Zavřít reklamu

S chytrými hodinkami a náramky se v posledních letech doslova roztrhl pytel. Máme tu samozřejmě Apple Watch, které aktuálně kralují trhu. Pak jsou na scéně doplňky od společností jako Fitbit nebo Xiaomi, které jsou Applu hned v patách. Tak trochu stranou jsou ale i méně známé společnosti, jejichž produkty se nedostaly tolik do povědomí, přitom jsou mnohdy zajímavé a mají rozhodně co nabídnout. Jedním takovým je i náramek Healbe Gobe 2, který jde svou vlastní cestou a ve srovnání s konkurencí je rozhodně výjimečný. Jako jediný na trhu totiž umí počítat nejenom výdej kalorií na základě pohybové aktivity, ale také jejich příjem ze stravy a stejně tak i úroveň hydratace.

Náramek Gobe 2 není jako klasické chytré nármky nebo hodinky, jedná se skutečně o tracker se vším všudy. Na notifikace, hovory nebo dokonce aplikace můžete rovnou zapomenout. Gobe 2 vám neposlouží jako prodloužená ruka smartphonu, jeho cíl je jasný – monitorovat svého majitele, a to skutečně se vším všudy.

Měření

Podobně jako všechny ostatní fitness náramky umí i Gobe 2 monitorovat srdeční tep, počítat kroky a spolu s tím i spálené kalorie. K tomu ale navíc monitoruje i váš spánek, úroveň stresu a hlavně pak příjem kalorií z jídla a stejně tak i výši hydratace na základě toho, kolik tekutin do sebe během dne dostanete. Bonusem navíc je pak schopnost změřit svému majiteli krevní tlak, čímž se také jen tak nějaký náramek nemůže pochlubit. Je však důležité zmínit, že hodnoty při měření tlaku se vypočítávají ze srdečního tepu a tudíž nemusí být až tak přesné.

Naměřené hodnoty jsem porovnával s Apple Watch i s náramkem a hodinkami od Fitbitu a mohu tak s klidem prohlásit, že jsou skutečně přesné. Ve srovnání s hodinkami od Applu se naměřený tep lišil maximálně o 1-2 údery za minutu. Naproti tomu Fitbit je zase přeborník v měření spánku a i Gobe 2 podával podobné výsledky, akorát jednotlivé fáze během noci nedokázal určit s takovou přesností a ráno někdy nepoznal, že jsem byl již vzbuzený, ale stále jsem zůstával v posteli. Kroky náramek počítá stejně přesně jako ostatní.

Příjem kalorií, úroveň hydratace, krevní tlak nebo výši stresu není možné s žádným konkurenčním náramkem porovnat, v tom je Gobe 2 unikát. Nicméně v grafu znázorňující příjem a výdej kalorií si lze snadno ověřit, zda náramek započítal příjem v době, kdy jste si zrovna dali například snídani nebo oběd. V mém případě to skutečně fungovalo, i když s přibližně půlhodinovým až hodinovým zpožděním. Stejně tak funguje i monitorování příjmu tekutin, které je také poměrně přesné a náramek vás v podstatě donutí během dne dodržovat pitný režim, protože vás upozorňuje na nízkou hydrataci vašeho těla.

healbe_go_be_infoek.cz_7667655656

Balení a zpracování

Na balení si dalo Healbe záležet. Náramek vám přijde v průhledné krabičce, na jejímž vrcholu se vyjímá samotný Gobe 2. Po sejmutí víka a vyndání horní části s náramkem se vám odhalí stručný manuál a hned pod ním pak speciální kolébka sloužící pro nabíjení. Kolébka disponuje speciálním pinem pro připojení k náramku a na straně klasickým micro-USB konektorem pro připojení napájecího kabelu. Pod poslední částí balení se skrývá kabel s klasickým USB konektorem na jedné straně a l-kovým micro-USB na straně druhé. Adaptér byste v balení hledali marně, proto je pro nabíjení potřeba buďto použít nějaký svůj nebo kabel připojit do USB počítače.

Co se zpracování samotného náramku týká, je trochu škoda, že si s ním Healbe trochu nepohrálo. Gobe 2 vám totiž nabídne v podstatě jenom plastové tělo a gumový řemínek. Výjimkou je kovový snímače na spodní straně těla. Tělo je v porovnání s ostatními trackery skutečně mohutné, ale není se čemu divit vzhledem k faktu, kolik různých senzorů v sobě skrývá. Pozornost na sebe ale náramek jednoznačně upoutá a schovat jej někdy pod rukáv košile, trika s dlouhým rukávem nebo mikiny může být problém.

Ačkoli se to na první pohled nezdá, tělo v sobě skrývá i jakýsi displej, a to konkrétně pod vroubkovaným povrchem. Ve skutečnosti se jedná jen o pár diod, které se rozsvítí po stisknutí postranního a zároveň jediného tlačítka. Výhodou je, že je displej skvěle čitelný na přímém slunci, naopak večer svítí až moc a jeho intenzitu si bohužel nemůžete upravit. Kromě času si dalším stisknutím tlačítka zobrazíte úroveň baterie, aktuální srdeční tep, počet spálených kilokalorií, nachozené kroky, ušlé kilometry a na závěr přibližnou úroveň hydratace. I pro zobrazení času je však důležité vždy stisknout zmíněné tlačítko. Zvednutím náramku nebo poklepáním na jeho tělo se bohužel displej neaktivuje, což je škoda.

Healbe Gobe 2 recenze 4

Nicméně, spíše než tělo náramku zamrzí zpracování řemínku. Jedná se skutečně o obyčejnou gumu a řemínek je tak poměrně tvrdý a nepoddajný. Právě proto chvíli trvá, než si na něj zvyknete a i po čase si rádi občas náramek sundáte, abyste si od něho odpočinuli. Nehledě na to, že řemínek je neodnímatelný, tudíž v případě jeho poškození či rovnou přetrhnutí si můžete koupit rovnou celý tracker.

