraveny, stačí je vložit zpět do stanice, nasadit plastové čelo a to pomocí pojistky „zamknout“.

Nyní, když máme stanici připravenou, stačí ji správně zapojit. NAS je třeba propojit jedním z přiložených LAN kabelů s routerem a následně je třeba stanici samozřejmě pomocí adaptéru připojit do elektrické sítě. Poté stačí pomocí tlačítka na přední straně stanici zapnout a po úspěšném bootu přejít na webovou stránku install.qnap.com, kde si za pomocí intuitivního průvodce celou stanici v několika krocích jednoduše nastavíte.

Zpracování a design stanice

Stanice sama o sobě působí velice robustně a kvalitně zpracovaná. Exteriér je zpracovaný z tvrzeného matného plastu, který vypadá po designové stránce velice pěkně. Celou černou barvu stanice oživuje jen stříbrný proužek na čele stanice, což ale nepůsobí vůbec špatně, naopak velice zajímavě. Po otevření předního panelu si můžeme všimnou malého dotykového displeje. Displej je samozřejmě další věc, která se jen tak nevidí a právě za něj má u mě QNAP velké plus. Co se týče hot-swap rámečku, měl jsem poprvé strach z toho, abych plastovou páčku pro odjištění disku neulomil, ale to je samozřejmě jen věc názoru.

 

Operační systém QTS

QTS je pro stanice QNAP něco jako mozek, který je řídí. Mohli bychom jej přirovnat k iOS pro zařízení od Applu. QTS je jednoduché a intuitivní grafické rozhraní, které můžete jednoduše spustit po tom, co se na webu přihlásíte k vaší stanici. Právě z QTS nastavíte vše, co potřebujete. Chcete například změnit chod ventilátoru nebo nakonfigurovat vaše disky? Tohle a mnohem více učiníte v QTS. Tento operační systém můžete samozřejmě rozšířit o nespočet aplikací, které najdete v centru aplikací.

V příštích dílech se podíváme blíže na další možnosti a výkon tohoto NAS Thunderbolt 3 serveru.

qnap-ts453bt3-fb

Dnes nejčtenější

.