Aplikace

Pro zobrazení detailních dat je potřeba si do iPhonu stáhnout aplikaci Healbe GoBe. V té si můžete nechat zobrazit grafy energetické rovnováhy (příjmu i výdeje kalorií spolu s příjmem tuků, sacharidů i bílkovin, nachozených kroků a ušlé vzdálenosti), úrovně hydratace, tepové frekvence (aktuální i do historie), spánku a nakonec i úrovně stresu. Nicméně na vypsání detailních dat je aplikace poměrně skromná a hlavně vám umožní se podívat na data jen týden do historie.

Lepší přehled tak získáte po přihlášení do webové verze na stránkách my.healbe.com, kde se můžete podívat na data zpětně i několik. Celkově máte ve webové aplikaci o svých datech lepší přehled, grafy jsou větší a tím pádem přehlednější. Web je rozdělený na sekce úplně stejně jako aplikace, a tak se v ní okamžitě zorientujete. Na mrknutí jednou za týden je naprosto ideální, na aktuální přehled vám naopak postačí aplikace v telefonu.

Kromě přehledů vám toho aplikace Healbe Gobe příliš mnoho nenabídne. V nastavení si můžete jen určit časový interval upozornění na nízkou úroveň hydratace, nastavit si preferované jednotky a aktivovat případně deaktivovat synchronizaci a export dat do aplikace Zdraví od Applu. V nastavení svého účtu si lze upravit výšku, hmotnost, délku kroků, preferovanou dobu spánku, objem sklenice a na úplná závěr i zemi a město pobytu.

Na úplný závěr stojí za zmínku, že v sekci srdečního tepu je možné si změřit krevní tlak. Jak už jsem ale uvedl na začátku, tlak se vypočítává ze srdečního tepu a navíc je funkce ve fázi beta testování, a tak není stoprocentní. V sekci spánku si pak může uživatel nastavit budík, kdy vás náramek probudí vibracemi. Oproti klasickým náramkům vás ale Gobe 2 probudí v tom nejvhodnějším momentě, nejpozději však v přednastavený čas. Časové okno probuzení si můžete určit sami (od 0 do 45 minut) a stejně tak si můžete nastavit, jaká kvalita vašeho spánku má být, když vás bude náramek probouzet. Minimálně je možné u kvality spánku nastavit 60 %, což znamená, že až budete přibližně napůl probuzení, tak pak teprve vás Gobe 2 probudí.

Baterie

Healbe Gobe 2 by se mohl zdát jako téměř dokonalý náramek, ale v jedné oblasti přece jenom značně pokulhává, a tím je právě výdrž baterie. Bohužel se s ním nedostane více jak na dvoudenní výdrž, což je poměrně škoda, protože vzhledem k tomu, co všechno umí měřit, je vhodné jej mít na zápěstí prakticky neustále. Průměrně mi náramek vydržel vždy tak den a půl, a tak jsem se jej nakonec naučil nabíjet každý den v době, kdy jsem šel ráno do sprchy. Během noci se nabíjení nehodí, protože to Gobe 2 měří spánek a kdykoli během dne pak zase není vhodné přerušovat měření hydratace, příjmu kalorií apod.

Bohužel ale ani jedna sprcha nebude stačit k tomu, aby se stihl náramek z úplného vybití plně nabít. Z 0 % na 100 % totiž trvá Gobe 2 dobít hodinu a čtvrt. Nicméně právě každodenní nabíjení během doby, kdy jste ve sprše, stačí k tomu, aby se baterie v náramku nabila na takovou úroveň, že vydržíte do druhého dne.

Nicméně nižší výdrži baterie se vzhledem k tomu, co všechno náramek monitoruje, nemůžeme příliš divit. Popravdě bych čekal ještě o něco horší výdrž, a tak dva dny nejsou ve výsledku tak špatná hodnota. Apple Watch výdrží na jedno nabití podobně a měří jenom tep a kroky.

Závěr

Healbe Gobe 2 má rozhodně co nabídnout a čím zaujmout. Jednoznačně se jedná o nejkomplexnější náramek, jaký jsem kdy testoval, tedy co se měření týká. Není však pro každého, neumí totiž zobrazit notifikace, ani nepodporuje žádné aplikace. Nicméně pro ty, co chtějí mít o svém těle o něco větší přehled, je ideální. Skvěle pomůže především těm, co chtějí zhubnout nebo naopak nabrat váhu, protože vám pohlídá nejenom výdej, ale také příjem kalorií a spolu s tím i tuků, cukrů a sacharidů. Pokud zanedbáváte pitný režim, tak i s tím vám náramek pomůže. Samozřejmostí je pak měření tepové frekvence a vlastně i spánku. Jakousi třešničkou na dortu je pak výpočet úrovně stresu. Zpracováním vás Gobe 2 příliš nenadchne, ale vzhledem k ceně se ani nemůžeme divit, že Healbe někde musel ušetřit. Za tak komplexní měření není 4 990 Kč zase až tak přestřelená cena.

  • Náramek Healbe Gobe si můžete zakoupit přímo zde

Klady

+ schopnost měřit příjem kalorií a tekutin
+ spolu s tím i měření příjmů tuků, sacharidů a bílkovin
+ přesný senzor srdečního tepu
+ alespoň přibližné hodnoty krevního tlaku
+ automatické monitorování spánku
+ dobře čitelný displej na slunci
+ voděodolnost

Zápory

– nízká výdrž baterie
– zpracování
– displej se neaktivuje po zvednutí ruky

Healbe Gobe 2 FB

Související články

Dnes nejčtenější

.